EYT Çıktı Hemen Emekli Olun! 42 Yaşından Büyük Olanlar Zil Takıp Oynuyor! İşte 2022 EYT Yol Haritası

EYT Çıktı Hemen Emekli Olun! 42 Yaşından Büyük Olanlar Zil Takıp Oynuyor! İşte 2022 EYT Yol Haritası
YAYIN TARİHİ: 17.02.2022 10:15:00

2022 yılında EYT'nin ne süre zarfında TBMM gündemine geleceği, sürecin hangi aşamalarla nasıl ilerleyeceğine dair ilk veriler geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar hedefiyle emeklilik şartlarının ne olacağına dair ise elde bazı veriler mevcut. Hem bu bulguların neler olduğunu hem de EYT 2022 hedefiyle TBMM yol haritasını elde olan tüm verilerle aktarıyoruz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar bağlamında 2022 senesi olabildiğince sıcak olacağa benziyor. EYT'liler hedefiyle gündemde olan tüm çözüm önerilerini sayfamızda veriyoruz. İşte 2022 EYT hususu ile alakalı sürecin nasıl işleyeceğine dair detaylar.​EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İLE İLGİLİ DÜZENLEME NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE ZAMAN SONA ERECEK, EYT NE ZAMAN TBMM'YE GELECEK?


Birçok basın ortanı ve sgkbulteni.com olarak bizlerinde aktardığı gibi emeklilikte yaşa takılanlar planlamasına dair çalışmalar öncelikli planlama kapsamında değerlendirilmiyor. 

Ancak 3600 ek gösterge planlamasinden sonra EYT'nin anında meclise gelmesi beklenmiyor. 3600 ek göstergeden sonra Çalışma Bakanlığı'nın bu husus özelinde çalışma başlatması bekleniyor. Sürecin ise bu çalışmaların başlaması, olgunlaşması, tamamlanması daha sonra bir üst kademeye iletilmesi şeklinde yürümesi bekleniyor. 

2022 EYT'DE İLK ADIM 


EYT'de ilk çalışmanın kimlerin EYT'li olacağının belirlenmesi şeklinde olması bekleniyor. Bu kapsamda bir EYT Yasası oluşturulması, yasada ilk işe giriş tarihi ve başka emeklilik şartlarına göre kimlerin EYT'li olarak sayılacağına karar verilmesi bekleniyor. Eylül 1999 tarihi kritik vakit dilimi öne çıkıyor. EYT kapsamında yer alacak olan vatandaşlar amacıyla ise ikinci adım başlayacak. 


2. AŞAMA İSE EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER OLACAK?


Emeklilikte yaşa takılanlar amacıyla ikinci adımnın ise emeklilik şartlarının neler olacağının belirlenmesi süreci oluşturuyor. Eğer basında yer alan bu plan uygulanırsa; sgkbulteni.com EYT amacıyla gerçekleştirilecek çalışma sonucunda kimlerin hangi şartlarda emekli olacakları belirlenmesi ön görü ediliyor. Bu adımda işe giriş tarihine göre, prime göre, sigortalılık gününe göre bütün formüller gözden geçirilebilir. 

Kimlerin EYT'li olarak belirleneceği, EYT'lilerin nasıl emekli olacaklarına dair şartların yetişkinleşmesinin sonrasında alakalı bakanlıkların kapsamlı bir maliyet hesabı yapabileceği ön görü ediliyor. Emeklilik şartlarına göre kimlerin anında emekli olacağı, bu emeklilerin Maliye Bakanlığı'na getireceği ek ödemeler, daha sonradan emekli olacakların maliyetlerinin hesaplanması bekleniyor.  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR