Bu Ödemeyi Toplu Bir Şekilde Alabiliyorsunuz! 7325 TL Banka Hesabınıza Yatıyor! Başvuru Nasıl Yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu Ödemeyi Toplu Bir Şekilde Alabiliyorsunuz! 7325 TL Banka Hesabınıza Yatıyor! Başvuru Nasıl Yapılır?

FİNANS

3 Şubat 2021 Çarşamba 22:09:45

Bu Ödemeyi Toplu Bir Şekilde Alabiliyorsunuz! 7325 TL Banka Hesabınıza Yatıyor! Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet bir aile, çocuk sahibi olmaya hazırlık yapıyorken hem tek sefere mahsus hemde ilerleyen yarıyıllar içerisinde çocuk parası ödemesi gerçekleştiriyor. Doğum gerçekleştiren her anneye çalışsın ya da çalışmasın çocuk parası ödemesi yapılıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen anne ve babanın Türk Vatandaşı olması şartını yerine getirmesi gerekiyor. Ayrıca anne ya da babayı sigortalamaya gerek yok. Bu ödenek, işsiz ya da sigortalı, fiyatlı ya da parasız olması yetiyor. 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla bu uygulama hayata geçirildi.

E-Devlet sistemi üzerinden ‘doğum yardımı başvurusu sonucu sorgulama’ hizmeti ile doğum yardımı almak için gerçekleştirdiğiniz başvuruların sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Devlet tarafından sunulan bu destekler içerisinde anneler için çocuk parası da mevcut. Mayıs 2015 tarihinden itibaren bu destek ödemelerinden yararlanacak olan kişiler için hem uygulanan başvuru koşullarını hemde bu ödemelerin nasıl alınacağını sizler için araştırdık. En az 7.325 TL ödeme gerçekleştiriliyor. Başvurular internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Paranın yatırıp yatırılmadığı ise e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabiliyor.

Para ise Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Annelere yasalar, bir çok destek sunmaktadır. Yaşlılara, engellilere, ihtiyaç sahibi herkese katkı sunan devlet, çalışan ve çalışmayan bütün annelere de çeşitli başlıklar altında pek çok sayıda karşılıksız ödeme gerçekleştiriyor. Başlıca gerçekleştirilen destekler; çocuk yardımı, süt ve emzirme parası, doğum desteği, yarım gün çalışma desteği ve kreş yardımı şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Başvurular Nereye Nasıl Yapılır?

Yeni dünyaya gelen çocuk yardımı için başvurular Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara gerçekleştiriliyor. T.C. kimlik numarası ile ‘aile.gov.tr’den de başvuruda bulunabilirsiniz. Bu para bütün annelere ödenmektedir. E-Devlet kapısından ‘doğum yardımı başvurusu sonucu sorgulama’ hizmeti ile doğum yardımı almak için yaptığınız başvuruların sonucunu öğrenebilirsiniz.

Yarım Gün İşe Tam Maaş Ödemesi

SSK’lı çalışırken doğum gerçekleştiren kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki gerçekleşen doğumlarda da 6 ay süre ile yarım gün çalışarak tam maaş ödemesi alabiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını işveren, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığı ile ödemektedir.

İkiz ve Üçüz Doğumda

‘Çoklu doğum yardımı programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahiplerine ilişkin 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 sene boyunca aylık 150 TL ödeme gerçekleştirilmektedir. Bunun için ise il ya da ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru yapmak gerekiyor.

İzin Parası En Düşük 7.325 TL Olarak Ödeniyor

Çalışma hayatına devam eden annelere izinli olduğu 112 günlük süre için doğum (rapor) ücreti, ödenmektedir. En düşük ödeme tutarı ise 7.325 TL oluyor. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına ödeniyor. Paranın yatıp yatmadığını doğum izni biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Emzirme Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Doğumda gereken koşulların sağlanması halinde emzirme ödeneği, SSK ve Bağ-Kur çerçevesinde anne ya da babaya tek bir seferlik ödenen yardım olarak bilinmektedir. Yukarıda belirtilen çocuk yardımlardan faydalanan vatandaşlarda emzirme desteğinden faydalanabiliyor. Ödenek yaşayan çocuklar için ödenmektedir ve senelik olarak yenilenmektedir.

Emzirme Yardımı Almak

Doğum gerçekleştirdikten sonra anne sigortalı ise anne, baba sigortalı ise baba adına emzirme başvurusu hastaneden gerçekleştirilmelidir. Raporu girdikten sonra, nüfus kaydını da yaptırmanız gerekir. SGK, bu işlemler sonrasında hastanenin oluşturduğu emzirme protokolünde bulunan bilgilere göre anne ya da babanın sigorta koşullarını sağlayıp sağlamadığını kontrol eder.

Bütün koşullar yerine getiriliyorsa bu ödeme gerçekleştirilir. Bazı şartlarda hastane raporunun bulunmaması, çocuğun doğum tarihinin doğum kayıtlarına uymaması ya da anne yerine babanın adı gibi durumlarda ödeme gerçekleştirilmez. Bu sebeple, onay için SGK ile iletişime geçmenizde yarar var.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı