Emekli ve Memur Maaş Zammı 2022 Son Dakika: Basına Sızdı! 2'ye Katlandı! İşte Memur Emekli Tam Maaşı

Emekli ve Memur Maaş Zammı 2022 Son Dakika: Basına Sızdı! 2'ye Katlandı! İşte Memur Emekli Tam Maaşı
YAYIN TARİHİ: 25.12.2021 09:14:00

Milyonlarca emekli ve memur 2022 yılında maaşlarının ne kadar zamlanacağını merak ediyor. Döviz kurlarındaki ve enflasyondaki artış maaşların erimesine yol açmış, alım gücü giderek zayıflamıştı. Maaş zammı ile ilgili olarak ortaya çıkan detaylar şu şekilde…

Emekli ve memur maaşlarının belirlenmesine artık az bir zaman kaldı. Aralık ayına ait enflasyon verisinin açıklanması ile birlikte maaş zammı da kesinleşmiş olacak. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 3 Ocak 2022 tarihinde Aralık ayı enflasyon oranını açıklayacak ve bu oran 2021 yılının ikinci altı döneminin enflasyon oranı olacak. Hali hazırda 5 aylık dönemde enflasyon yüzde 10.46 olarak açıklandı. Aralık ayı enflasyonu yüzde 0 olarak dahi gerçekleşse memur ve emekliler maaşlarına yüzde 10.46 oranında zam olacak. 

Enflasyon Oranı Zam Oranını Artıracak


Zam bekleyen milyonlarca kişi aralık ayı enflasyonunu merak ediyor. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen beklenti anketlerine göre, Aralık ayı enflasyonu yüzde 3 düzeyinde gerçekleşecek. Enflasyonunun bu şekilde gerçekleşmesi halinde 2022 yılı Ocak ayı zammı yüzde 13 seviyesinin üstüne çıkmış olacak.
Bağ-Kur ve SSK emeklileri ise yüzde 15 seviyesinde maaş zammı alacak. Emekliler yıl içinde 2 kez maaş zammı almakta. İlk zam yılın ilk 6 aylık dönemini kapsayan enflasyon oranına göre temmuz ayında yapılıyor. Emekliler son olarak yüzde 8.45’lik maaş zammı almıştı. 
Ancak döviz kurundaki hızlı yükseliş ve alım gücünün erimesinden dolayı pek çok emekli vatandaş geçinmekte aldığı maaş ile geçinmekte zorlanmaya başladı. Alım gücünün artması ve daha rahat bir yaşam için maaşlara enflasyon oranı üzerinde zam yapılması talepler arasında. 

Asgari Ücretli ve Emekli Arasındaki Maaş Farkı Açılıyor


2022 yılı için uygulanacak asgari ücret yüzde 50 oranında zamlanmış ve 4.253 TL düzeyine çıkarılmıştı. 2021 yılı için uygulanan asgari ücret ile aynı yılda verilen en düşük emekli maaşı arasındaki fark 1.300 TL seviyesindeydi. 
Asgari ücret ve emekli maaşı arasındaki 1.300 TL’lik farkın korunması için en düşük emekli maaşının 2.950 TL seviyesine çıkarılması gerekiyor. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER