Bu Şartları Sağlayan Tüm Vatandaşlara Her Ay 1037 TL Maaş Ödenecek! Milyonlarca Vatandaş Sıraya Girdi! Nasıl Başvuru Yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu Şartları Sağlayan Tüm Vatandaşlara Her Ay 1037 TL Maaş Ödenecek! Milyonlarca Vatandaş Sıraya Girdi! Nasıl Başvuru Yapılır?

FİNANS

10 Şubat 2021 Çarşamba 21:21:48

Bu Şartları Sağlayan Tüm Vatandaşlara Her Ay 1037 TL Maaş Ödenecek! Milyonlarca Vatandaş Sıraya Girdi! Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından gelir düzeyi düşük, paraya ihtiyacı olan kişilere destek sağlanıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen duyuruya göre, ihtiyaç sahibi ailelere 2021 senesinde 1.037 TL muhtaç aylığı ödemesi yapılacak. Muhtaç aylığı belirli koşullar içerisinde veriliyor ve kişinin maddi durumunu iyileştirmesi hususunda maaş kesiliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan muhtaçlık aylığı herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan vatandaşlara umut kaynağı oluyor. Peki, Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Fakirlik maaşı başvuru formu ayrıntıları…

Paraya ihtiyacı bulunan ihtiyaç sahiplerine aylık 1.037,96 TL muhtaç aylığı ödemesi yapılıyor. Gündemde bu konuya yönelik ayrıntılar bir bir açıklanmaya başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM ihtiyaç sahibi ailelere, yetim ve engelli vatandaşlara 1.037,96 TL destek ödemesi gerçekleştiriyor. Bu takviyeden faydalanmak isteyen vatandaşların sosyal teminatının bulunmaması, rastgele bir kazanç ya da aylığının olmaması, kazanç getirici taşınır ve taşınmaz mülkünün bulunmaması ve duruşma kararı ya da yasa ile bakım altına alınmamış olması şart koşuluyor. Peki muhtaç aylığının tanımı nedir? Muhtaç aylığını kimler alabilir? Hangi koşullar isteniyor?

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen açıklamada başvuruya yönelik bilgiler, başvuru koşulları “Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklarla %40 ve üzerinde engeli bulunan muhtaç kişilere aşağıda belirtilen tamamını sağlamaları durumunda muhtaç aylığı bağlanmaktadır.” ifadeleri ile o koşullar şu şekilde duyuruldu:

– Sosyal güvencesi bulunmaması,
– Herhangi bir gelir ya da aylığı olmaması,
– Mahkeme kararı ya da kanunla bakım altına alınmamış olması,
– Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut bulunmaması ya da olup da bunlardan sağlayacağı aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle planlanan muhtaç aylığı miktarını aşmaması,

Muhtaçlık Aylığından Kimler Faydalanamaz?

Muhtaç aylığı alamayacak kişiler şu şekilde belirtiliyor;

– Aylık düzenli geliri olan bireyler,
– Herhangi bir sosyal güvencesi olan kişiler,
– Mahkeme kararı ile kendisine vasi atanan bireyler,
– Ölüm maaşı, dul maaşı, yetim maaşı gibi maaş alan vatandaşlar muhtaçlık aylığından faydalanamaz.

Başvurular Nasıl Ve Nereye Yapılır?

Muhtaç aylığı talebi gerçekleştirecek olan vatandaşlar başvuru formunu tamamladıktan ve imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu da dosyaya ekleyerek, ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat ya da posta aracılığıyla ileterek başvurularını yapabilirler. 2021 senesinde muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık 1.037 TL ödeme yapılmaktadır.

Aylık alan vatandaşların; vefatı, muhtaçlığın sona ermesi veya bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını doldurması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması durumunun tespit edilmesini takip eden ay başı itibarıyla aylıklar kesilmektedir.

Başvuru Koşulları

Muhtaç aylığı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin başvuru formunu tamamlaması ve imzalaması, daha sonra engelli ise engel durumunu belirten sağlık kurulu raporunu da ekleyerek ikamet ettiği ilde bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat şahsen giderek ya da posta aracılığıyla ulaştırması gerekmektedir. Başvuru esnasında adayların yanında bulunması gereken evraklar ise;

– Muhtaç aylığı başvuru formu,
– Engelli vatandaşlar için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı