Bir Kereye Mahsus Hemen Bu Ödemeyi Alabilirsiniz! Her Ayın 14'ünde Hesaplara Yatırılıyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bir Kereye Mahsus Hemen Bu Ödemeyi Alabilirsiniz! Her Ayın 14’ünde Hesaplara Yatırılıyor!

FİNANS

10 Şubat 2021 Çarşamba 11:58:39

Bir Kereye Mahsus Hemen Bu Ödemeyi Alabilirsiniz! Her Ayın 14’ünde Hesaplara Yatırılıyor!

Bir defaya mahsus hemen bu ödemeden faydalanabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni doğum gerçekleştiren annelere bazı sosyal destekler sağlıyor. Bkanlık tarafından belirtilen koşulları yerine getiren kadınlar bu sosyal destekleri alabiliyor. Son yarıyıllar içerisinde kadınlara gerçekleştirilen sosyal desteklerde en çok merak edilenler süt parası desteği ve doğum desteği olarak gözlemleniyor.

Süt parası ödemesi, Emekli Sandığına (4/C) bağlı kadın ya da erkek sigortalı çalışanlar için geçerli değil. Süt parası doğum sonrasında yaklaşık 2 ay içerisinde ödenmektedir. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara çok fazla sayıda yardım sunuluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere çeşitli destekler sağlanıyor. Bunlardan biri ise süt parası. Süt parası diğer bir ifade ile emzirme parası olarak da bilinmektedir. Yeni doğum gerçekleştiren ailelere bir kez olmak kaydıyla verilmektedir. Bir anne her doğum gerçekleştirdikten sonra süt parası alabilmektedir. Doğum yapmak için hazırlananlar ya da doğum gerçekleştiren anneler tarafından süt parası ne kadar sorusu yanıt arıyor.

Süt Parası Yardımından Faydalanmak İçin Gereken Koşullar

Süt parası desteğinden 4/A ve 4/B sigortası çerçevesinde olan kadınlar ve eşleri çalışmayan erkek çalışanlar faydalanabiliyor. Süt parası ödemesi, Emekli Sandığına (4/c) bağlı kadın veya erkek sigortalı çalışan için geçerli olmamaktadır. 2015 senesinden sonra doğan her çocuk için ayrı ayrı gerçekleştirilen süt parası ödemeleri yalnızca bir defa olmak koşuluyla başvurusu onaylanan anne ve babalara ödenmektedir.

– Süt parası desteği T.C. Vatandaşı olan bütün kadınlara sağlanmaktadır.
– Kadınların emzirme desteğinden faydalanmak için kendisinin veya eşinin 4/A ve 4/B çerçevesinde sigortalı olması gerekmektedir.
– Emzirme ödeneği başvurusu yapmadan önce dünyaya gelen bebeğin kimliğinin çıkarılması gerekmektedir.
– 2015 senesinden sonra doğan çocukların hayatta olması gerekmektedir. Bu çocuklar için 5 yaşını tamamlamadan süt parası yardımı alınabilir.
– 4/A ve 4/B sigorta kolunda bulunanların; doğum tarihi öncesinde ki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması ve SGK’ya herhangi bir prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Süt Parası Başvurusu Yapmak

4/A sigortalı annelerin veya eşleri çalışmayan babaların normal koşullarda süt parası desteği için başvuru yapmasına gerek yoktur. Doğum sonrasında hastane tarafından; bebeğin ve anne babasının bilgileri SGK sistemine kayıt edilir. Ebeveynlerin banka hesabının bulunması halinde süt parası bu hesaba, aksi taktirde ise PTT’ye aktarılmaktadır. 4/B sigortalı annelerin veya eşleri çalışmayan babaların süt parası yardımından yararlanması için ikamet ettikleri il veya ilçedeki SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında kişilerin yanında; süt parası başvuru dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi evrakların bulunması gerekiyor.

Süt Parası Hangi Tarihte Ödenir? Süt Parası Ödemeleri Nereye Yatırılıyor?

Süt parası desteği başvuru onaylandıktan sonraki takip eden ayın 8-14 günleri arasında yatırılmaktadır. Bebeğin doğumu itibarıyla 5 yıl içerisinde süt parası ödeneği başvurusu gerçekleştirebilir. Her bebek için sadece tek bir sefer ödenen süt parası, SGK üzerinden ifade edilen banka hesapları aracılığıyla vatandaşlara verilmektedir. Annenin Ziraat Bankası hesabı bulunuyorsa, süt parası direkt olarak bu hesaplara yatırılır.

Ziraat Bankası hesabı bulunmayanlar için ise alternatif ikamet adresine en yakın yerdeki hesaplarından birini tanımlayarak da ödenekten faydalanılabilir.

Doğum Yardımı Ayrıntıları

15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum gerçekleştiren her anneye doğum yardımı veriliyor. Bu destekler canlı doğumları kapsıyor. Anne ya da baba doğum yardımından faydalanabilir. Doğum yardımı alabilmek için T.C. Vatandaşı olmak yeterli olmaktadır. Doğum yardımı çocuk başına ve tek bir sefer verilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı