Bu Tarihte Girişi Bulunan Vatandaşlara Aylık Bağlanıyor! SGK'dan 5200 TL Ödeme Müjdesi İşte Şartlar
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu Tarihte Girişi Bulunan Vatandaşlara Aylık Bağlanıyor! SGK’dan 5200 TL Ödeme Müjdesi İşte Şartlar

FİNANS

8 Şubat 2021 Pazartesi 11:55:31

Bu Tarihte Girişi Bulunan Vatandaşlara Aylık Bağlanıyor! SGK’dan 5200 TL Ödeme Müjdesi İşte Şartlar

Dul yetim maaşı olarak da adlandırılan ölüm aylığı 2021 senesinde emekli maaşlarına gerçekleştirilen zamlarla birlikte yükseldi. Bir vatandaşın vefatı durumunda önceki senelerde sigortalı olarak çalışması ya da SGK tarafından emekli maaşı almaya hak elde etmiş olması halinde hak sahipleri bazı şartların yerine getirildiğinin tespiti halinde ölüm aylığı ödemesi alabiliyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Vefat eden vatandaşın gereken koşulları taşıyan eşi, çocukları ve anne babasına kurum tarafından maaş bağlanmaktadır. SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların beraberinde dul ve yetimlerin aylıklarında da %8.36 Ocak ayı artışı yaşandığı gözlemlendi. Ölüm aylığı alma koşulları vatandaşların en çok araştırdığı konulardan bir tanesi oldu. 2021 senesinde vefat eden vatandaşın eşi, çocukları ve anne ya da babasına bağlanan ölüm dul yetim aylığı ödemelerinin tutarı arttı. Ölüm aylığını alabilmek için hak sahipliği ile birlikte bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kişiler arasında dul ve yetim aylığı olarak da bilinen ölüm aylığı emekli maaşlarına uygulanan zamlar sonrasında yükseldi. SSK ve Bağ-Kur’dan ölüm aylığı alan vatandaşların geliri 2021 senesinde %8.36 oranında artıyor. Ocak ayında %25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ilave ödeme ile beraberinde 453 TL’ye arttı. %75 hisse oranına göre ise en yüksek ölüm aylığı ilave ödeme dahil 5.202 TL oldu.

Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Ocak ayında %25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödemeyle beraber 453 TL olarak ödenecek. %75 hisse oranına göre ise en yüksek ölüm aylığı ilave ödemeyle birlikte 5.202 TL olarak ödenecek.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanabiliyor?

Ölüm aylığı, vefat eden sigortalı bireyin;

A- Eşine,
B- Çocuklarına,
C- Anne ve babasına bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı İçin Hak Kazanma Şartları

Kanunun yürürlük tarihi sonrası vefat eden sigortalı vatandaşların hap sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

– En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirimi yapılmış ya da, 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 senedenn beri sigortalı olup, toplam da 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirimi yapılmış olması koşulu ile ölüm aylığı bağlanmaktadır.

– Malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı alıyorken ya da malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı bağlanmasına hak elde etmiş olup henüz işlemleri tamamlanmamış olan, bağlanmış olan malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları nedeniyle kesintiye uğramı durumda iken vefat eden sigortalı vatandaşların hap sahiplerine yazılı talepte bulunmaları durumunda ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için yalnızca 4/1-(a) sigortalıları için planlanan her türlü borçlanma süreleri haricinde en az 5 seneden beri sigortalı olup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirimi yapılmış olması koşuluyla; gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından gerçekleştirilen bütün borçlanmalar bu koşulların meydana gelmesinde göz önüne alınmamaktadır.

Fakat 1 Ekim 2008 yılından önce vefat eden sigortalı vatandaşların 900 gün hesabında borçlanılan bütün süreler dikkate alınıyor. Ayrıca, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi) çalışan sigortalı kişinin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalı kişilerin genel sağlık sigortası primi de dahil, prim ve prime yönelik her türlü borçlarının ödenmiş olması koşul olarak sunuluyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı