Tupac Kimdir? Tupac Hayatı, Nasıl Öldürüldü? Tupac Şarkıları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Tupac Kimdir? Tupac Hayatı, Nasıl Öldürüldü? Tupac Şarkıları

EĞLENCE

14 Eylül 2020 Pazartesi 14:37:10

Son Güncelleme: 14/09/2020 15:05:01

Tupac Kimdir? Tupac Hayatı, Nasıl Öldürüldü? Tupac Şarkıları

Amerikalı rapçi Tupac, yani bilinen yazım şekli ile 2pac kimdir? Tupac hayatı? Tupack ne zaman öldürüldü? Tupac nasıl öldürüldü? Tupac kaç yaşında öldü? Tupac tecavüz davası detayları neler? Tupac’i kim öldürdü? Tupac neden öldürüldü? Tupac en ünlü şarkıları.. Tupac kaç yaşında öldü?

Amerikalı rapçi Tupac, yani bilinen yazım şekli ile 2pac kimdir? Tupac hayatı? Tupack ne zaman öldürüldü? Tupac nasıl öldürüldü? Tupac kaç yaşında öldü? Tupac tecavüz davası detayları neler? Tupac’i kim öldürdü? Tupac neden öldürüldü? Tupac en ünlü şarkıları.. Tupac kaç yaşında öldü?

Tupac tam adıyla Tupac Amaru Shakur, 16 Haziran 1971 tarihinde doğdu.  75 milyon üzerinde albüm sattı ve En Çok Satan Müzik Sanatçıları listesine girdi. Ünlü Rolling Stone Dergisi tarafından Tüm Zamanların En Büyük 86. Sanatçısı seçildi.

Tupac, şarkılarının çoğunda Amerika’daki varoşlarda yaşananları işler. ABD’deki şiddet, zorbalık, ırkçılık gibi konular, rakip rapçiler ile tartışmaları ve ABD’ye özgü olan Doğu Yakası-Batı Yakası’nın şiddetli kavgaları, Tupac’i 2Pac yapanlar diyebiliriz.

Asıl adı Lesane Parish Crooks. Ancak annesi oğlunun adını Hintçe parlayan yılan anlamına gelen “Tupac Amaru” olarak değiştirir. Soyadı olan Shakur ise üvey babasının Şükür anlamına gelen Arapça soyadıdır. Tupac’in annesi Afeni Shakur, Kara Panter Partisi’ne üye bir aktivistt ve hakkında 156 suçlama vardı. Hapisten çıktığında Tupac’in doğumu sonrası hayatları taşınma ile geçer.

Tupac bilinenin aksine oldukça eğitimlidir. 1984 yılında Baltimore Sanat Okulu’nda şiir, caz ve bale üzerine eğitim alır. Shakespeare oyunlarında yer alır.

Tupac sanat kariyerine ilk olarak bir Digital Underground adlı bir grupta sahne elemanı ve dansçı olarak başlar. Bunun ardından MC’liğe geçiş yapar ve ilk resmi şarkısı Same Song’u seslendirir. Tupac, daha sonra oyunculuğa da adım atar ve “Juice” adlı filmde oynar.

1992 yılında bir festivalde çıkan olayda ruhsatlı silahı ile 6 yaşında bisiklete binen bir çocuğun ölümüne neden olur. İddiaya göre silahı kargaşada düşürür ve silah başkasının elindeyken ateşlenir ve 100 metre ilerde bisikletine binen 6 yaşındaki bir çocuğun ölümüne neden olur. Ölen çocuğun ailesi ile 1995 yılında bir anlaşma yapar ve aileye 300-500 bin dolar öder.

1993 yılında 4 ayrı olaya karışır. 1993 yılında en çok konuşulduğu olay ise arkadaşlarıyla bir otel odasında bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle suçlanması olur. Tupac, bu suçlamaları kabul etmez. Mahkeme, Tupac’e 1,5 yıldan 4,5 yıl hapis cezası verir. Tupac 8 ay hapis yatar ve kefaletle serbest kalır. Ancak daha sonra kefalet koşullarını yerine getirmediği için yeniden 120 gün hapis yatar.

1994 yılında New York’taki stüdyosunun önünde bilinmeyen kişiler tarafından 5 el ateş açılarak vurulur, ve 30 bin dolarlık mücevherleri çalınır. Tupac, bu olayla ilgili olarak eski bir arkadaşı olan Biggie Smalls’ı ve Sean Combs’u suçlar. 2011 yılında ise bir mahkum Tupac’ı vurması için Czar Entertainment’in sahibi James Rosemond tarafından kiralandığını açıklar ve pişmanlığını dile getirir.

1995 yılında yeniden hapse girer ve burada Me Against the World albümünü çıkarır. Death Row Records’un sahibi Suge Knight, kefalet bedelini ödeyerek  Tupac’ı hapisten çıkarır.

1996 yılında, Mike Tyson ile Bruce Seldon boks maçını izlemeye giden Tupac, burada Orlando Anderson’u görür ve feci şekilde döver. Olayın ardından Tupac ve Suge Knight, eğlenmek için Club 622 adlı bir kulübe gitmek üzere ordan ayrılır. Ve kırmızı ışıkta durduklarında yaklaşan beyaz bir Cadillac’tan Tupac’e ateş açılır ve hayatını kaybeder.

Tupac, TİME dergisine verdiği röportaj vererek “Ben bir gangster değilim” diyerek Shakespeare’e ne kadar hakim olduğunu gösterircesine oradan örnekler vererek kendisini böyle tanımlayanlara dair açıklama yapmak istemişti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı