2021 yılında Erken Emeklilik çıkarsa o kişiler erken emekli olabilecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 yılında Erken Emeklilik çıkarsa o kişiler erken emekli olabilecek!

FİNANS

13 Şubat 2021 Cumartesi 22:29:45

2021 yılında Erken Emeklilik çıkarsa o kişiler erken emekli olabilecek!

2021 yılında Erken emeklilik konusu gündemin en fazla konuşulan meselelerinin başında gelmektedir. Emekli olmak için yaş sınırına takılan birçok vatandaş, EYT hakkında hükümet tarafından bir geri adım atılıp atılmayacağını sıklıkla araştırmaktadır.

Hükümet son yaptığı açıklamalarda, bu konunun olumsuz karşılandığını açıklamıştır. Fakat son yapılan açıklamaların üzerinden de bir hayli zaman geçmiştir. Mart ayında ortaya çıkan ve bütün vatandaşların zarara uğramasına sebebiyet veren koronavirüs sebebiyle meclisin gündemine oturan konular da değişmeye başlamıştır. Şimdilerde ise; bütün EYT’li kişiler bu konu hakkında yeni bir adım almasını talep etmektedir. Peki bu yasa ortaya çıkarsa kimler emekli olma hakkına sahip olacak? Hala merak konusudur.

2021’de Kimler Emekli Olabilecek?

2021 yılında Erken Emeklilik çıkarsa o kişiler erken emekli olabilecek! Başlığı Türkiye gündeminde en çok aratılan haberler arasında yer almaktadır. Emekli olmak için yaş sınırına takılan birçok vatandaş, yaşın önemsenmemesini ve erkenden emekli olabilmeyi talep etmektedir. Toplam günlerini ve prim saylarını tamamlamış olmalarına rağmen yaş sınırına takılı kalan birçok insan bu konuda yeni yaptırımlar uygulanmasını talep etmektedir. Birçok siyasi kesim ve bu kişilerin içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da yer alması açıklamaların beklenilen tarihten daha erken gelmesini sağlamıştır.

EYT emekliliği hakkında beklenen yasaya göre talep şu şekildedir; 1999 yılından önce iş hayatına giriş yapan ve tam 5 bin gün boyunca çalışma hayatına devam eden kişilerin erken emekli olmaya hak kazanmasıdır. Fakat bu taleplerle ilgili şimdilik gündemde herhangi bir çalışma ya da açıklama yapılmamıştır. Fakat çalışma hayatı süren birçok EYT’li vatandaşların atladığı ve kesinlikle göz önünde bulundurması gereken bir konu vardır. Bu konu; emekli maaşı miktarlarının düşüşe geçmesini amaçladığı için; sigorta yaptırmadan çalışan birçok kişinin, hiçbir haktan faydalanamıyor oluşu yasal olarak da belirtilmiştir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası’nın Yaşı Kaçtır?

Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş sınırının kaç olduğu yönünde detaylı araştırmalara devam etmektedir. EYT’nin belirlediği yaş sınırı ise; kadınlarda 58 yaş sınırı olurken erkeklerde ise; 60 yaş olarak belirlenmiştir. Gün ve prim sayıları ise; son belirlenen kanuna göre 7000’e çıkarılmıştır.

1999 yılının 8 Eylül tarihinden önce iş hayatına başlamış olan kadın vatandaşlar 40, bu tarihten önce iş hayatına başlayan erkeklerin ise; 58 yaşında emekliliğe kavuşması saplanmaktadır. Fakat 40 ve 58 yaş sınırının yanı sıra, erkeklerde 44 ve 60 yaş aralığında değişmekte olan bir geçiş süresinin ortaya çıkacağı da verilen bilgiler arasındadır. Bu yaş sınırlarının hemen hemen aynısı, Bağ-kur ve emekli sandığı kullanan vatandaşlar için de getirilmiştir.

Erken Yaşta Emeklilik Kimler İçin Geçerlidir?

EYT kimleri kapsıyor? Sorusu da erken yaşta emekli olmak isteyen birçok vatandaşın araştırmaya devam ettiği konular içerisinde yer almaktadır. 4447 sayılı yasa kapsamında yapılan yaptırımları göz önüne alacak olursa; 1999 yılının 8 Eylül tarihi boyunca çalışmasını sürdüren kadınlar için; 20 bu tarih kapsamında çalışma hayatına devam eden erkekler için ise; 45 yıl boyunca sigorta yaptırımı süresinin sağlanması istenmektedir. Aynı zamanda toplamda; 5000 prim gününüzün olması da zorunlu hale getirilmiştir. Ancak en son çıkarılan kanun nedeniyle bu yaş sınırı oldukça yükselerek; kadınlar için, 58 erkekler için ise, 60 yaş sınırı haline getirilmiştir. EYT’li vatandaşlar için belirlenen kanunlar, kısa süre içerisinde yürürlülüğe girerse erken yaşta emeklilik hesapla konusunda araştırma yapmanız ve bu işlemi  doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız ya da yetkili kişilere yaptırmanız gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı