2021 Yılı SGK Uzmanından EYT ve 47 48 Yaşında Emeklilik Açıklaması
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Yılı SGK Uzmanından EYT ve 47 48 Yaşında Emeklilik Açıklaması

FİNANS

30 Ocak 2021 Cumartesi 23:56:33

2021 Yılı SGK Uzmanından EYT ve 47 48 Yaşında Emeklilik Açıklaması

2021 Yılı SGK Uzmanından EYT ve 47 48 Yaşında Emeklilik Açıklaması geldi. Emeklilik kendi içerisinde farklı alanları olan geniş bir konu olarak tanımlanmaktadır. Bu neden yüzünden vatandaşlar emeklilik ile alakalı olan sorularına ancak bireysel hareketler çerçevesinde çözüm bulabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları;

 • Emeklilikte yaş problem çözümlerini
 • Emeklilik beklentilerini
 • Emeklilik için çözüm önerilerini sizler için yorumlamıştır.

Bu sayede özellikle salgın döneminde emekli olmak isteyenler en azından bir fikir edinmiş olacaktır. Üstelik kurumların büyük bir bölümü artık erken emeklilik konusunda yardımcı olmaktadır. SGK yeni yasaları konunun esneklik kazanmasını sağlamıştır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklama

Vatandaşlar için emeklilik yaşı hesaplama konusunda da uzmanlardan elde edilen veriler paylaşılmaktadır. Yapılan açıklamalar zaman içerisinde yaşın yükseldiği ortaya çıkmaktadır. Zira 1999 yılı itibari ile çıkan yasa çerçevesinde emeklilik yaşı hem kadınlarda hem de erkeklerde yükseltilmiştir. Bunlara karşın;

 • Sigortası erken başlayanlar,
 • Çalışma hayatına erken adım atanlar halen yaş yüzünden emekli olamamaktadır.

Emeklilik yaşlarının ilerlemesinden sonra bu tür kişiler sigorta ve prim günü bazında gereken şartları yerine getirmektedir. Ancak emeklilik yaşına göre halen genç kalmaktadır. Bu da otomatik olarak yüz binlerde kişimin EYT kapsamında yer almasına yol açmaktadır. EYT konusunun özellikle 2021 yılı içerisinde bir çözüme kavuşturulması ve konu hakkında yeni açıklamaların gelmesi beklenmektedir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Emekli Olabilecek Mi?

Emeklilikte 2021 beklentileri her vatandaş için ayrı ayrıdır. Geçtiğimiz seneler içerisinde özellikle siyasi nedenler yüzünden vatandaşlar 47 yaşına kadar indirgenmiş bir emeklilik sistemi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu duruma bağlı olarak 2021;

 • EYT için yeni çözüm önerileri gelecek mi,
 • 47 yaşında emekli olunabilir mi,
 • Erken emeklilik şartları güncellenecek mi soruları ile gelmiştir.

Emeklilikte yaş sorununun giderilmesi yeni sistemlerin gelmesi ile mümkün olacaktır. Buna karşın prim konusunda atılan değişik adımlar olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, prim yüzünden emekli olamayanlara borçlanmaya gitmelerini önermektedir. Hem kadınlar için hem de erkekler için farklı borçlanma sistemleri devreye sokulmuştur. Böylelikle prim nedeni ile emekli olmaya hak kazanamayan vatandaşlar emeklilik dilekçesini rahat bir şekilde verebilmektedir.

EYT Hakkında 2021 Beklentileri Neler?

Uzmanlar gerekli şartların sağlanması halinde 47 yaşında emeklilik hakkının elde edileceğinin altını çizmektedir. Bu tür beklentilerin yoğun olması yetkili birimleri harekete geçirmiştir. Ancak bahsedilen emeklilik şansının elde edilebilmesi için sigorta başlangıç tarihlerinin net olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Zira;

 • Gün,
 • Ay,
 • Yıl kıstasları bu alanda çok önemlidir.

Çünkü yürürlüğe giren yasalar bir gün yüzünden bile erken emeklilik şansının ortadan kalkmasına neden olabilmektedir. Bunun haricinde erken emeklilik için 5450 gün gibi prim şartlarını tamamlamak yeterli olmaktadır. Tabi bu alanda hangi kurumda çalışıldığı ya da hangi mesleğin icra edildiği de önemlidir. 2021 yılında meslek bazında emeklilik şartlarının güncellenmesi beklentisi bulunmaktadır.

Emeklilikte Yaş Sorunu Nasıl Çözümlenir?

Normal olarak emeklilik şartlarının yerine getirilmesi üç aşamadan ileri gelmektedir. bu aşamalar ülkemizde;

 • Sigorta başlangıç tarihi,
 • Prim ödemeleri
 • Yaş olarak sıralanmaktadır.

Daha önce de belirtildiği üzere ülkemizde pek çok çalışan ilk iki şartı sorunsuz olarak yerine getirmektedir. Fakat yaş konusu emeklilik dilekçesinin verilmesine engel teşkil etmektedir.

Emeklilik sisteminde yaşanan yaş sorununun çözümlenebilmesi için farklı öneriler bulunmaktadır. Finlandiya Model Emeklilik de bunlardan biridir. Bahsi geçen model kişilerin yaşı beklemeden emekli olabilmelerine fırsat vermektedir. Bireyler sadece yaş tamamlanana kadar almaları gerekenden daha az emekli maaşı almaktadır. Fakat sistemde bunu sorun eden kitle çok azdır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı