Emeklilere 4.253 TL Bayram İkramiyesi Müjdesi! Zamlı İkramiye Jesti İçin Meclis Düğmeye Bastı!

Emeklilere 4.253 TL Bayram İkramiyesi Müjdesi! Zamlı İkramiye Jesti İçin Meclis Düğmeye Bastı!
YAYIN TARİHİ: 16.02.2022 16:14:00

Emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenene ikramiyelerde yeni bir gelişme ortaya çıktı. CHP tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi kapsamında, son dönemde artan ekonomik sorunlardan en çok etkilenen kesim olan emekliler için bayram ikramiyelerinde artış yapılması zorunluluğunun ortaya çıktığı ifade edilmiştir.

4 bin 253 TL’ye yükseltilmesi istenen emekli bayram ikramiyesi oranlarında ilişkin böylece yeni detaylarda gün yüzüne çıkmaya başladı. En az asgari ücret seviyelerine kadar çıkarılması istenene emekli bayram ikramiyelerine yönelik ne kadar artış yapılacağı ise merak ediliyor. Peki 2022 emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu? İşte detaylar…

Emekli Bayram İkramiyelerine Zam Gelebilir!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından emekli bayram ikramiyesinin asgari ücret seviyesine çıkarılmasına dair kanun teklifi Meclis gündemine girdi. 2022 yılı için 3 Ocak itibariyle açıklanan veriler sonrasında netleşen zam oranlarının ardından bu yıl içinde iki dini bayram öncesinde verilecek ikramiyelere ilişkin artış olup olmayacağı ise merak ediliyordu. Sözcü’nün haberine göre, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere ödenen ikramiyelerin 4.253 TL’ye çıkarılması istendiği aktarıldı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından hazırlandığı belirtilen kanun teklifi kapsamında, üst üste gelen zamlar sonrasında emekli maaşlarına yapılan zammın yetersiz kaldığı ve bayramda ödenen ikramiyelerin en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğine yer verildi. Konuya ilişkin hükümet kanadının ise ne yönde çalışma yapacağı merak edilmeye başladı.

2022 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar?


Emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere iki defa verilen bayram ikramiyelerinde geçtiğimiz dönem için 100 lira zam yapılarak toplamda 1.100 TL ödeme gerçekleştirilmeye başlamıştı. 2022 yılının ilk ayında emekli maaşları dahil diğer tüm ücretlere yapılan zamlar sonrasında milyonlarca emekli bayram ikramiyelerinin artırılıp artırılmayacağını merak ediyordu.

Emekli bayram ikramiyelerinde artışa gidilmesine yönelik gündeme gelen yeni gelişmeler ise birçok kesim tarafından memnuniyetle karşılandı. CHP tarafından sunulan önerinin kabul edilmesi halinde emekliye 2022 yılında bayram öncesinde verilecek ikramiye oranının 4.253 liraya yükseltilmesi sağlanacak. Bu sayede yıl içinde emeklinin ilgili tarihlerde toplamda 8 bin 500 liraya varan ikramiye alması sağlanacak.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak?


Henüz emeklilere verilen bayram ikramiyelerinde zam oranlarının belli olmamasına rağmen vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Bu yıl 2 – 4 Mayıs tarihleri arasında idrak edilecek Ramazan Bayramı öncesinde ilk ödemelerin yapılması hedefleniyor. 9 – 12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Kurban Bayramı öncesinde de yılın ikinci ödemeleri yapılacak. Şuan için herhangi bir zam yapıldığına dair açıklamam gelmeyen bayram ikramiyesi ödemelerinde yeni teklifin kabul edilmesi halinde emekliye en az asgari ücret oranında ödeme yapılacak. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR