Evlenmek İsteyenlere Yeni Normalleşme Müjdesi Geldi! Devlet Destekli 10 bin TL Nakit Verilecek

Evlenmek İsteyenlere Yeni Normalleşme Müjdesi Geldi! Devlet Destekli 10 bin TL Nakit Verilecek
YAYIN TARİHİ: 6.06.2021 00:09:00

Tam kapanma sonrasında açıklanan yeni normalleşme kapsamında düğün ve nişan törenleri de yapılmaya başlayacak. Pandemi dönemi yüzünden evlilik hayallerini erteleyen kişilere devlet destekli krediler verilecek.

Tam kapanma sonrasında açıklanan yeni normalleşme kapsamında düğün ve nişan törenleri de yapılmaya başlayacak. Pandemi dönemi yüzünden evlilik hayallerini erteleyen kişilere devlet destekli krediler verilecek. Pandemi döneminde evlenmek isteyen ve durumu olmayan kişilere, devlet destekli kredileri kamu bankalarından alabileceksiniz. 10 bin TL'ye kadar verilen bu kredileri alabilmeniz için bazı şartlar vardır. 

Evlenmek için nakit sıkıntısı yaşayan ve muhtaç durumda olan kişiler, kendi hayalleri için devletten destek alabiliyor. Devlet evlenecek çağa gelmiş kişilerin, ilk evlilikleri olması durumunda 10 bin TL kredi nakit desteği veriyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan bu kredileri alabileceksiniz. 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınıyor?

Devlet destekli kredi alabilmek için ilk şartlardan birisi TC vatandaşı olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız. Ayrıca ilk defa evlenecek olan kişilere bu krediler verilmektedir. Kredi alacak olan kişilerin kendi TC kimlik numarası üzerinde her hangi bir mülk olmaması şartı da vardır. Örneğin kişinin bir arabası varsa, maalesef bu desteklerden alamayacaktır. 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarına giderek evlenmek isteyenler bu kredilere başvuru yapabileceklerdir. Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin, ayrıca banka sicillerinde de sıkıntı olmaması gerekiyor. Banka sicili bozuk olan kişiler, onay alamayacaklardır. 

Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir?

Evlenmek için yapılacak masraflar için bankalardan kredi yerine devlet destekli çeyiz hesabı kredisi alabilirsiniz. Çeyiz hesabı kredisi 10 bin TL'ye kadar sizlere nakit imkanı sağlıyor. Devlet destekli çeyiz hesabı 2016 yılından beri ülkemizde faal olarak sürmektedir. Aile ve Sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen bu çeyiz hesabı, evlenmek isteyen kişilere maddi destek imkanı sunmaktadır. 

Bu hesabı almak istiyorsanız, 3 sene önceden hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu açılan hesaba da aylık olarak belirlediğiniz bir miktarı yatırıp, birikim yapmanız gerekiyor. Birikim yaptığınız paranın %25'ine kadar devlet desteği alacaksınız. 

Devlet destekli çeyiz hesabı açmak istiyorsanız TC vatandaşı olmanız, 27 yaşını geçmeden ilk evliliğinizi yapmanız, evlilik tarihi öncesindeki 3 yıllık sürede çeyiz hesabı açılması ve bu hesaba düzenli ödemeler yapılması, ülkemizdeki kamu bankalarından çeyiz hesabı açılması. Bu şartlara uygunsanız sizlerde düşünmeden bu destekten faydalanabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti olan tüm vatandaşlarımız bu destekten faydalanacaktır. 

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabı açacak kişilerin en çok merak ettiği bir diğer durum, yaş sınırı olmaktadır. Devlet destekli çeyiz hesabı açacaksanız, 3 yıl boyunca ödeme yapmanız ve yaş durumunuzun da 18 ile 27 yaş arasında olmanız gerekmektedir. Ayrıca ilk evlilik şartı da vardır. Hem devlet destekli verilen kredilerde hem de çeyiz hesabı açabilmek için ilk evliliğinizin olması gerekiyor. Sizlerde eğer bankalardan çeyiz hesabı açmak istiyorsanız, kamu bankalarına giderek buradan TL cinsinden mevduat hesabı açabilirsiniz. Eğer faizsiz işlem yapmak istiyorsanız, Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Vakıf Katılım bankası gibi kamu katılım bankalarından katılma hesabı açabilirsiniz. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER