Emekli, Malul, Dul Ve Yetim Aylığı Maaş Farkları Neden Yatmadı? 2022 Ocak Maaş Farkı Bugün Yattı Mı?

Emekli, Malul, Dul Ve Yetim Aylığı Maaş Farkları Neden Yatmadı? 2022 Ocak Maaş Farkı Bugün Yattı Mı?
YAYIN TARİHİ: 24.01.2022 17:32:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nihayet açıkladı. Milyonlarca emeklinin 2022 Ocak ayı itibariyle alacakları zamlı maaşları için ödemelerin Ocak ayı içinde yapılacağı duyuruldu. 3 Ocak’ta enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından duyurulmasının ardından gelen yeni zam oranları emeklinin yüzünü güldürmüştü. Ancak Meclis görüşmelerinin uzaması sonrasında geciken ek zam ödemelerinin ne zaman yatacağı merak ediliyordu. Emekliye yeni zam oranlarının ve ödeme tarihlerinin netleşmesinin ardından yeni oranlar merak ediliyor. İşte emekli maaşlarında fark ödeme tarihleri…

Emekli maaşı fark ödemelerinin yapılmasına yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yaklaşık 2 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan aylarda ortaya çıkan farkların 27 Ocak’ta ödemesi yapılacak. Uzun süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden emekli maaşı fark ödemelerinin yapılacağı tarihlerin belli olması sevinç yarattı. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

EMEKLİ, MALUL, VAZİFE MALULÜ, DUL VE YETİM AYLIĞI MAAŞ FARKLARI BUGÜN YATTI MI?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada: harp ve vazife malulleri, Emekli Sandığı emeklileri, malul, dul veya yetim aylığı alanların 2022 yılı ocak ayı zam farklarının ödemesi 27 Ocak 2022 tarihinde yapılacak. 5510 sayılı Kanun ilgili maddeleri kapsamında yer alan kişiler, 1 Ocak itibariyle ortaya çıkan maaş fark ödemesini, maaşlarını aldıkları bankalar veya PTT şubelerinden alabilecekler.


 

ÖDEME GRUPLARI VE TARİHLERİ BELİRLENDİ!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca, aylıklarını her ay alanların Ocak ayı dahil olmak üzere 1 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilirken, üç er aylıklar halinde ödeme alanlar için gruplara göre tarihler paylaşıldı.
Buna göre:
  • 1. Grup’ta Kasım – Aralık Ocak dönemi için aylık alanlar: 1 aylık tutarında,
  • 2. Grup’ta Aralık – Ocak – Şubat dönemi için aylık alanlar: 2 aylık tutarında,
  • 3. Grup’ta Ocak – Şubat – Mart döneminde aylık alanlar: 3 aylık tutarında tahakkuk ettirildi.
Emekliye yapılan yeni zam sonrasında zamlı emekli maaşlarını ne zaman alacağını merak eden SSK ve Bağ Kur emeklileri ise Ocak ayı itibariyle ilk zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar. Ayrıca ek zam ile memur ve emeklisinin maaşlarında da %2,5 oranında artış yapılarak toplamda %30,5 seviyesinde yapılan zam, Meclis’te kabul edilerek yasalaştı.


EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.500 TL OLDU!


SSK ve Bağ Kur emeklisine verilen emekli maaşlarında ise en düşük oran 1.500 liradan 2.500 TL’ye çıkarıldı. Böylece emekli maaşı bu oranın altında kalan tüm SGK emeklisinin maaşı en az 2.500 TL’ye tamamlanacak biçimde artırılacak. SSK (4a) emeklisi maaşlarını 17 – 26 Ocak tarihleri arasında almaya başladı. Bağ Kur (4b) emeklisi ise 25 – 28 Ocak tarihleri arasında zamlı emekli maaşlarını almaya başlayacak. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR