2021 Yılı SGK Teminat İadesi Almak İçin Ne Yapılmalı? SGK Teminat İadesi Dilekçesi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Yılı SGK Teminat İadesi Almak İçin Ne Yapılmalı? SGK Teminat İadesi Dilekçesi!

FİNANS

8 Şubat 2021 Pazartesi 11:57:00

2021 Yılı SGK Teminat İadesi Almak İçin Ne Yapılmalı? SGK Teminat İadesi Dilekçesi!

Eğer ihaleli bir iş yapıyorsanız bunun için ihale makamı sizden bir teminat talep eder. Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında, ihale yolu ile idarelerden iş alan özel sektör işverenlerinin hak edişleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na idari para cezası, prim ve prime yönelik borçlarının bulunmaması kaydıyla ödeniyor, kesin teminatları ise SGK’ya borçlarının olmadığının tespiti halinde iade ediliyor.

Bu kesin teminatın iadesini elde edebilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan teminat iadesi için yazı diğer adıyla ise teminat ilişiksizlik belgesi almanız gerekmektedir. İlişiksizlik belgesine başvuruyu direkt olarak Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gitmeden İnternet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. SGK teminat iadesi işlemleri ve takip edilmesi gerekli olan yol bazen işverenler açısından büyük bir karışıklık doğurabiliyor. İhale makamına vermiş olduğunuz bu kesin teminatın iadesini elde edebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan teminat iadesi için yazı diğer adıyla teminat ilişiksizlik belgesi almanız gerekmektedir.

SGK Teminat İadesi Ne Demek? Süreç Nasıl İşliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları içerisinde, ihale aracılığıyla idarelerden iş alan özel sektör işverenlerinin hak edişleri SGK’ya idari para cezası, prim ve prime yönelik borçlarının bulunmaması kaydı ile ödeniyor, kesin teminatları da Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlarının olmadığının tespitinden sonra iade ediliyor. İşveren tarafından, idareye ihale konusu işle ilişkili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcunun olmadığına yönelik ilişiksizlik belgesi ibraz edilmemesi durumunda, idare, kesin teminatın kısmen ya da tamamen iadesi imkanının başladığı tarih itibarıyla 15 gün içerisinde durumu ilgili olan SGK İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Mekrezine yazıyla bildirerek, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna ihale hususu işinin yapıldığı süreye yönelik borcunun bulunup bulunmadığını araştırır.

İlgili bulunan SGK İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından, ihale hususu işle ilgili olarak gerçekleştirilecek araştırma işlemleri neticesinde, yeterli işçilik bildirimi yapılmış olduğunun ve işi üstlenen kişinin ihale konusu işle ilgili olarak SGK’ya borçlarının olmadığının tespiti durumunda, ilişiksizlik belgesi düzenlenmektedir. Yeterli işçiliğin bildiriminin yapılmadığının tespit edilmesi halinde, fark işçilik tutarı üzerinden hesalanan prim miktarı, faaliyet süresinin son ayına mal edilmektedir. Bu suret ile tahakkuk ettirilen prim miktarı, gecikme cezası ve gecikme zammı ile beraberinde ödenmek üzere işverene tebliğ edilir.

SGK İş Bitimi Başvurusu Yapmak

İş bitimini sonuca bağlamak isteyen vatandaşlar ihaleli iş dosyalarını açtırmış ve gereken bildirimlerde bulunmuş olmalıdır. Prim bildiriminde bulunan vatandaşlar SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak iş bitimini sürecini başlatabilir. Dilekçeyi SGK müdürlüklerine teslim edebilen vatandaşlar istedikleri taktirde online sistem üzerinden de hazırladıkları dilekçeyi SGK’ya teslim edebilirler. SGK teminat iadesi dilekçe örneği Teminat iadesi için dilekçe yazacak olan vatandaşlar dilekçelerinde işyeri sicil no, teminat iadesi beklenen iş adı ve tarihi kesinlikle ifade edilmelidir.

Bu dilekçenin tesliminin gerçekleştirilmesinden sonra SGK tarafından hizmet ihalesine 9-10, yapım ihalesine ise 14 maddelik yazılar yazılmaktadır. Bu yazıyı ihale makamına ileten vatandaşlar iadelerini elde edebilir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Nasıl Sorgulanır?

SGK ilişkisiz evrakların sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlandıktan sonra belediyeye gönderildiği ifade edildi. Bu noktada işverenin belgeye nasıl erişebileceği ve nereden bilgi alabileceği gibi sorularda vatandaşların kafasında soru işareti uyandırdı. İlişkisiz SGK belgesi verildikten sonra, herhangi bir çevrimici sistem üzerinden sorgulama gerçekleştirilmez. Bir başka ifadeyle e-Devlet ya da E-SGK tarafından düzenlenen belgeler görüntülenemez. Bu belgeyi bizzat almak isteyen bireyler, SGK yönetimine bizzat başvuru yapmalıdır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı