En İyi Mitolojik Filmler En Ünlü Mitoloji Filmleri
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

En İyi Mitolojik Filmler En Ünlü Mitoloji Filmleri

EĞLENCE

31 Mayıs 2020 Pazar 14:27:45

En İyi Mitolojik Filmler En Ünlü Mitoloji Filmleri

Mitolojik dünya severler buraya. İzlemeniz gereken en ünlü, en iyi, en çok gişe yapan mitoloji filmlerden kaçını izlediniz? Yunan mı, İskandinav mitolojisi mi favoriniz? Truva, Titanları  Öfkesi, Pompeii.. İşte en ünlü mitoloji filmlerini özetleriyle beraber sizin için listeledik.. 

Mitolojik dünya severler buraya. İzlemeniz gereken en ünlü, en iyi, en çok gişe yapan mitoloji filmlerden kaçını izlediniz? Yunan mı, İskandinav mitolojisi mi favoriniz? Truva, Titanları  Öfkesi, Pompeii.. İşte en ünlü mitoloji filmlerini sizin için listeledik..

İnsanlık tarihi masallardan efsanelerden oluşmuştu. Kimisi anlatıla anlatıla masallaştırılmış, efsaneleştirilmiş olaylar, kimisi de gerçekten insanların anlamlandıramadıkları şeyleri masallaştırıp inançlaştırmasıyla oluşmuştur. Mitoloji dünyası kimine masalsı gelebilir, ancak dünya bu masallar etrafında bu günlere gelmiştir. Bu nedenle çoğu mitolojik film aslında geçmişe bir ayna olabilir.

Sözü uzatmadan en ünlü mitoloji filmlerini sıralayalım;

Titanların Savaşı (Clash of the Titans)

Yunan mitolojinde önemli bir yere sahip olan Perseus’un hikayesini anlatan filmde Sam Worthington, Gemma Arterton, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Alexa Davalos, Mads Mikkelsen, Luke Evans ve Nicholas Hoult gibi oyuncular yer almaktadır. Filmde titanlar tarafından halkın tanrılara karşı ayaklandırılması ve dualarla var olan tanrıların , varlıklarını korumak için savaşa girmesi konu edinilir.

Pompeii

İtalya’nın yakınındaki yanardağın patlayarak yok ettiği şehir Pompei’nin hikayesinin anlatıldığı 2014 yapımı film. Filmin başrollerinde Kit Harington, Emily Browning, Carrie-Anne Moss, Adewale Akinnuoye – Agbaje,  Jessica Lucas, Jared Harris, Kiefer Sutherland, Emmanuel Kabongo gibi ünlü oyuncular yer alır.

Büyük İskender (Alexander)

Angelina Jolie, Colin Farrell, Jared Leto, Rosario Dawnson, Val Kilmer ve Anthony Hopkins gibi dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı Büyük İskender filmi adından da anlaşılabileceği üzere, Büyük İskender’in iktidarını anlatıyor.

Truva (Troy)

Homeros’un meşhur İlyada destanının öyküsü anlatan Truva (Troy) filmi büyük yankı uyandırmıştır. Filmde Brad Pitt, Diane Kruger, Eric Bana, Orlando Bloom, Sean Bean ve Rose Byrne gibi dünyaca ünlü oyuncular yer alır.

Titanların Öfkesi

Titanların Savaşı’nın devam filmi olan Titanların öfkesinde yine Sam Worthington, Liam Neeson ve Ralph Fiennes yer almaktadır. Film 302 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Herkül: Özgürlük Savaşçısı

Aşina olduğumuz Herkül’ün hikayesini oldukça farklı bir şekilde anlayan filmde Dwayne Johnson, Irina Shayk, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewell ve Rebecca Ferguson gibi ünlü oyuncular yer alır.

300 Spartalı

Tartışmalara neden olan filmde Gerard Butleri Lena Headey, David Wenham, Dominic West, Rodrigo Santoro, Andrew Tiernan ve Vincent Regan yer almaktadır. Filmde yunanlılar oldukça asil ve kahraman bir profille karşımıza çıkarken Persler ise oldukça vahşi ve saldırgan olarak betimlenmiş bu nedenle tarihçiler tarafından eleştirilere neden olmuştur.

BONUS: Disney’s Hercules

Mitoloji denilince diğer mitolojileride etkilemesi nedeniyle akla ilk olarak Yunan mitolojisi gelir. Yunan mitolojisi hakkında tüm bilgilerin oldukça eğlenceli şekilde işlendiği çizgi dizi Disney’s Hercules’ü hatırlar mısınız? ATV’de hafta sonları ekranlara gelirdi. Yunan mitolojisi öğrenmek için ideal bir seçim. Çizgi dizisi ne yazık ki platformlarda bulunmuyor. Ancak filmi aperatif olabilir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı