EYT Olmasa Da Olur! EYT'siz 5450 Günle 49, 50, 51 Yaşında Emeklilik Müjdesi Geldi

EYT Olmasa Da Olur! EYT'siz 5450 Günle 49, 50, 51 Yaşında Emeklilik Müjdesi Geldi
YAYIN TARİHİ: 22.02.2022 09:43:00

Erken emekli olmak isteyen ama Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yeni yapılacak bir düzenlemeyi ivedilikle beklemekteydiler. Erken emekli olmak için yeni bir olanak olan düzenleme sonunda gerçekleşmiştir ve yaşa takılanları sevindirmiştir. Böylece yaş faktörününe takılmaksızın erken yaşta, 51 yaşında bile emekliliği hak edebilecekler. Elbette bunun için çeşitli şeylerin gerçekleşmiş olması şartı gerekli olmaktadır.

Böylece 49, 50, 51 yaşında emekli olmak, şartları yerine getiren çalışanlar tarafından olası olacaktır. Bunun için yerine getirilmesi gereken iki şart uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Şartlardan biri ödeme yapılan gün tarihi iken diğeri de sigortalı çalışmaya başlangıç tarihi olmaktadır. Erken emekli olmayı isteyenler tarafından bu haber sevinç ile karşılanmıştır ve şartları hakkında bilgi edinmeye başlamışlardır.

51 Yaşında Emekliliğin Şartı


İlk sigorta primini ödeme tarihine göre emekli olma olanağı değişmektedir. 2000 yılından sonra ilk primini ödeyenler ne yazık ki çok daha geç yaşta emekli olma olanağı bulabilmektedirler. Daha erken ilk primi ödeyen sigortalılar erken yaşta emekliliği hak edebileceklerdir.


1999 tarihinden önce ilk primi ödenen bir kadın çalışan 20 yılda emekliliği hak edebilecek. Aynı yıl işe başlayan bir erkek çalışan ise 25 yılda emekli olmayı hak edebilecek. 01.05.2008 tarihi sonrasında işe giriş yapan erkekler 5450 günde emekli olabilecektir. Özellikle son zamanlarda EYT konusunda gündeme gelen düzenlemeler sayesinde önemli bir iyileştirmenin yapılacağı da ifade edilmektedir.

Prim Ödemesi Sonradan Tamamlanabilir Mi?


Eğer çalışmaya başladığınızda ilk sigorta priminiz ödenmiş ise, sonradan prim ödemesi de yapma olanağınız da bulunmaktadır. Eksik olan primi toplu ödeyebilirsiniz. Bu şart ile emekli olmanız, emeklilikte yaşa takılmadan olasıdır. Birçok çalışan tarafından bu olanak da kullanılacak ve ödeme yapılacak sanılmaktadır.

Aynı zamanda askerlik yapmış olan erkeklerin, askerlik süresi kadar borçlanma yapmaları da mümkündür. Askerlik süresi kadar ödeme yapmaları ile emeklilikleri için gerekli gün sayısını doldurabilirler. Bu şekilde erken yaşa takılmadan emekli olmaları mümkün olacaktır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR