Müge Anlı'nın Arif Verimli Bir Başkadır Dizisine yaptığı yorum olay oldu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Müge Anlı’nın Arif Verimli Bir Başkadır Dizisine yaptığı yorum olay oldu

EĞLENCE

24 Kasım 2020 Salı 11:32:00

Son Güncelleme: 24/11/2020 11:30:50

Müge Anlı’nın Arif Verimli Bir Başkadır Dizisine yaptığı yorum olay oldu

Müge Anlı programında tanınan Pro. Dr. Arif Verimli, Netflix’in sosyal medyada konuşulan Cihangir’li sanat tayfasından birinin kaleme aldığı Bir Başkadır dizisi hakkında yorumda bulundu. Nihal Yalçın’ı linç eden dizinin fanları Arif Verimli’ye neler diyecek? Berkun Oya kimdir?

Müge Anlı programında tanınan Pro. Dr. Arif Verimli, Netflix’in sosyal medyada konuşulan Cihangir’li sanat tayfasından birinin kaleme aldığı Bir Başkadır dizisi hakkında yorumda bulundu. Nihal Yalçın’ı linç eden dizinin fanları Arif Verimli’ye neler diyecek? Berkun Oya kimdir?

Netflix’in çok konuşulan Bir Başkadır dizisi zaman zaman tartışmalara neden oldu. Oyuncu Nihal Yalçın konu hakkında tek samimi eleştiri getiren ünlülerden biri olurken sosyal medyada linçe uğradı. Nihal Yalçın twitter ve instagram hesaplarını kapatmak zorunda kaldı. Nihal Yalçın dizide bir kapalıyı canlandıran ve bir anda beklenildği üzere övgülere boğulan Öykü Karayel’in performansının sosyal medyada aşırı övülmesini tiye almıştı.

Aynı şekilde Vesaire.org ‘da bir eleştiri yazısı yazan Cem Tunçer’de diziyi beğendiğini söylemesine rağmen bazı noktaları eleştirdi ancak dizinin adeta bir fan boy kıvamında ki sosyal medya kullanıcıları bu yazıyı  da büyük bir linç ile karşıladı.

Müge Anlı programı ile sevilen Prof. Dr. Arif Verimli’de diziye dair bir psikolog olarak değerlendirmede bulundu. Arif Verimli dizi ile ilgili olarak şu cümleleri kurdu;

“Oyunculuk eğitimi almış, doğuştan duendesi olanlar; acılıyı,hastayı,sıradanı,aşığı,herşeyi.. oynayabilir.Serebral Palsi’yi kusursuz oynayabilmek ise üstün yetenek gerektirir. Bir Başkadır’ın en iyi oyuncusu Öner Erkan’dır. Bunun dışında ne analiz ne yorum ne görüş yazacağım..

Çok aşırı analiz ve sayfalarca yazılar yazılmış diziyle ilgili. Bir şeyler yazmayı gereksiz buldum artık. Sadece ‘Beğendim’ gerçekten..”

TAMAMEN GERÇEKLİK DIŞI, BİRLEŞTİRİCİ DEĞİL AYIRICI, 2007 LİBERALLİĞİ İLE YAZILMIŞ

Diziye dair sosyal medyada çok az eleştiriler yer alabildi. Çünkü sosyal medya adeta bir sürü gibi farklı görüş bildirene dair saldırıya geçmiş vaziyette. Dizi bazı eleştirmen tarafından geçer not almadı. Diziye dair sosyal medyada yapılan entelektüel zorlamalı bazı yorumlar ise güldürdü. Bazı kullanıcıların dizideki detaylar diyerek övdüğü şeyler bunlar ciddi mi diye düşünürdü. Dizideki fakir evi denilen detayların hepsi prime time dizilerinde dahi olurken bazı gönderme yapılmış denilen alakası yorumlar güldürdü. Bazı kullanıcılar, ünlü yönetmenlerin bu tarz yorumlara gelen cevaplarını yazarak kullanıcıları tiye aldı.

Eleştirmenler özellikle dizinin tamamen bir Cihangir’den ikiyüzlü bir bakış açısıyla yazıldığını söyledi. Eleştirmenler Öykü Karayel’in performansının bu kadar abartılmasını, bu tür çekimli bir dizide kapalı bir kadını oynadığında klasik tepkilerle çok iyi performans yorumları yapılacağının kaçınılmaz bir duru olduğunu söyledi.

Dizide bir taraf tamamen elitist bir şekilde ele anılırken, diğer taraf oldukça mağrur şekilde ele alınmış. Dizideki psikoloğun devlet hastanesinde çalışıp ta bir kapalı kadın görmesi sonucu yaşadığı travma komik şekilde ele anılmış. Dizinin senaristi için Cihangir’den halkı tanıdığını söyleyen elitistlerin, bazı kesimleri elitist diyerek genellemesini ikiyüzlü bulurken, genellemeleri neden açık kadınlara perdesiz ve benzetmesi yapanlara dair ele almadığı merak edildi.

Bazı eleştirmenler bu tarz dizilerin tamamen yozlaşan sanat dünyasında yaratıcı açıklarını böyle halkın bölünmesine yönelik basit gerçeklik dışı, tek yönlü, iki yüzlüce prim ve manipüle eserlerle kapatmaya çalışması olarak değerlendirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı