Emekliliğine 5 Yıl Kalanlara EYT Müjdesi Geldi! Hiç Beklemeden Emekli Oluyorsunuz

Emekliliğine 5 Yıl Kalanlara EYT Müjdesi Geldi! Hiç Beklemeden Emekli Oluyorsunuz
YAYIN TARİHİ: 8.01.2022 16:50:00

EYT son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Bu anlamda baktığımız zaman emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı yapılması beklenilen düzenlemelere dair detaylı modeller üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Almanya modeli emeklilik, Finlandiya modeli emeklilik yada kıdemli ya da kademeli emeklilik modelleri gündemde yer alıyor.

EYT 2022 planlaması bağlamında sağlanacak avantajın 3 sene olması bekleniyor. Eğer planlama gelirse emekliliğine 3 sene kalanlar erken emekli olabilecekler. EYT ile alakalı oluşturulan haberde hükümetin hangi modeller üstünde durduğu ve nasıl bir çözüm önerisi sunulacağı ele alındı. 

EYT'DE TEK SEFERLİK DÜZENLEME OLACAK


Emeklilikte Yaşa Takılanlar bağlamında tek seferlik bir çözüm bulunacak. Öyle ki planlama bir defaya mahsus olacak. Çıkması beklenilen planlamanın prim ve gün şartını tamamlamış ve yaş şartını bekleyenlere ek vakit üstünlüğü sağlaması bekleniyor. Bekleme vakitsinin kısaltılması şeklinde olması konuşulan planlama amacıyla 2 sene ya da 3 sene üstünlük gelebileceği konuşuluyor. Habere göre ilaveten prim gün miktarını tamamlayanlar ya da şu anda emekli olmak amacıyla 56 yaşını bekleyenlere 2-3 senelik bir üstünlük elde edecekler. 

7 MİLYON BEKLEYEN VAR BÜTÇE TÜM BU BEKLEYENLERİN YÜKÜNÜ KALDIRMAZ


EYT planlaması kapsamında 6 milyon bekleyenin bulunduğu ifade edilen haberde, bütçenin bu yükü kaldıramayacağı değerlendirmesi yer aldı. Bu kaspamda EYT meselesini çözüme ulaştırmak amacıyla kurulan masada prim gün miktarını doldurup, emekli olmak amacıyla 2 senesi kalanların emekli edilip maaşlarının ödenmesi formülü de bulunduğu bildirildi. 


Masada olan bir başka formülün ise emeklilik bağlamında bekleyenlerin emekli edildiğinde maaşının kesilmesi. Erken emekli edilenlerin maaşlarında kesinti olması daha sonra bu bireylerin seneler geçtikçe hak ettikleri emekli maaşlarını alması planlanıyor. Fakat bütün bu çözüm formüllerinin halen çalışma adımında bulunduğu belirtiliyor.

KAYNAK: Sözcü 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR