Müzik Dünyası Yasta! Usta Müzisyen İsmail Soyberk Hayatını Kaybetti.
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Müzik Dünyası Yasta! Usta Müzisyen İsmail Soyberk Hayatını Kaybetti.

EĞLENCE

14 Ocak 2021 Perşembe 13:51:50

Son Güncelleme: 14/01/2021 13:52:37

Müzik Dünyası Yasta! Usta Müzisyen İsmail Soyberk Hayatını Kaybetti.

Türk pop müziğinin dünya çapında müzisyenlerinden biri olan İsmail Soyberk 67 yaşında hayata veda etti. Soyberk’in ölüm haberi sanat dünyasını yasa boğdu…

Müzik dünyasının en iyi bas gitaristlerinden biri olan İsmail Soyberk hayatını kaybetti. Sanatçının kalp krizi sonucunda hayata veda ettiği belirtildi. 80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan İsmail Soyberk, 2000’li yıllarda önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştı.

Müzik dünyasından birçok isim Soyberk’in yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu:

İskender Paydaş

“Türk pop müzik tarihinin dünya çapında müzisyenlerinden birini #ismailsoyberk ‘i kaybetmişiz. 10’lu yaşlarımda Edip Akbayram ile tanıyıp hayran olduğum, sonrasında uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulduğum gerçek müzisyen ve harika insan. Mekanın Cennet olsun.”

 

Megastar Tarkan

“Birçok albümümde ve konserlerimde birlikte çalıştığımız büyük müzisyen İsmail Soyberk’i kaybetmiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Yeri bir daha dolmayacak çok kıymetli bir üstadımızdı, abimizdi. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın… Ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim.”

 

Fettah Can:

“İsmail abi gerçek bir beyefendi ve yeri dolmayacak bir müzisyendi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. #ismailsoyberk “

 

Reyhan Karaca:

“Tüm müzik camiasının başı sağ olsun… #ismailsoyberk ”

 

Sıla Gençoğlu

“Çok kıymetli müzisyen ağabeyimiz İsmail Soyberk’i kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzüldüm. Başımız sağolsun. Ailesine sabır diliyorum. #ismailsoyberk”

 

maNga

“Değerli müzisyen İsmail Soyberk’i kaybetmişiz. Yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. #ismailsoyberk”

 

Yaşar

“Bir efsane, İsmail Soyberk ayrıldı aramızdan. Çok üzgünüm. Tüm müzik camiasının başı sağolsun. #ismailsoyberk”

 

Hüseyin Turan

“Birçok albümümde eşliğinden onur duyduğum çok değerli müzik adamı İsmail Soyberk’i kaybettik. Devri daim olsun…”

İSMAİL SOYBERK KİMDİR?

İsmail Soyberk ,Türk müzisyen, bas gitarist.

1977 yılında müzik çalışmalarına başladı. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1982 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği yapmaya başladı.

Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter, Eşref Ziya ve daha birçok sanatçıyla Türkiye ve dünya turneleri yaptı. 1978 yılında Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nın kurucuları arasında yer aldı. 2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay’dan oluşan kendi müzik grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı.

1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar), İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar), Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) yer aldığı EVRİM 5 grubunda Bass Gitarist olarak yer aldı. Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurduğu Grup Evrim’de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan Soyberk, 2000’li yıllarda müzik camiasının krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı