Marlon Brando Hakkında İlginç Bilgiler! Marlon Brando Kim? Hayatı, Bilinmeyenleri
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Marlon Brando Hakkında İlginç Bilgiler! Marlon Brando Kim? Hayatı, Bilinmeyenleri

EĞLENCE

4 Nisan 2020 Cumartesi 15:52:08

Son Güncelleme: 04/04/2020 15:56:11

Marlon Brando Hakkında İlginç Bilgiler! Marlon Brando Kim? Hayatı, Bilinmeyenleri

Marlon Brando’yu efsane yapan ne? The Godfather filmi mi? Oradaki o efsanevi karaktere hayat vermesi mi yada Oscar ödülündeki Kızılderili şovu mu? Rol arkadaşına tecavüz sahnesini söylememesi mi? Bunlar bilinenler.. Peki gerçekten efsane olmasını sağlayan bilgiler neler? Mesela Oğlunun katil olması, Kızının intihar etmesi, Frank Sinatra’nı eşiyle birlikte olduktan sonra mafya tarafından dövülmesi mi? Hiçbiri! Hadi hazır evdeyken gerçek bir Marlon Brando belgeseli çekelim..

Marlon Brando’yu efsane yapan ne? The Godfather filmi mi? Oradaki o efsanevi karaktere hayat vermesi mi yada Oscar ödülündeki Kızılderili şovu mu? Rol arkadaşına tecavüz sahnesini söylememesi mi? Bunlar bilinenler.. Peki gerçekten efsane olmasını sağlayan bilgiler neler? Mesela Oğlunun katil olması, Kızının intihar etmesi, Frank Sinatra’nı eşiyle birlikte olduktan sonra mafya tarafından dövülmesi mi? Hiçbiri! Hadi hazır evdeyken gerçek bir Marlon Brando belgeseli çekelim..

Baba rolüyle hafızalara kazınsa da Marlon Brando’nun efsaneliği gençliğinde saklı. Marlon Brando’nun hakkında duyduğunuzda yok artık olacağınız bilgilerden kaçını biliyorsunuz? Dönemin en havalı oyuncusu, yüzyılın oyuncusu, Method yönteminin en iyisi olarak anılan Marlon Brando’nun modası hala geçmeyen stil ikonu tarzının bile altında hangi hikayeler yatıyor?

GENÇLİK

-Asi, disiplinsiz, ilgisiz

Marlon Brando yakışıklı, disiplinsiz bir gençti. Babasıyla her zaman çatışma içerisindeydi. Yakışıklılığı ve boşanmış aile ortamının da verdiği  ergenlik özgüveni kaçınılmaz disiplin sorunları oluşturmuştu. Bu sebeple pek çok okuldan atıldı. Belki durulur diye verdikleri katı kurallı askeri okuldan dahi atılmayı başardı. Babası duruma el koydu ve yanında satışcı olarak çalıştırmaya başlattırdı. Ama onu durdurmaya yetmedi. New York’daki kız kardeşinin yanına kaçtı. Tiyatrocu annesinin yolundan gitmeye karar verdi oyunculuk okuluna kayıt oldu.

Dönemin en ünlü hocası Stella Adler’dan Stanislavski methodunu öğrendi. Yeteneği Stella’yı etkiledi ancak Stella bu yakışıklı gencin disiplinsiz tavırlarını fark etmişti. Gerisi ünlülüğünün sinema başarısının yükselme ve çöküş dönemi klasik hikayeleri.. Biz skandallara geçelim.

SKANDALLAR

FRANK SİNATRA’NIN BRANDO’YU DÖVDÜRTMESİ

Artık tüm kızların aşık olduğu ve inanılmaz oyunculuk yöntemleriyle adından söz ettiren Marlon Brando, evine giderken bir benzin istasyonunda durduğu sırada, 3 silahlı adam tarafından kaçıldı ve saatlerce dövüldü. Bu abiler Brando’nun penisi kesilmekle dahi tehdit etti.

Peki kim yapmıştı? Tabi ki aydınlanmadı ancak olayın Frank Sinatra’nın düzenlediği dedikoduları hepvar oldu.  Neden mi? Marlon Brando, Frank Sinatra’nın eşi dönemin en ünlü oyuncusu Ava Gardner ile birlikte olmuştu.
Frank Sinatra bunu hazmedemedi ve yakın dostu ünlü mafya babası Lucky Luciano’ndan dostluğunu göstermesi istedi.  Luciano’nun adamları da Marlon Brando’yu liseli çocuklar gibi kaçırıp dövdüler.. (Tabi bunlar iddia kulisleri..)

OĞLU CHRİSTİAN KIZ KARDEŞİNİN SEVGİLİSİNİ ÖLDÜRÜYOR

Marlon Brando’nun toplamda evlilik dışı ilişkileri de dahil 11 çocuğu vardı. Çocuklarından en büyük oğlu olan Christian, kızkardeşi Cheyenne’nin erkek arkadaşını kız kardeşine hamileliği sırasında kötü davrandığı gerekçesiyle öldürdü. Cheyenne ise olay sonrası intihara kalkıştı.. Ancak olayın derinine indiğimizde çok daha filmlik bir hikaye mevcuttu;

ALKOLİK ANNE, CİNSEL İSTİSMAR, ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUK

Christian, Marlon Brando’nun Hintli oyuncu Anna Kashfi’yle evlliğinden olan oğluydu. Zihinsel engelli doğmuştu. Annesi Anna Kashfi hamilelik boyunca alkolik olarak gezmişti. Marlon Brando oğlunun velayetini 13 yıl sonra almıştı. Çok geçti çünkü zaten engelli doğan Christian o süreç boyunca annesinden ve annesinin birlikte olduğu adamlardan dayak yemiş, cinsel istismara uğramıştı. O artık bir uyuşturucu bağımlısıydı.

Christian’ın kız kardeşi Cheyenne’de Brandon’un Tarita Teriipia’dan olan kızıydı. O da sorunlu bir psikolojiye sahipti. Her zaman sinir krizleri geçiren bir kız olmuştu. Babasının film setini bastığı, ve yönetmenin ara vermeyeceğini söylemesi üzerine çıldırarak son süratla kullandığı araba kullanıp ölümden dönmüştü. Kaza sonrası yüzünde derin bir yara ve yanık izleri oluşmuştu. En ünlü estetik uzmanları dahi bu yaraları kapayamamıştı.  Marlon Brando, bu durum sonrası vicdan azabı çekmiş evini kızının alkolik sevgilisine dahi açmıştı.

Christian’ın öldürdüğü Cheyenne’nin sevgili alkolik ve şiddet bağımlısıydı. Cheyenne’yi hamile olmasına rağmen sürekli dövüyordu. Abi bunu öğrenince silahıyla adamı vurdu.

Marlon Brando, evinde olan bu cinayeti polise ihbar eden kişi olmuştu. Brando’nun oğlu Christian, 10 yıl ceza almıştı. Hapisten çıktıktan sonra babasıyla görüşmemişti. Cheyenne ise basına “Bu cinayetten babamın sorumlu olduğunu söylerdim. Ben hep Marlon Brando’nun ‘kurbanı’ oldum, onun kişisel mutluluğu için kurbanlık bir koyun gibiydim” söyledi ve bir kaç ay sonra 25 yaşında kendini astı.

KISA KISA MARLON BRANDO

Marlon Brando siyasi olarak her zaman azınlıkları destekleyen söylemler verdi. Farklı kültür halklarına düşkünlüğünü yaptığı aşk kaçamakları ve evlilik seçimlerinde açıkça görülüyor. Brandon genellikle farklı kültürden kadınlarla birlikte olmayı tercih etti.

Marlon Brando “Kimisi öldürmeyi Allah namına, kimisi komünizm namına, kimisi kapitalizm namına yapıyor ve daima haklı olduğunu iddia ediyor. Hepsi Allah’ın kendilerinin yanında olduğunu söylüyor” demişti.

Last Tango filmindeki tecavüz sahnesini kadın oyuncuya haber vermeden çekme filmini Marlon Brando’ya aitti.

Marlon Brando dünyaca ünlü yönetmenlerle büyük tartışmalar yaşardı. Yapımcılar Brando için dünyaca ünlü yönetmenlerden daha vazgeçmişti.

Marlon Brando işinden aşklarına çocuklarına kadar her şeye disiplinsiz, ilgisiz ve setlerde  kaprisliydi.

Marlon Brando kadınsız yaşayamıyordu. Görüp görülebilecek en çapkın oyuncuydu. Çok sayıda evlilik ve evlilik dışı ilişki yaşadı ve çocuk sahibi oldu.

Marlon Brando “Senaristlerin bu aşk hikayelerini nasıl yazdığını anlamıyorum; tarif ettikleri her kadınla birlikte oldum, öyle bir duygu hissetmedim” demişti.

Marlon Brando’ya yapımcılar disiplinsiz ve kaprisli tavırlarından sıkılarak rol vermemeye başlamıştı. Brando trafında ise bu durum yine umursamaz karşılanmıştı.

Marlon Brando Tahiti’nin 30 mil kuzeyinde ada satın aldı. Marlon Brando Adası adını verdiği adaya bir malikane malikaneye yaptırarak insanlıkla bağını kopardı.

Kaderin cilvesi olarak, The Godfather filminin yazarı, Don Vito Corleone karakterini Marlon Brando’nun oynamasında ısrar etmişti. Yapımcılar istemeye istemeye insanlıkla bağını koparan Brando’nun kapısını çalmıştı. Brando’nun rolü kabul etmemesi için, tüm planlar yapılmıştı. Oldukça düşük bir ücret, deneme çekimi şartı ve anlaşamayacağı bir yönetmen.. Ancak Brando her şeye tamam dedi.

Marlon Brando bu rolle yeni yüzyılın da efsane mertebesine yükselmişti. Kaderin bir diğer cilvesi ise filmde ailesine düşkün repliklerle hafızalara kazınan bir rolle efsane olan Brando’nun çocukları babalarının sorumsuzlukları nedeniyle hayatlarına trajik şekilde yön vereceklerdi.

Marlon Brando’nun başka bir oğlu olan Miko Brando, babasının yakın arkadaşı olan Michael Jackson’un cinsel istismar iddiaları için “Çocuklara zarar verebilecek biri olduğunu düşünseydi babam asla Michael’la arkadaşlık etmezdi” demişti.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı