Başvuru Yapan Vatandaşlara Karşılıksız Ödeme Veriliyor! Devletin Hastaya, Emekli Olamayan Vatandaşlara, Çalışmayan Kişilere SGK İle Sunduğu Destekler Duyuruldu!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Başvuru Yapan Vatandaşlara Karşılıksız Ödeme Veriliyor! Devletin Hastaya, Emekli Olamayan Vatandaşlara, Çalışmayan Kişilere SGK İle Sunduğu Destekler Duyuruldu!

FİNANS

11 Şubat 2021 Perşembe 21:52:54

Başvuru Yapan Vatandaşlara Karşılıksız Ödeme Veriliyor! Devletin Hastaya, Emekli Olamayan Vatandaşlara, Çalışmayan Kişilere SGK İle Sunduğu Destekler Duyuruldu!

Devletin hasta vatandaşa, emekli olamayanlara, çalışmayan kişilere SGK ile sunduğu destekler araştırılıyor. Devletin, Sosyal Güvenlik Müesseseyi aracılığıyla vatandaşlara ulaştırdığı çok fazla sayıda destek var. Devlet yakın akrabasına bakan kişilere aylık evde bakım ücreti ödüyor. Bu yardımdan faydalanmak için aylık evde bakım ücreti ödemesi gerçekleştiriliyor. Bu yardımdan yararlanmak için hastanın emin bir ölçüde kendi bakımını gerçekleştirememesi ve hastanın bakılacağı evin hane kazancının belirli düzeyin altında bulunması gerekmektedir.

Bu destekler kişilerin bulunduğu durumlarda daha fazla mağduriyet yaşamamaları adına ödenmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekirken bazı destek ödemeleri için herhangi bir şart yoktur. Karşılıksız veya bazı şartlar altında sunulan SGK destek ödemelerinden 3 tanesini bütün ayrıntılarıyla araştırdık. 65 yaş ve üstü vatandaşlardan bir bölümü kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayken, büyük bir kısmı maddi ve manevi her türlü desteğe ihtiyaç duymaktadır. Yaklaşık 600 bin kişi bu destekler sayesinde temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç kalmadan gideriyor. Ama bu aylığı elde edebilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kişilerin şahsen başvuru için sağlık durumunun uygun olmaması halinde ise başvurular vasi aracılığıyla alınmaktadır. Başvuru esnasında gerekli vasi kararı yetkilendirmiş mahkeme aracılığıyla verilen belge ile ispatlanmalıdır.

Hastaya Bakan Vatandaşa Devlet Destek Veriyor!

2019 yılında 1.384 TL olan bu ücret geçen seneki zamla birlikte 1.460 TL’ye arttı. Evde bakım maaşı 2021 senesi için belirlenen zamla birlikte 1.544,61 TL’ye arttı. Evde bakım maaşı ne kadar, nasıl alınır vatandaşlar merak ediyor. Evde bakım aylığı, bir evde kişi başına düeşn ortalama maaş gelir tutarının, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az düzeyde bulunan kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destek parasıdır.

Yaşlı Vatandaşlara 2022 Aylığı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Yaşlı ve engelli aylığı miktarları, Temmuz ayı memur maaşlarına uygulanan zamla beraber yükseltildi. 2022 kanun kapsamında sağlanan engelli ve yaşlılık aylıkları ile yeni zamlar netlik kazandı. Buna göre ise;

– 2021 Yılı Ocak ayı itibarıyla yaşlı aylıklarının 864,89 TL’ye,
– %40-69 arasında engelli aylıklarının 657 TL’ye
– %70 ve üzerinde engelli raporu bulunan vatandaşların aylıklarının da 1.024 TL’ye yükseldiği kaydedildi. Gerekli koşullarda gerçekleştirilen düzenleme maddeleri ifade edildi. 2022 engelli maaşına yönelik düzenlemeler de gündeme geliyor.

65 Yaş Aylığına Başvuru Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı almak isteyen kişilerin ikamet ettikleri bölgede yer alan kaymakamlıklar aracılığıyla müracaat etmeleri gerekiyor. Kimlik kartları ve kaymakamlık bünyesinde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurular yapılır. Sağlık durumlarının uygun olmaması durumunda ise vasileri aracılığıyla bu başvurular gerçekleştirilebilir.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gereken Koşullar

65 yaş ve üzeri aylığından faydalanmak için vatandaşların SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı üzerinden bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Aylık almak için vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 65 yaşını tamamlamış olması isteniyor. Aylık gelir incelemelerinde kişinin eline geçen gelirin asgari ücretin 3’te 1’i oranından düşük olması gerekiyor. Kişinin yardıma muhtaç olması ve düzenli bir gelirinin bulunmaması halinde maaş bağlanıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı