Erdal Özyağcılar Hayatının Bilinmeyenlerini Anlattı: Varlık İçinde Yoklukla Büyüdüm…

Erdal Özyağcılar Hayatının Bilinmeyenlerini Anlattı: Varlık İçinde Yoklukla Büyüdüm…
YAYIN TARİHİ: 9.04.2021 11:18:00

Şu sıralar Yasak Elma dizisinde Hasan Ali karakterine hayat veren usta oyuncu Erdal Özyağcılar, katıldığı programda bilinmeyenlerini anlattı. Özyağcılar, ergenliğine kadar varlık içinde yoklukla büyümek zorunda kaldığını söyledi.

Erdal Özyağcılar, Armağan Çağlayan’ın YouTube’daki ‘Dur Bi Dinle’ programına konuk oldu. Usta sanatçı, oyunculuk kariyerinden, özel hayatına dair birçok konu hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

ARKADAŞININ ADIYLA SINAVA GİRDİ

Okul hayatı başlayınca tiyatroya ilgi duyduğunu söyleyen Erdal Özyağcılar, ailesinin kendisini desteklediğini belirtti. Özyağcılar, çeşitli halkevlerinde tiyatro eğitimi aldığını ancak ‘başka bir mesleği de olsun’ düşüncesinde olan babasını kırmamak için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolduğunu anlattı.

“O dönemde aklım konservatuvarda kaldı” diyen oyuncu, “Ankara Konservatuarı’nda şansımı denedim ancak kuruma kabul edilmedim” dedi. Usta sanatçı, bir sonraki sene sınava yeniden girmeyi düşünürken bambaşka bir olay yaşadığını anlattı.

Bursa'dan İlhan Ogan adlı samimi bir arkadaşının Ankara Devlet Konservatuvarı'nı kazanamayınca hevesinin kaçtığını ve İstanbul'daki konservatuvar sınavına girmekten vazgeçtiğini ifade eden Özyağcılar, sınava 'İlhan Ogan' adına düzenlenen belgeyle girip kazandığını açıkladı.

ÇÖZÜM YILDIZ KENTER’DEN GELDİ

Durumu Mustafa Alabora’ya anlattığını belirten Özyağcılar, çözümün ise jüride yer alan duayen tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’den geldiğini anlattı.

Kenter’in bir yıl boyunca İlhan Ogan adıyla konuk öğrenci olarak derslere gelmesini ve sonraki yıl ise kendi adıyla girip sınavı kazanacağını söylediğini belirten Özyağcılar, Yıldız Hoca’dan sene kaybı olmaması için de sınıf atlatma sözü aldığını söyledi.


Hayallerinin peşinden gitmeyi seçen Erdal Özyağcılar, sanat dünyasının basamaklarını çıkarken en büyük destekçisinin de Yıldız Kenter’in olduğunu dile getirdi.
“SADECE YAŞAMAMA YETECEK KADAR BESLEDİLER”

Bursa’da çok varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Erdal Özyağcılar, ergenliğine kadar varlık içinde yoklukla büyümek zorunda kaldığını belirtti.

Hiç tanımadığı ağabeyinin 11 aylıkken aşırı kilo nedeniyle vefat etmesinin, ailesinde travmaya yol açtığını söyleyen usta sanatçı, “Sadece yaşamama yetecek kadar beslediler ve bu durum 13 yaşına kadar devam etti” dedi.

“VARLIK İÇİNDE YOKLUK YAŞATTILAR”

Erdal Özyağcılar ağabeyinin ölümü üzerine neredeyse yarı aç bir çocukluk geçirdiği dönemi şu sözlerle anlattı:

“Ailemin benden önce Mustafa diye bir çocuğu olmuş. Çocuk çok güzel doğmuş, masmavi gözlü. Fakat bir de iştahlı çocuk, devamlı mama yiyor. Bir şey olmuş, 11 aylıkken çatlamış çocuk. ‘Biz çatlattık çocuğu’ derdi babaannem. Öyle yedirmişler, bayağı bir kiloluymuş. Ondan sonra ben doğuyorum. Babaanne ‘Aman’ diyor, ‘Az, az’ diyor. Fazla yemek yok. Aç olduğum için ailemden gizli gizli ağaçlardan meyve toplayıp yerdim. Açlıktan o kadar çok kiraz yemişim ki veca olmuşum. Varlık içinde yokluk yaşattılar.”
 “AYAĞI ÇİRKİN BİRİSİYLE YAPAMAM”

Eşi ile tanışma hikayesini de anlatan usta oyuncu, o dönemlerde kendisinden bir üst sınıfta olan Güzin Özyağcılar’dan hoşlandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Erkek çocukları konuşuyor ya delikanlılık zamanında ‘Sen neyden hoşlanırsın?’ diye sordular, ben de ‘Ayağı çirkin birisiyle asla yapamam’ dedim. O zaman Güzin’den de hoşlanıyorum, arkadaşlarıma söyledim. Sonra dediler ki ‘Ağabey kolayı var. Biz onu yatırırız, çıkarırız ayakkabılarına bakarsın ona göre karar verirsin. Tuttular zavallı Güzin’in yarım çizmelerini çıkardılar ayaklarına baktım. Sonra, ‘Bu iş olur’ dedim.”

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER