Emekli Olduğumda Ne Kadar Maaş Ödemesi Alırım?SGK ve Bağ-Kur'lu Emekli Olunca Alınacak Maaş Değişti

Emekli Olduğumda Ne Kadar Maaş Ödemesi Alırım?SGK ve Bağ-Kur'lu Emekli Olunca Alınacak Maaş Değişti
YAYIN TARİHİ: 9.11.2021 10:05:00

​Emeklilik, ülkemizdeki her bir bireyi yakından ilgilendiren konulardan biridir. Emekli olabilmek içinde emekli adayları belirli prosedürleri yerine getirmeleri gerekir. Emekli olabilmeniz için mutlaka prim gün sayısını doldurmanız gerekiyor. Prim gün sayısını doldurduktan sonra ne kadar maaş ödemesi alırım diye sorgulanmaya başlanıyor. 2021 yılı itibariyle emekli olan kişiler yeni maaş üzerinden emekli maaşını alma hakkına sahip olacaktır. Emekli olduğunuz zaman gayet doğal olarak maaş ödemeniz de değişecektir. İşte yeni maaşınız nasıl olacak? Sorusunun yanıtı!

Milyonlarca emeklinin maaşı değişti! Emekli olduğumda kaç TL maaş ödemesi alırım? Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım? Merak ediyor musunuz? Emekli olunca maaşlar ne kadar değişecek? Ya da emekli maaşları nasıl hesaplanır? Merak ediyor musunuz? İşte tüm ayrıntılar burada!
 
Emekli Olduğumda Ne Kadar Maaş Ödemesi Alırım?


Rahat bir yaşam sürdürmek adına emeklilik son derece önemlidir. Bu yüzden dolayıdır ki alacağınız emekli maaşının ne kadar olacağını bilmelisiniz. Ne kadar bir emekli maaşı alacak olduğunuzu emekli maaşı sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Fakat maaşla ilgili sorgulama yapabilmeniz içinde mutlaka E –devlet şifrenizin olması gerekir. 


E- devlet girişi yaparak 4/A, 4/B,4/C emekli aylık bilgi sorgulama işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Gireceğiniz maaş sorgulama bölümünde aylık bilgi kapasite seaksiyonu yer alır. Bu bölümden maaşa dair detaylı bir sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

2021 Yılı SGK SKK ve Bağkur Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?


Emekli maaş hesaplaması yapacak olan bireyler,  Sosyal Sigortalar Kurumunun internet sayfasına giriş yapmalıdır. Portala giriş sonrasında vatandaş sekmesinden Emekli aylığı ve ikramiye bölümüne tıklamalısınız. SGK, Bağkur gibi hangi sigorta kolundaysanız ekran üzerinden sorgulamanızı hızlıca yapabilirsiniz. Sorgulama yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gerekecek önemli husus ise 3600 sigorta zamanını tamamlamış olması olacak. 

SSK ve BAĞ-KUR'a bağlı olan kişilerde yüksek emekli maaş alabilme olasılığı daha düşüktür. Lakin 4/A ve 4/B emekli olanlar, emekli olduklarından sonra emekli maaşlarını yükseltebilir. İşin bir de sevindirici farklı boyutları olduğunu belirtmemiz de fayda var. 2021 yılında yeni emekli olanları ilgilendiren ve sevindirecek konulardan biri yeni emekli maaş sistemi üzerinden maaşlarını alacaklarıdır. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER