Emekliler İçin Kesenin Ağzı Açıldı! 2.000 TL'yi Cebine İndir Devam Et! 2022 Yılında Arttıkça Artacak

Emekliler İçin Kesenin Ağzı Açıldı! 2.000 TL'yi Cebine İndir Devam Et! 2022 Yılında Arttıkça Artacak
YAYIN TARİHİ: 30.12.2021 09:22:00

2022 yılında emekli maaşlarında ciddi bir artış bekleniyor. Maaşlara gelecek zam oranının belirlenmesinde enflasyon oranı belirleyici olacak ancak enflasyonun daha üzerinde bir artış beklentisi mevcut. Maaşların artması ile birlikte emekli promosyonlarının da artması bekleniyor. 

Milyonlarca emekli 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon verisi ile netleşecek maaş zammına gözlerini çevirmiş durumda. Maaşların artması halinde emeklilerin alacağı promosyon miktarı da artıyor. Bankalar emekli maaş müşterisi sayısını artırmak için kampanyalara devam ediyor. Peki, yeni yılda emekliler ne kadar promosyon alacak? İşte detaylar… 

Yeni yılda emekliler ne kadar promosyon alacak?


Döviz kurlarındaki ve enflasyondaki artış özellikle dar gelirli ve emekli vatandaşları etkilemeye devam ediyor. Düşük emekli maaşı alan kişiler geçinmekte oldukça zorlandıklarını dile getiriyor. Emeklilere ek bir kaynak yaratmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen promosyon uygulaması devam ediyor. Hem kamu hem de özel bankalar, müşteri sayısını artırmak için ödeme miktarını mümkün olan en yüksek seviyede tutuyor. 

Maaşların belirlenmesinde enflasyon oranı etkili ve şimdiye kadar yüzde 10’luk enflasyon tespit edildi. Bu da maaşların en az yüzde 10 oranında zamlanması anlamına geliyor. 
Emeklinin ne kadar promosyon alacağını maaşı belirliyor. 1500 TL, 1500 – 2500 TL ve 2500 TL maaş aralıklarına göre bankalar ödeme yapıyor. En az ödemeyi maaşı 1.500 TL’ye kadar olanlar alırken, en yüksek ödemeyi maaşı 2.500 TL’den fazla olanlar alıyor. 
Bu doğrultuda hali hazırda 2400 TL gibi emekli maaşı alan bir kişi enflasyona göre en az yüzde 10 oranında zam alacak ve böylece maaşı 2640 TL’ye yükselmiş olacak. Maaş zammı öncesinde 1500 – 2500 TL aralığına göre, 2. sınıf promosyon alırken, zam sonrasında maaşı 2.500 TL’nin üzerine çıktığı için 1. sınıf ödeme almış olacak. 

Promosyon ödemesi her 3 yılda bir kez yapıldığı için yeni emekli olan ve ilk kez promosyon alacakların yanı sıra hali hazırda emekli maaşı aldığı bankada 3 yıllık taahhüt süresi dolan emekliler bu ödemeden yararlanabilecek. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER