EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olur, “EYT Son Dakika…” Ak Parti Bugün Açıkladı! EYT Çıkıyor!

EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olur, “EYT Son Dakika…” Ak Parti Bugün Açıkladı! EYT Çıkıyor!
YAYIN TARİHİ: 18.11.2021 09:55:00

​Ak Parti Bugün Açıkladı! EYT Çıkıyor! EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olur, Yaş Tablosu İle Kimler Bekleyecek? “EYT Son Dakika…” EYT mağdurları için bomba haberler gelmeye devam ediyor. 700 bin kişi tarafından yakından izlenen EYT haberlerine bir yenisi daha eklendi. AK Parti bugün açıklama yaptı. Peki, EYT çıkarsa ne zaman emekli olurum hesaplama, EYT yaş tablosu, EYT çıkarsa kimler emekli olur? EYT son dakika bugün gibi merakla araştırdığınız tüm soruları ve detayları www.haberlerim.com.tr editörleri derledi…

EYT Çıkıyor! EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olur, “EYT Son Dakika haberleri vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Bu anlamda milyonlarca erken emeklilikte yaşa takılan vatandaş için EYT haberleri oldukça elzem. Son gelişmeler ile emeklilikte değişiklikler yapıldı. Bunlardan biri de EYT olarak göze çarpıyor. 
AK Parti, 2023 seçimine güçlü girmek istiyor. Bu anlamda EYT ile ilgili yeni adımlar atılıyor. 
Ak Parti, EYT ile ilgili yeni bir raporu gündeme taşıdı. Bu rapor sonucunda 5 farklı EYT formülü üzerinde durulmasına karar verildi. 

AK PARTİ BUGÜN EYT AÇIKLAMASI YAPTI! 

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki soruya AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “EYT’nin yaşla ilgili hususları haricinde kalanlar, talepler değerlendirilir. Bu çerçevede ilgili bakanlıklar çalışmalarını yapar. Şu anda gündemde böyle bir çalışma yok.” yanıtını verdi.


Herkesin merakla incelediği EYT, gündemden düşmek öğrenmiyor. Bugün EYT çıkarsa kimler emekli olabilir? Herkes tarafından merak ediliyor. 4447 rakamlı Kanun 8 Eylül 1999 tarihinde kabul edilirken emeklilik koşulları arasına yaş koşulu da ilave edilmişti. Yapılan bu tertip etme ile hem bayanlarda hem de erkeklerde yaş hududu değiştirildi. Bu kanun kabul edilmeden evvel bayanlar 20 sene, erkekler ise 25 sene sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün rakamı ile emekli oluyor. 


Daha sonra kabul edilen kanun ile beraber bayanlar 58 erkekler ise 60 yaş koşulunu bekleme gerekliliği kapsamına girmiş, prim gün rakamı ise 7000’ e çıkartıldı. Bu değişen kanun sonrası mağdur olan yurttaşlar, haklarını aramaya başladı. Daha sonra yine bir tertip etme yapılarak 1976 ile 1999 yılları arasında işe başlayanlara kademeli yaş koşulu uygulamasına getirildi. 30 Nisan 2008’den sonra ise başlayan yurttaşlar için emeklilik yaşı 56 olarak uygulamaya koyuldu. EYT NEDİR, KİMLER KAPSAR?

EYT, emeklilik hakkını kazanmış fakat yaşa takılan bireylerden oluşan bir topluluktur. Emekli olmak için prim gün rakamı ve sigortalılık hizmet süresi dolan yurttaşlar yaş manisine takıldı. Kazanılan haklarının, yaş hududu manisinden geçmesini arz eden yurttaşlar, haklarının geri verilmesi için çaba başlattı. 2023 tercihleri evveli, daha doğrusu mümkün bir erken tercih evvelinde hükümet bu bireylerin haklarını koruyacağına müteveccih adımlarında düğmeye basıldı. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER