700 Binden Fazla Vatandaş O Tarihi Heyecanla Bekliyor! Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

700 Binden Fazla Vatandaş O Tarihi Heyecanla Bekliyor! Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

FİNANS

3 Şubat 2021 Çarşamba 22:13:52

700 Binden Fazla Vatandaş O Tarihi Heyecanla Bekliyor! Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

Tediye ödemelerine yönelik araştırmalar senenin ikinci ayında yükselişe geçti. 2021 senesine ait tediye ödeme takvimi geçen günlerde duyuruldu. İlk taksit olan 13 günlük tediye ödemeleri geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. 700 bine yakın işçiyi yakından ilgilendiren ödemelere yönelik tarihler de merak ediliyor. Kadroya alınan taşeron ve kamu çalışanlarına her sene 52 günlük ücretleri miktarında ek tediye ödemeleri dört taksit ile ödeniyor.

2021 senesinde ödemelerinin gerçekleştirileceği tarihler yüz binlerce vatandaşımız tarafından araştırılıyor. Ocak ayının 29’unda işçilere ilk taksit ödemeleri gerçekleştirilmişti. Şubat ayına girilmesiyle birlikte işçiler bir sonraki taksitin hangi tarihte ödeneceğini merak etmeye başladı. Yıllık 52 günlük ikramiye ödemeleri 4 taksit şeklinde ödeniyor. 13 günlük ödemenin hesaplanması için çalışanların aldığı brüt ücret üzerinden hesaplamalar yapılıyor.

2. Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

Toplam 52 gün olan ikramiyeler 13’er günlük olarak ödeniyor. Cumhurbaşkanı kararınca; ikramiyenin birinci yarısı 29 Ocak tarihinde, diğer yarısı 11 Mayıs’ta ödemeler gerçekleştirilecek. Bu çalışanlardan maden işletmelerinin münhasıran yeraltı işlerinde çalışan vatandaşlara ise bu sene gerçekleştirilecek olan ek tediyenin tamamı 24 Aralık tarihinde ödenecek. Senenin ikinci yarısında Cumhurbaşkanı kararıyla 26 günlük ödeme daha gerçekleştirilecek.

2021 Ek Tediye Ödemeleri Tutarı

İkramiye brüt ücrette hesaplanıyor ve bundan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesiliyor. En düşük ödeme 1.108 TL olarak yapılacak. Bu sene asgari ücretle çalışan işçi 52 gün üzerinden net 3.646 TL ikramiye elde edecek. Bunun da 13 günlük miktarı yani 911,73 TL’si bu ay hesaplara yatacak.

Kimler Tediye Ödemelerini Alabiliyor?

52 günlük ikramiye ödemeleri her çalışana verilmemektedir. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere Ek Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içerisinde bulunan aşağıda kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu çalışanlarına ek tediye ödemesi gerçekleştirilir;

– Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait bulunan kurumlar ve kuruluşlar,
– Kamu iktisadi teşekkülleri,
– Genel ve katma bütçeli kurumlar,
– Özel bütçeli idareler,
– Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışma hayatını sürdüren çalışanlar,

Ek Tediye Ne Demek?

6772 Sayılı kanun çerçevesinde kamu çalışanlarına senede 52 günlük ek tediye ödeneceği hüküm altına alındı. Ek tediye kanunla güvence altına alınan bir haktır ve tüm kamu çalışanları bu haktan faydalanabilmektedir.

Genel yönetim kapsamında bulunan kamu idarelerinde kadroya alınan çalışanlara, ayrı bir tüzel kişiliği olmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde bulunan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait kurumlarda kadroya alınan çalışanlara senede 52 günlük tediye ödemesi yapılması gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı