2021 Yılı Kaymakamlık Para Yardımı Ödemesi Yapıyor! Nakit para, Gıda, Kira Yardımı, Giyim, Yakacak, Sağlık, Eğitim Alanlarına Destek! Başvuru Yapan Hemen Alıyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Yılı Kaymakamlık Para Yardımı Ödemesi Yapıyor! Nakit para, Gıda, Kira Yardımı, Giyim, Yakacak, Sağlık, Eğitim Alanlarına Destek! Başvuru Yapan Hemen Alıyor!

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 21:32:16

2021 Yılı Kaymakamlık Para Yardımı Ödemesi Yapıyor! Nakit para, Gıda, Kira Yardımı, Giyim, Yakacak, Sağlık, Eğitim Alanlarına Destek! Başvuru Yapan Hemen Alıyor!

Devletimiz koronavirüs salgını sürecinde vatandaşlarımıza destek olmaya tüm hızla devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine para yardımında bulunan kurumlardan bir tanesi de kaymakamlıklardır. Bu para destekleri kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca sağlanıyor. Kaymakamlık tarafından sunulan bu çeşitli destekler özellikle de salgın sürecinde pek çok aileye umut oluyor.

Düzenli olarak gerçekleştirilen para yardımı ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar nasıl başvuru yapacaklarını araştırıyor. Başvuruda bulunan ve başvuruları kabul gören vatandaşlar ödemelerini belirtilen tarihlerde alacaklar. İhtiyaç sahibi bulunan vatandaşlar için destek sağlayan kurumlardan biri de kaymakamlıktır. Kaymakamlık olarak sağlandığı bilinen para yardımı kaymakamlıklar bünyesi altında yer alan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca sağlanmaktadır. Bu kurumlar vatandaşların ihtiyaç sahibi olduklarının tespit edilmesi halinde nakit parası desteği veriyor. Vatandaşların ihtiyaç sahibi olmalarına dair süreç SYDV’ler tarafından incelenmektedir.

Kaymakamlık Tarafından Sağlanan Para Destekleri Neler?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara bu sıkıntılı ekonomik koşullarda bir nebze destek olmak adına kaymakamlık tarafından sağlanan belirli bazı sosyal yardımlar şu şekildedir;

– Nakit Para Yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşlara gerekli koşulları yerine getirmeleri durumunda sağlanan maaş desteğidir.
– Erzak Desteği: Bu destekte ihtiyaç sahibi olan aileler belirlenir ve yiyecek, içecek olarak destek verilir.
– Çocuk Yardımı: Okul öncesi dönemde bulunan çocukların; mama, bez, giyinme vb. ihtiyaçlarının giderilmesidir.
– Kira Yardımı: Ordukları evin kirasını ödeyemeyecek kadar sıkıntı yaşayan ailelerin tespiti halinde giderlerinin karşılandığı destektir.
– Yakacak ve Giyecek Destekleri: Erzak yardımında görüldüğü gibi ekonomik olarak zor koşullarda yaşamaya çalışan aile bireylerinin yakacak ve giyecek ihtiyaçlarının giderilmesidir.
– Eğitim Destekleri: Yardıma muhtaç bulunan ailelerin okul çağındaki çocuklarının kırtasiye ve eğitim harcamalarının devlet tarafından karşılanmasıdır.
– Proje Destek Yardımları: İşsiz 18-60 yaşları arasında bulunan kişilerin başvuru yapabildiği bir yardım türüdür.
– Özürlü İhtiyaç Desteği: Engelli bireylerin ihtiyaçlarını gidermek adına düzenlenmiş bir yardımdır.
– Yaşlılık Desteği: Emeklilik gibi bir güvencesi olmayan 65 yaş ve üstü vatandaşların başvuru yapabildiği bir destektir.
– Sağlık Yardımı: Bu destekte sağlık problemi yaşayan ya da hiçbir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların yararlanabildiği bir sosyal yardım türüdür.

Kaymakamlık Para Desteği Başvuru Koşulları!

Kaymakamlık yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar için sağlanması gereken koşullar belirtilmiştir. Aşağıda ifade ettiğimiz koşulların yerine getirilmesi halinde vatandaşlar kaymakamlık para desteğinden yararlanabilmektedir.

– T.C. Vatandaşı olmak,
– Muhtarlıklardan fakirlik (muhtaçlık) belgesi temin etmek,
– Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından gerçekleştirilecek olan gelir testi sonucunda destek için uygun bulunmak,
– Sosyal yardımlar çerçevesinde aynı anda farklı bir destekten yararlanılmaması gereklidir.

Engelli vatandaşlar maaş talebinde bulunurken, en az %40 oranında engel raporuna sahip olmak zorundadır. Yaşlılık maaşı aylıklardan yararlanmak isteyen vatandaşların ise, 65 yaşından büyük olmaları gerekmektedir.

Muhtaçlık Belgesi Almak

Muhtaçlık (fakirlik) belgesi almak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri bölgede bulunan muhtarlığa müracaat ederek evrakları alabilirler. Bu belgeleri almak için gereken koşullar;

– 18 yaşını geçen vatandaşlar fakirlik kağıdı alabilirler.
– Sigortası bulunan vatandaşlara muhtaçlık belgesi verilmemektedir.
– Gayrimenkul veya araç sahibi olmayan vatandaşlar, muhtaçlık belgesi alabilirler.
– Fakirlik belgesi başvurunda form doldurmak gerekmektedir ve bu formda bulunan bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.
– Başvuru yapan vatandaşların başvuru yaptığı muhtarlığın ikamet ettikleri bölgenin muhtarlığı olması gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı