EYT İle Emekli Olun! 44 Yaşından Büyük Olanlar Bayram Edecek! 2022 TBMM EYT Yol Haritası

EYT İle Emekli Olun! 44 Yaşından Büyük Olanlar Bayram Edecek! 2022 TBMM EYT Yol Haritası
YAYIN TARİHİ: 3.01.2022 12:32:00

Emeklilikte Yaşa Takılanlar bağlamında 2022 yılı oldukça sıcak olacağa benziyor. EYT'liler amacıyla gündemde olan bütün çözüm önerilerini sayfamızda veriyoruz. 2022 yılının girmesinin sonrasında ise EYT amacıyla son gelişmeleri aktarıyoruz. İşte 2022 EYT konusu ile ilgili sürecin nasıl işleyeceğine dair detaylar.

2022 senesinde EYT'nin ne vakit TBMM gündemine geleceği, sürecin hangi aşamalarla nasıl ilerleyeceğine dair ilk bilgiler geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar amacıyla emeklilik şartlarının ne olacağına dair ise elde birtakım bilgiler mevcut. Hem bu bilgilerin neler olduğunu hemde EYT 2022 amacıyla TBMM yol haritasını elde olan bütün bilgilerle aktarıyoruz.

​EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İLE İLGİLİ DÜZENLEME NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE ZAMAN SONA ERECEK, EYT NE ZAMAN TBMM'YE GELECEK?


Birçok basın ortanı ve sgkbulteni.com olarak bizlerinde aktardığı gibi emeklilikte yaşa takılanlar planlamasına dair çalışmalar öncelikli planlama kapsamında değerlendirilmiyor. 

Ancak 3600 ek gösterge planlamasinden sonra EYT'nin anında meclise gelmesi beklenmiyor. 3600 ek göstergeden sonra Çalışma Bakanlığı'nın bu husus özelinde çalışma başlatması bekleniyor. Sürecin ise bu çalışmaların başlaması, olgunlaşması, tamamlanması daha sonra bir üst kademeye iletilmesi şeklinde yürümesi bekleniyor. 
 

2022 EYT'DE İLK ADIM 


EYT'de ilk çalışmanın kimlerin EYT'li olacağının belirlenmesi şeklinde olması bekleniyor. Bu kapsamda bir EYT Yasası oluşturulması, yasada ilk işe giriş tarihi ve başka emeklilik şartlarına göre kimlerin EYT'li olarak sayılacağına karar verilmesi bekleniyor. Eylül 1999 tarihi kritik vakit dilimi öne çıkıyor. EYT kapsamında yer alacak olan vatandaşlar amacıyla ise ikinci adım başlayacak. 

2. AŞAMA İSE EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER OLACAK?


Emeklilikte yaşa takılanlar amacıyla ikinci adımnın ise emeklilik şartlarının neler olacağının belirlenmesi süreci oluşturuyor. Eğer basında yer alan bu plan uygulanırsa; sgkbulteni.com EYT amacıyla gerçekleştirilecek çalışma sonucunda kimlerin hangi şartlarda emekli olacakları belirlenmesi ön görü ediliyor. Bu adımda işe giriş tarihine göre, prime göre, sigortalılık gününe göre bütün formüller gözden geçirilebilir. 


Kimlerin EYT'li olarak belirleneceği, EYT'lilerin nasıl emekli olacaklarına dair şartların yetişkinleşmesinin sonrasında alakalı bakanlıkların kapsamlı bir maliyet hesabı yapabileceği ön görü ediliyor. Emeklilik şartlarına göre kimlerin anında emekli olacağı, bu emeklilerin Maliye Bakanlığı'na getireceği ek ödemeler, daha sonradan emekli olacakların maliyetlerinin hesaplanması bekleniyor.  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER