EYT'li ve EYT'siz Erken Emeklilik! 51, 53 Yaşında SGK'ya Başvurun! Anında Emekli Olun!

EYT'li ve EYT'siz Erken Emeklilik! 51, 53 Yaşında SGK'ya Başvurun! Anında Emekli Olun!
YAYIN TARİHİ: 3.01.2022 12:22:00

EYT 2022 yılı başvuru bağlamında çeşitli detaylar gelmeye devam ediyor. Hükümetin 2022 senesinde emeklilikte yaşa takılanlar konusu ile ilgili kesinlikle bir ismim atması beklenirken masada olması muhtemel formüller basında yer alıyor. Fakat EYT planlamasına dair çalışma olması yeterli olmayacağından resmi planlama beklenecek. Resmi planlamaya kadar olan süreçte ise çalışanlar ne ne zaman ve kaç yaşında emekli olabileceklerini SGK Eksperi Ekrem Sarısu'ya soruyorlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar amacıyla yaş şartının tekrardan düzenlemesi amacıyla beklenti oluşmuşken SGK Uzmanları henüz da uygulamada olan yönetmeliklere göre kimlerin ne zaman emekli olacağına dair değerlendirmelerde bulunuyorlar.

EYT'SİZ 53 YAŞINDA EMEKLİLİK İÇİN...


Bir diğer çalışan ise SGK prim ödemesi ile ilgili "1974 doğumluyum. 1992 senesi SSK girişliyim. 8000 günün üzerinde primim var." sgkbulteni.com açıklamasında bulundu. Erkek olan çalışan ne vakit emekli olma ihtimalini sordu. 

Sosyal Emniyet Eksperi Ekrem Sarısu soruya verilen yanıtında "Emekli olmak amacıyla 25 sene sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz." açıklamasında bulundu. Çalışanın primi yeterli olmasından 57 yaşına girdiğinde emekli olma ihtimalini bildirdi.


EYT'Lİ 51 YAŞINDA EMEKLİLİK İÇİN...


Ne vakit işe girdiğine, ne kadar prim ödemesi yaptığına dair bir erkek çalışan "1 Temmuz 1974 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 1 Haziran 1988. Toplam 5085 gün prim ödemem var. " bilgilerini SGK Eksperi ile paylaştı. Çalışan sosyal emniyet eksperine "EYT çıkarsa kalan vakti borçlanarak emekli olabilir miyim?" sorusunu sordu. 

SGK Eksperi Ekrem Sarısu çalışanın normal şartlar altında "5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi" olduğunu ve sgkbulteni.com 365 gün daha prim ödemesi halinde toplam primi 5450 güne çıkarması şartıyla 51 yaşında emekli olma ihtimalini söyledi. EYT çıkması halinde ise şartların çıkması muhtemel planlama temelinde belirlenebileceği aktarıldı. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER