32 Günlük Mevduat Faizleri Uzaya Çıktı! Uçtu Uçtu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

32 Günlük Mevduat Faizleri Uzaya Çıktı! Uçtu Uçtu

FİNANS

15 Şubat 2021 Pazartesi 15:06:30

32 Günlük Mevduat Faizleri Uzaya Çıktı! Uçtu Uçtu

32 Günlük Mevduat Faizleri Uzaya Çıktı! Uçtu Uçtu!Banka faiz oranları salgın başladığı zamandan bu yana ayrıntılı olarak takip edilmektedir!

Vatandaşların;

 • Kredi çekmek istemeleri,
 • Yatırım yapmak istemeleri gibi nedenler banka faiz oranlarının araştırılmasına neden olmaktadır.

Korona Virüs Salgını ülkemizde 2020 yılı mart ayında kendini göstermeye başlamıştır. Salgın kapsamında da önlemler anlık olarak alınmaya başlanmıştır. Bu sayede salgının kontrol edilebilirlik derecesinde yükselme yaşanmıştır. Ancak durum, ekonomik olarak gerileme yaşanmasına neden olmuştur. Merkez Bankası bu nedene bağlı olarak 2021 yılı için yeni para politikalarını devreye sokmuştur.

Bankaların 32 Günlük Mevduat Faizleri Güncellendi

Bankalar, Merkez Bankası para politikaları çerçevesinde hareket etmeye başlamışlardır. 2021 senesinde faiz oranlarının daha yüksek seyredeceğine kesin gözü ile bakılmaktadır. Bankaların faiz oranlarının artması bu duruma kanıt olarak gösterilebilmektedir. Faiz oranları kredi çekme düşüncesi olan vatandaşların geri adım atmasına yol açmıştır. Bunun üzerine bankalar;

 • Yeni kredi kampanyaları oluşturarak,
 • Vade sayısında artış gerçekleştirilerek,
 • Kişiye özel ödeme planları oluşturarak artan faiz oranlarını dengelemiştir.

Faiz oranlarının artmasından ötürü mutlu olan vatandaş sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Çünkü pek çok vatandaş birikimlerini 32 günlük mevduat hesapları üzerinden sağlamaktadır. Böyle hareket edenler faiz oranlarının güncellenmesinden sonra normalde kazandıklarından daha yüksek gelirler elde etmektedir.

Şubat Ayında 32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Ne Oldu?

32 günlük mevduat faiz oranları banka bazında açıklamalarla duyurulmuştur. Elde edilen veriler bu ay içerisinde de rakamların yükselme gösterdiği anlamına gelmektedir. Rakamların yükselmesinden sonra yatırımlarını mevduat hesabı üzerinden yapacak olan vatandaş sayısının artması beklenmektedir. Bankalar, rakamlarını resmi internet siteleri üzerinden yayımlamaktadır. Buna göre oranlar;

 • Denizbank için %10,35
 • Fibabanka için %17
 • ING Bank için %18
 • Alternatif Bank Turuncu Hesap için %17,75
 • İş Bankası için %10,3
 • Akbank için %13 olarak devam etmektedir.

Rakamlar bankaların resmi internet sitelerinden alındıkları için doğruluklarından yana sıkıntı yaşanmayacaktır. Ancak geçerlilik açısından aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Çünkü faiz oranları ekonomik koşullara göre güncellenebilmektedir. Bu neden yüzünden kesin sonuçlar yatırımlardan hemen önce yapılacak kontrollerden elde edilecek verilerden oluşacaktır.

Günlük Faiz Yatırımları Avantajlı Mı?

Vatandaşlar için bankalardan 32 günlük mevduat hesabı açtırma konusu her zaman belli soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Çünkü insanlar alışılagelmiş olan birikim yöntemlerini kullanmayı daha güvenli olarak addetmektedir. Fakat bu gibi bir söylemde bulunmak her zaman kar getirmemektedir.

32 günlük mevduat hesapları özellikle kısa süre içerisinde kara geçmek isteyenler açısından oldukça avantajlıdır. Bu neden yüzünden kullanıcı sayısı diğer yatırım türlerine göre fazladır. Bankalar sadece 32 gün üzerinden de hesap açmamaktadır. Duruma göre farklı değerler üzerinden de hesap sahibi olunabilmektedir. Böylelikle elde bulunan birikimlerin değerlendirilmesi sağlanmış olunacaktır.

Bankalardan Mevduat Faiz Hesabı Nasıl Açılır?

32 günlük mevduat hesabı açma konusu aslında farklı bir başlık olarak açıklanmaktadır. Ancak hesap teminlerinde vatandaşları zorlayacak herhangi bir ek nokta bulunmamaktadır. Daha önceki dönemlerde kimlik bilgileri üzerinden bir banka hesabı açabilen vatandaşlar rahat bir şekilde mevduat hesaplarına da sahip olabilmektedir. Bunun için aranan şartlar;

 • On sekiz yaşından büyük olmak,
 • Kimlik belgesi bulundurmak,
 • Bireysel olarak başvuru iletmek şeklindedir.

Şartlar bankaya göre özelleştirilebilmektedir. Bu gibi durumların olması halinde banka yetkilileri kişilere ek belge istemlerini zaten bildirmektedir. Ancak genel manada bahsedilen şartları sağlayanlar için işlemler kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Vade süresinin sonlanmasından sonra yeni bir yatırım sistemine geçmek de mümkündür.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı