Banka Borcu ve Kredi Kartı Borcu Erteleme MÜjdesi! Ertelemelerde Faiz İşliyor Mu? Kredi ve Banka Borcu Nasıl Erteleniyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Banka Borcu ve Kredi Kartı Borcu Erteleme MÜjdesi! Ertelemelerde Faiz İşliyor Mu? Kredi ve Banka Borcu Nasıl Erteleniyor?

FİNANS

3 Şubat 2021 Çarşamba 22:11:52

Banka Borcu ve Kredi Kartı Borcu Erteleme MÜjdesi! Ertelemelerde Faiz İşliyor Mu? Kredi ve Banka Borcu Nasıl Erteleniyor?

Gündemde binlerce vatandaşımız Banka borcu ve kredi kartı borcu nasıl ertelenir sorusuna yanıt arıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) covid-19 salgını sürecinde vatandaşların ekonomik açıdan mağduriyet yaşamamaları adına yeni kararlar aldı ve bu kararların neler olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı. Banka borcu ve kredi kartı borcu bulunan kişiler bu borcu erteleyebiliyor mu? Bu durumda faiz işleyecek mi?

Vatandaşlar banka borcu ve kredi kartı borcu nasıl ertelenir sorusunu yoğun bir şekilde araştırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni tip covid-19 salgını sebebiyle yeni kararlar aldı ve bu kararları duyurunca gündemde büyük bir etkisi söz konusu oldu. Vatandaşlar banka borcu ve kredi kartı borcuna yönelik yeni kararların ne olduğunu merak ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni tip covid-19 salgını sebebiyle vatandaşların ve reel sektörün finansman şartlarını kolaylaştırmak adına uygulanan tedbirlerin devam edilmesi kararı alındı. BDDK, Kurul kararlarını internet adresi üzerinden paylaştı.

Kredi Ödemeleri Ertelendi Mi?

Kurul salgın sebebiyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek bulunduğu bir süreçte, reel kesimi, banka müşterilerini ve bankaları desteklemek adına bankalar tarafından sağlanması gereken bazı yükümlülüklerde geçici nitelikli bazı düzenlemeler gerçekleştiren geçmişte alınmış bazı kararları ve talimatları yeniden değerlendirdi.

Kurul, değerlendirme neticesinde salgının olası etkilerinin sürdüğü içerisinde bulunulan dönemde, söz konusu olan düzenlemelerin aynı amaçlar ile uzatılmasının yerinde olduğunu ve bu kapsamda uygulamaların geçerlilik tarihini 31 Aralık 2020 tarihinden 30 Haziran 2021 tarihine uzatma kararı alındı. Buna göre ise, 30 Haziran 2021 tarihine kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilecek. Kart borçlarını erteledikleri süre zarfında bankaların asgari ücrette dahi olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem olarak tanımlayabilme uygulaması da 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek.

Kredi Kartıyla Ödeme Erteleme Ayrıntıları

Kredi kartı ödeme erteleme öncesinde kartın borç bilgilerini tamamen öğrenmek gerekiyor. Borcun tümünü ödeyemezsiniz asgari ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Asgari miktarı ödemek borcu o ay için ertelemiş olacaktır ve bundan dolayı asgari ödeme tutarı bireysel kartlarda %30, ticari kredi kartlarında %10 olarak belirlenmiştir.

Kredi kartı borcunun ertelenebilmesi için başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuru kredi kartının bağlı olduğu bankaya gerçekleştirilir. Kredi kartı borcunun ertelenebilmesi için kredi kartı hesap ekstresi kesilmemiş olması gerekiyor. Asgari tutarı öderken zorluk yaşayan kişiler ekstre atlama seçeneklerini inceleyebilir. İnternet bankacılığıyla işlem gerçekleştiren vatandaşlar kredi kartı ödeme ekranında ekstre atlat seçeneğini seçebiliyor. Bu işlemde bir sonraki ödemenin hangi tarihte gerçekleştirileceği ve ne kadar faiz yansıtılacağı bilgileri de mevcuttur.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme İşlemi Yapmak

Kredi kartı borçlarını ödeyemeyecek kadar ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlar borç erteleme gerçekleştirebiliyor. Kredi kartı borç erteleme işlemi mevcut borcun ödenmesini daha ilerisi bir tarihe erteliyor. Bu kapsamda aranacak olan koşullar da bankalara göre farklılık gösterebiliyor. Bankalarla ilgili işlemlerde kredi notu etkisi oluyor. Bireyin kredi notu bir sonraki bankacılık işlemlerini de oldukça etkiliyor. Kredi kartı borç miktarı ve erteleme süresi kredilerden daha düşük olmalıdır. Fakat kişi kartı geç ödüyor ise nakit çekimi ve aktif kullanım kapalı ise borç erteleme isteği onaylanmıyor ve reddediliyor.

Borç Erteleme İşlemlerine Faiz Uygulanıyor Mu? Erteleme Faizleri Ne Kadar?

Kredi kartı borç erteleme işlemlerinde banka belirlenen süreye kadar bekler. Bu nedenle banka alacağını beklenen tarihte alamayacağı için ödemeye bir faiz işler. Erteleme için uygulanan faizler bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bankaların uygulayacağı erteleme faizlerini bankanın resmi web sitesi ya da banka şubelerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı