2. El Otomobil Fiyatlarında Devlet Müdahalesi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2. El Otomobil Fiyatlarında Devlet Müdahalesi!

FİNANS

24 Ocak 2021 Pazar 23:51:34

2. El Otomobil Fiyatlarında Devlet Müdahalesi!

Korona virüs salgını sebebi ile birlikte ekonomik açıdan birçok alanda çeşitli sorunlar meydana gelmişti. Genel olarak halkın alım gücünün düşmesinin yanı sıra yurt dışı ve yurt içi birçok üründe çeşitli fiyat artışları meydana gelmişti. Ekonomik açıdan yaşanan zorluklar ile birlikte alım gücünde de birçok açıdan düşüş meydana geldi. Yaşanan fiyat artışları ile birlikte birçok kişinin araç alma hayalleri de suya düşmüştü.

Yurtdışından gelen birçok üründe yaşanan fiyat artışı ile birlikte sıfır araçlarda ve ikinci el otomobillerde uçuk fiyatlar ile karşı karşıya kalınmıştı. Devlet de bu durumun farkında olarak gerekli müdahaleyi edebilmek için 2021 yılını beklemişti.

2020 yılına damga vurmuş olan korona virüs salgını ile birlikte ekonomik birçok açıdan kişiler darbe görmüştü. Yaşanan gelişmeler ile birlikte kişiler genel olarak alım güçlerinde de büyük bir düşüş yaşamıştı 2021 yılının ilk ayı içerisinde aktif olarak devam etmekte olan korona virüs salgını ile birlikte kişilerin işletmeleri hâlâ daha sallantı içerisindedir. Yapılmakta olan incelemeler ile birlikte ikinci el araç fiyatları üzerinde de ciddi bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Yaşanan bu yükseliş ile birlikte kişiler araba alma hayallerini daha ilerleyen zamanlara aktarmıştı. Devletin ikinci el araba fiyatlarına müdahalesi ile birlikte önemli düşüşler meydana geldi.

Korona Virüsün Otomobil Sektörüne Etkisi

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs otomobil sektörüne de ciddi darbeler vurdu. Yaşanan salgın sebebi ile üretimlere belirli bir süre ara verilmesi, işçi çıkarılması, yedek parça üretimlerinin durdurulması gibi birçok sebepten dolayı araba fiyatlarında önemli bir artış meydana geldi. Sıfır araba fiyatları ile ilgili yaşanan fiyat artışı direkt olarak ikinci el araba fiyatlarına da etki etti. Araba fiyatlarında meydana gelen artış ile birlikte fiyatları gören kişiler araba almaktan belirli bir süre için vazgeçti.

Meydana gelen fiyat artışları nedeniyle alım gücü son derece düştü. Korona virüs salgınının etkilerinden birisi olarak da kişilerin çalışma hayatları sekteye uğradı. Devlet ikinci el araba fiyatlarına el attı.

2. El Otomobile Devlet Müdahalesi

  1. el otomobil fiyatları geçtiğimiz aylar içerisinde tavan fiyatlarını gördü. Fiyatların yükselmesi ile birlikte alım gücünün düşmesi devleti de harekete geçirdi. Yurt dışı menşeili araçların ülkemize yüksek maliyetlerden girmesi satım noktasında da kişileri yüksek fiyatlar ile karşılaştırdı. Yapılan çalışmalar ile birlikte de fiyatların düşürülmesi sağlandı. İncelemeler doğrultusunda ise birçok kişinin 2021 yılında ikinci el araç almaya başlayabileceği belirtildi.

Yüksek fiyatlardan dolayı 2020’nin son çeyreği içerisinde genel olarak hiç kimse ikinci el araç almaya cesaret edemiyordu. İkinci el araba fiyatlarına devlet müdahalesi gelerek vatandaşın daha rahat bir nefes alması sağlandı. Devlet müdahalesi hakkında spesifik bir açıklama ve çalışma henüz gelmese de bu konuda çalışmaların yapıldığı birçok kişi tarafından dile getirilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Derneği Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da devlet tarafından müdahaleler gelebileceğine dair bilgilere yer verildi. Birçok farklı kanallardan da bu konuda detaylı bilgiler almak mümkün hâle geldi. Yaşanan problemler ile birlikte birçok kişi ikinci el araç alamazken, 2021 yılında ikinci el araç fiyatlarının düşüşe geçmesi bekleniyor. Yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ile birlikte normalinden daha yüksek fiyat veren kişiler tespit edilerek normal ücret üzerinden fiyatlandırma yapılması istenecek. Alım gücünün yeniden eski seviyelere gelmesi için yapılan birçok çalışma ile birlikte ekonomik açıdan daha güçlü bir Türkiye konusunda uzmanlar 2021 yılından oldukça umutlu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı