2021 Devlet Destekleri Açıklandı! 2021 Boyunca Vatandaşın Devletten Alabileceği Karşılıksız Ödemeler!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 Devlet Destekleri Açıklandı! 2021 Boyunca Vatandaşın Devletten Alabileceği Karşılıksız Ödemeler!

FİNANS

28 Ocak 2021 Perşembe 11:36:37

2021 Devlet Destekleri Açıklandı! 2021 Boyunca Vatandaşın Devletten Alabileceği Karşılıksız Ödemeler!

Sosyal devlet ilkesine bağlı olarak devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara önemli destekler sağlanıyor. Nakit desteği ile vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında devlet yardımından faydalanabilmeleri amaçlanıyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardım uygulamaları ile milyonlarca ihtiyaç sahibi vatandaş, devletten yardım alabiliyor.

Bakanlık tarafından her yıl bakıma muhtaç olan kişiler için bakım aylığı, yaşlılık aylığı, askeri ailesi, yetim maaşı ve yeni doğum desteği gibi başlıklar altında destek ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Türkiye, sosyal devlet hizmetleri kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla vatandaşlara sosyal yardım ve nakit desteği sağlamaktadır. Bakanlık tarafından yürütülen sosyal destek hizmetleri kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara, temel ihtiyaçları doğrultusunda nakit desteği sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlar sunulan bu destek ödemesi fırsatlarından kolayca yararlanabiliyor. Bakanlık tarafından yetim aylığı, bakım aylığı, yaşlılık aylığı, asker ailesi desteği ve yeni doğum desteği gibi çeşitli sosyal destek ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Yardımlara Başvuru Nasıl Yapılacak?

Vatandaşlar devletin sunduğu destek ödemeleri için başvurularını kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. İhtiyaç sahibi olduğunu ispat eden tüm vatandaşlar sadece T.C. kimlik belgeleri ile sosyal yardım başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Bunun için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kurulan “ALO 144” Sosyal Yardım Hattı aranabilmektedir.

Pandemi Nedeniyle Sosyal Yardımların Kapsamı Genişletildi

Devlet, korona virüs salgınından olumsuz şekilde etkilenen vatandaşlara maddi destek sağlamak amacı ile 2020 Mart ayından beri milyarlarca TL’lik nakit desteği sağladı. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların pandemi sürecinden ve uygulanan yasaklardan en hafif şekilde etkilenerek, süreci atlatabilmesi amacı ile çeşitli destek ödemesi gerçekleştiriyor. Bu kapsamda elektrik yardımı, 1000 TL yardımı, kira desteği vb. başlıklarda çeşitli sosyal destek ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Vatandaşlar başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kurulan telefon şubelerinin yanı sıra e-Devlet sistemi üzerinde her bir destek ödemesi için açılan uygulama üzerinden kolayca gerçekleştirebilmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hak ettiği belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara bakanlık tarafından destek ödemeleri yapılmaya başlanıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı