EYT'ye Yasaya Gerek Yok! EYT Olmadan Anında Emekli Olun! 6 Ve 2 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

EYT'ye Yasaya Gerek Yok! EYT Olmadan Anında Emekli Olun! 6 Ve 2 Yıl Erken Emeklilik Müjdesi Geldi
YAYIN TARİHİ: 9.02.2022 09:46:00

Emeklilik hayali kuran milyonların bu hayallerini gerçekleştirmesini sağlayacak yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde emeklilik yasası ile ilgili sorunların kamuoyu gündemi tarafından çok sık tartışma konusu edilmesinin ardından bu alanda yapılacak yeni düzenlemeler de beklenmeye başladı.

Hali hazırda erken emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirli yöntemler uygulanmaya devam ediyor. Emeklilik için mutlaka yaş, prim ve sigortalılık sürelerinin dikkate alınması gerekiyor. Peki erken emeklilikte gözden kaçan detay ne? İşte erken emekli olmak için yapılması gerekenler… Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

Sigorta Başlangıç Tarihine Dikkat!


Emeklilikte en kritik detay işe başlama tarihi olarak gösteriliyor. Özellikle son yıllarda EYT başlığı ile gündeme gelen çok sayıda kişi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak sigorta başlangıç tarihleri ile sonradan çıkan yasa sonucu bu sorunu yaşamışlardı. Öte yandan SGK tarafından birçok uygulama erken emeklilik konusunda vatandaşların yeni bir şans yakalamasını sağlıyor.


Çoğu kişi tarafından 3600 günden emeklilik hakkı olarak da bilinen bu uygulama, 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıç tarihi olan kişileri etkiliyor. Sigorta başlangıcı söz konusu tarihlerde olan ve diğer koşulları sağlayan kişilerin 15 yıl hizmet süresi ile 3600 prim günü ile emeklilik hakkından faydalanması sağlanıyor.

Staj Sigorta Başlangıcı Sayılır Mı?


Türkiye’de emeklilik konusunda çıraklık ve staj mağdurları da en az EYT’liler kadar gündemde yer alıyor. SGK ilgili mevzuatlarına göre çıraklar, mesleki eğitim görenler ve öğrencilerin staj dönemleri sigorta başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Emeklilik hesaplamalarında ilk sigortalı olunan tarih dikkate alınıyor.Staj ise başlangıç olarak sayılmıyor. Staj döneminde emeklilik için prim yatırılmadığı için bu hatan mahrumiyet oluşuyor. Konuya ilişkin düzenlemeler ise gündeme çok sık gelmeye başladı. Örneğin, 2000 yılında staj yapmasına rağmen SGK işe girişi 2002 yılında yapılan bir kişi için 2002 tarihi dikkate alınacaktır.


SGK Borçlanma Yöntemleri Nelerdir?


Erken emeklilikte bir diğer önemli unsur ise borçlanma uygulamasıdır. Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanmaları ile vatandaşların eksik primlerini borçlanarak emeklilik tarihlerini öne çekmeleri sağlanmaktadır. Mevcut uygulamaya göre doğum borçlanması ile kadın sigortalıların 3 çocuk için toplamda 2760 gün erken emeklilik hakkı elde etmesi mümkündür. Bu sayede 6 yıla kadar emeklilik tarihi erkene çekilebilir.Askerlik borçlanmasında ise erkek çalışanların askerde geçen süreleri için borçlanma fırsatı sunularak 2 yıla yakın bir süre emeklilik tarihinin erkene alınmasını sağlamaktadır. Yurt dışı borçlanmasında ise hayatının büyük bölümünü yurt dışında geçiren kişilerin söz konusu süreler için borçlanma yoluyla emekli olmasını sağlamaktadır. Kamu personelleri ise ücretsiz izinli olarak geçen süreleri borçlanarak emeklilik için gün kazanabilecekler.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR