500-750 TL Kira Desteği Ödemeleri Hangi Tarihte Yatırılacak? Kira Desteği Ödemeleri Yattı Mı? e-Devlet Kira Desteği Başvurusu Sorgulamak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

500-750 TL Kira Desteği Ödemeleri Hangi Tarihte Yatırılacak? Kira Desteği Ödemeleri Yattı Mı? e-Devlet Kira Desteği Başvurusu Sorgulamak!

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 21:41:43

500-750 TL Kira Desteği Ödemeleri Hangi Tarihte Yatırılacak? Kira Desteği Ödemeleri Yattı Mı? e-Devlet Kira Desteği Başvurusu Sorgulamak!

Kira desteği başvuru sorgulama e-devlet kapısı üzerinden vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Kira desteği parası hangi tarihte yatırılacak vatandaşlar merak ediyor. Büyükşehirlerde 750, diğer şehirlerde ise 500 TL olarak ödenecek olan kira desteği parasından yararlanmak için binlerce esnaf başvuru gerçekleştirdi. 500 ila 750 TL arasında yapılan bu destekten faydalanmak isteyen kişiler e-Devlet sistemi üzerinden kira desteği başvuru sorgulaması yapıyor.

Kira desteği parası hangi tarihte yatırılacak araştırılıyor. Esnaf ve sanatkarlara ilişkin gelir kaybı desteği ödemeleri 20 Ocak tarihinde ödenmeye başladı. Gözler ise anlık olarak kira yardımı ödemelerine yöneltildi. Bakan Pekcan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine ilişkin gelir kaybı desteklerini 20 Ocak tarihinde ödemeye başladıklarını anımsatarak, “Kira destekleri de bugünden itibaren ödenmeye başladı. Hayırlı olsun.” ifadelerinde bulundu.

Resmi Gazete içerisinde bulunan karara göre, Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği sektörlerde faaliyet göstermekte olan hibe ve kira yardımından faydalanabilecek.

Basit Usule Tabi Olmanın Genel Koşulları

1- Kendi işinde bilfiil olarak çalışmak ya da bulunmak (işinde yardımcı çalışan ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar sebebiyle geçici olarak bilfiil işinin başında olmamak bu koşulu bozmamaktadır. Ölüm durumunda, iş sahibinin dul eşi ya da küçük çocukları namına işe devam bulunduğu durumda, bunların bilfiil işin başında olup olmadıklarına bakılmamaktadır.)

2- İş yeri mülkiyetinin iş sahibine ait bulunması durumunda emsal kira ücreti, kiralanmış olması durumunda senelik kira bedeli bütünü; büyükşehir belediye sınırları içerisinde 2019 yılı için 9.000 TL’yi geçmemek (2020 yılı için 11.000 TL) diğer bölgelerde 2019 yılı için 6.000 TL’yi geçmemek (2020 yılı için 7.000 TL)

3- Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler sebebiyle gerçek usulde gelir vergisine tabi tutulmamak.

Esnaflar Kira Yardımından Nasıl Faydalanabilir? Hangi Koşullar İsteniyor?

Tebliğ ile, destek programından faydalanma şartları da açıklandı. Buna göre ise, bu destek programından 14 Aralık tarihinden önce (bu tarihte dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde belirlenenler, Bakanlık tarafınca belirlenen sektörler içerisinde faaliyet gösteren, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirleri ile yine bu tarihten itibaren esnaf ve sanatkarlar sicili içerisine kaydı bulunan vergiden muaf tutulan esnaf vatandaşlar yararlanabilecekler.

Destek programına başvuru yapacak olan esnaf ve sanatkar vatandaşlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihlerinden önce Bakanlık internet adresi üzerinden ilan edilecek, ayrıca yazılı bir duyuru gerçekleştirilmeyecek. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen duyurulardan sonra ticari faaliyetine ilişkin ekonomik faaliyet tanım değişikliğinde bulunanlar hibe desteğinden faydalanamayacaklar.

Destek başvuru yapanların faaliyetlerini devam ettirdikleri ve kira ödemesi gerçekleştirdiği birden fazla iş yeri olması durumunda, başvuru yapanlar bir iş yeri için kira desteği ödemelerinden yararlanabilecekler. Hibe desteğinden yararlanılan süreçlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak sürmesi gerekmektedir. Destsek başvurusunda bulunanın faal olmadığının tespit edilmesi halinde bu vatandaşlara ödemeler gerçekleştirmez.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanmakta olan benzer nitelikte bulunan destek ödemelerinden yararlanılması, bu destek programından yararlanmak için önünüzde bir engel arz etmemektedir.

Esnaf Kira Yardımından Faydalanmak İçin Ne Yapmalı?

Bakanlık, destek programına yönelik başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer dönemlerde protokol gerçekleştirilen kurum ve kuruluşlar ile birlikte bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Destek başvuruları ve itirazlar eelktronik ortamlarda www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuru yapan vatandaşlar tarafından başvuru ve eki taahhütname elektronik ortamda onaylanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı