Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Rise Of Empires: Ottoman Dizi İncelemesi

EĞLENCE

10 Şubat 2020 Pazartesi 14:08:26

Rise Of Empires: Ottoman Dizi İncelemesi

Netfliks’in yeni belgesel dizisi, Rise Of Empires Ottoman geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Dizide, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi anlatılıyor. Dizide ; Fatih’in küçük yaşlarında da İstanbul’u fethetme isteğinde olduğunu görüyoruz.

Netfliks’in yeni belgesel dizisi, Rise Of Empires Ottoman geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Dizide, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi anlatılıyor. Dizide ; Fatih’in küçük yaşlarında da İstanbul’u fethetme isteğinde olduğunu görüyoruz. Fatih,  Kızıl Elma olarak gördüğü İstanbul’u 2 Ay gibi kısa bir sürede fethediyor. Tabi Fatih figürü biraz yanlış tanıtılıyor.

Fatih Sultan Mehmet gerçekten hırslı mıydı?

Tarihi kaynaklara baktığımızda 2. Mehmet’in çocukluktan beri hırslı ve dirayetli bir çocuk olduğu anlatılıyor. Bu hırs, doğuştan gelen bir hırs, Küçüklüğünden itibaren Manisa’da eğitim görüyor. 5 tane dil öğreniyor. Batı toplumlarıyla ilgili kitaplar okuyor ve Osmanlı Rönesansını gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor.  Bunları yaparken Paşalarının ve sadık adamlarının desteğini alıyor. Bir başka konu ise amaca ulaşmak için , sergilediği tavırların yerli yerinde olmasıdır.

Fetih süreci gelişmeler

Belgeselde, tarih profesörlerinden bilgiler aktarılıyor. Bütün hepsi tek bir konuda birleşiyor. Fatih’in dahi olması. Geliştirdiği savaş taktikleriyle, Bizans’ı bozguna uğratıyor. O zamanda topa kullanılması, yeni bir silah olarak görülüyor. Gemileri karadan yürütmesi Bizans’ın yok olmasına yol açıyor. Bu savaş tekniklerini uygulayan Osmanlı Devleti çağ açıp kapatan bir devlet oluyor.  Bu zafer, Orta Çağ’ın bitip Yakın çağın başlangıcı olarak tarih kitaplarında yerini alıyor. İstanbul’dan kaçan bilim insanları Avrupa’da Rönesans hareketinin başlamasını sağlıyorlar.  Dizi, Fatih Sultan Mehmet’i  aşırı hırslı ve zafere ulaşmak için    sadık adamlarını gözden çıkaracak biri olarak göstermekle birlikte, tarihi çarpıtmayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu yapım, Osmanlı Devleti’ni dünyaya,  anlatması bakımından önemlidir. Osmanlı Devleti’ne önyargılı bakanların bir nebze olsun , bu önyargılarını kıracaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı