Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? 25 Yıl Evli Kalan Kadınlar Nasıl Emekli Olur?

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? 25 Yıl Evli Kalan Kadınlar Nasıl Emekli Olur?
YAYIN TARİHİ: 10.11.2021 10:47:00

​Geçtiğimiz günlerde yasa tasarısı olarak meclise sunulan 25 yıl evli kalan kadınlar için emeklilik yasası henüz değerlendirme aşamasındadır. Yasaya göre, 25 yıl aralıksız evli kalan kadınların emeklilik hakkı bulunmaktadır. Yasa erkekler için geçerli değildir. Yasa kabul edildiği taktirde ev hanımları 25 yıl evli kalma şartına ve SGK ile ilişiğinin olmaması şartına bağlı olarak emeklilikten faydalanabilecektir. 

Ev Hanımlarına Emeklilik Olacak Mı? 25 yıl evli kalan kadınlar nasıl emekli olur? Özellikle son zamanlarda ev hanımlara yönelik emeklilik kampanyaları düzenlenmektedir. Ev hanımlarına yönelik olarak emeklilik düzenlemeleri de devreye girmek üzere! Bu kapsamda ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur? İşte bu ve benzeri sorulara dair ayrıntılı yanıtlar!
 

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur?


Çalışma fırsatı bulamamış evli kadınlar için emeklilik konusunda hala düzenlemeler ve çalışmalar yapılmaktadır. Emekli olmak isteyen kadınların SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. Emekli olabilmeleri için SGK ile daha önceden bağlantılarının olmaması gerekmektedir. 

Herhangi bir yardım, dul veya yetim aylığı almamış olması gerekmektedir. 50 yaşını dolduran ve kesintisiz 25 yıl evli kalmış ve emekli olamamış ev hanımları bu şartları sağladıktan sonra SGK aracılığı ile emeklilik talebinde bulunabilirler. Bütün bu bilgiler içinde ev hanımlarına emeklilik olacak mı? İşte bu soruya dair merak edilen yanıtlar!


Ev Hanımlarına Emeklilik Olacak Mı?


Koşullar doğrultusunda emekli olabilmek için kadınların 7200 prim gününe ve en az 20 yıllık çalışma hayatına sahip olması gerekmekteydi. Bu duruma göre çalışma hayatına dahil olamamış kadınlar ve özellikle ev hanımları emekli olamıyordu. Meclise sunulan yeni yasada ise, çalışma hayatını tamamlayamayan veya erkenden evlenip çocuk sahibi olan ev hanımlarının emeklilikten faydalanması talep edilmektedir. 

Amaç ev hanımlarının ileriki hayatlarında rahat edebilmelerini sağlamaktır. Talep kesinlikle onaylandığı taktirde prosedüre uyan, 25 yıl evli kalan, SGK ile herhangi bir bağlantı kurmamış ev hanımları emeklilikten faydalanabilecektir. Bütün bu bilgiler ışığında son zamanlarda ev hanımlarına yönelik emeklilik düzenlemesinin gündeme gelmesi bekleniyor!
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER