Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dünyanın En Büyük 10 Müzik Festivali

EĞLENCE

20 Şubat 2020 Perşembe 21:37:28

Dünyanın En Büyük 10 Müzik Festivali

Festival deyince yeni neslin aklına Şeyma Subaşı, bir öcnceki neslin aklına ise Rock’n Coke’lar gelir herhalde. Festivaller.. Türk gencinin ne yazik ki yaşayamadığı müzik etkinliklerinden biri. Peki dünyanın en büyük ve en iyi müzik festivalleri hangileri, hangi ülkelerde? Dünyanın en büyük ve en iyi festivalleri hakkında sahibi olmak için haberimizi oku!

Festival deyince yeni neslin aklına Şeyma Subaşı, bir öcnceki neslin aklına ise Rock’n Coke’lar gelir herhalde. Festivaller.. Türk gencinin ne yazik ki yaşayamadığı müzik etkinliklerinden biri. Peki dünyanın en büyük ve en iyi müzik festivalleri hangileri, hangi ülkelerde? Dünyanın en büyük ve en iyi festivalleri hakkında bilgi sahibi olmak için haberimizi oku!

Festivaller, arkadaşlarınızla veya ailenizle içinizdeki enerjiyi atabilecek en eğlenceli yerlerden biri. Baharda gelmek üzereyken, büyük müzik festivallerinden bazılarının listeledik. Maddi durumunuz var ise bir plan yapın ve bu festivallerin en azından birini ziyaret edin.

İşte ziyaret etmeniz gereken en büyük 10 müzik festivali:

10. Austin City Limits Müzik Festivali

ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen festival, dünyanın en iyi ve en büyük müzik festivallerinden biri olarak kabul edilir. Üç günlük bir etkinlikir. Festivalin kapsadığı türlerden bazıları rock, indie, country, hip-hop, folk, elektronik vb türlerdir. Her yıl yaklaşık 450.000 insan ziyaret eder. Aileler ve çocuklar için birçok aktivite bulunur.

9. Sidney Festivali

Avustralya’daki en büyük sanat festivallerinden biri olan Sydney Festivali, üç hafta boyunca düzenlenen ve en uzun süren müzik festivallerinden biridir. Ayrıca en eski müzik festivallerinden biri . Her yıl 500.000 kişiyi, festivalde en tanınmış yerel ve uluslararası sanatçıları dinleme şansına sahip olur.

8. Exit Festival

2000 yılında başlayan ve o zamandan beri her yıl Sırbistan’da düzenlenen festivalAB Festival Ödülleri’nde ‘En İyi Avrupa Festivali’ olarak tanındı. Raporlara göre, festival en az 60 farklı ülkeden 2 milyon kişi çekti. Festival aslında hükümete karşı düzenlenen öğrenci protesto kampanyasının bir parçası olarak başlamıştı.

7. Splendour in the Grass

Avustralya’da düzenlenen bu müzik festivali 2001 yılında başladı ve gelmiş geçmiş en büyük müzik festivallerinden biri olmaya devam etti. Yaklaşık 30.000 insanı çeken ve dünyanın en büyük festivallerinden biri haline geeln festival üç günlük bir etkinlik. Bu listedeki diğer festivaller gibi, Splendor in the Grass en popüler müzisyenleri ağırlıyor.

6. Fuji Rock Festival

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özel festival Japonya’da gerçekleşiyor ve 1997’de başladı. 2005 yılında Fuji Rock Festivali’ne 100.000’den fazla kişi geldi. Çevreye duyarlı bir festival olan Fuji’yi organizatörleri “Dünyanın en temiz festivali” yapmayı hedefliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, diğer festivallerden farklı olarak, geri dönüşüm vb etkinlikleri barındırıyor.

5. Life is Beautiful

Life is Beautiful Festivali sanat, mutfak vb programların yer aldığı ve aynı zamanda yerel hayır kurumlarını desteklediği için dünyanın en iyi festivallerinden biri olarak kabul edilir.  ABD’de düzenlenen Life is Beautiful Festival ilk olarak 2013 yılında yapıldı. Festivallerin kapsadığı türlerden bazıları Hip Hop, Indie Rock, Experimental Rock, EDM, Alternative Rock ve Pop.

The Killers take Las Vegas by storm, inaugural Life Is Beautiful Festival, October 2013

4. Rock in Rio

Rock in Rio Brezilya’da düzenleniyor ve muhtemelen listemizdeki en eski müzik festivalinden biri. Yıllar boyunca milyonlarca insanı çeken Rock in Rio, tüm dünyadaki en büyük müzik festivallerinden biridir. McDonald bir zamanlar bu festivalde tek bir günde 58.000 hamburger satarak Guinness Dünya Rekoru kırdmıştı. Festival, Brezilya dışına dahi sıçramış ve diğer yerlerin yanı sıra Lizbon’da düzenlenmiştir.

3. Mawazine

Mawazine ilk olarak 2001 yılında yapıldı ve büyük bir başarıyla sonuçlandı. Sonuç olarak, her yıl yüzlerce ve binlerce insanın ziyaret ettiği Fas’ta gerçekleşmeye başladı. Kralın kişisel sekreteri festivale başkanlık ediyor ve tahmin edebileceğiniz gibi, amacı hoşgörülü bir ülke olarak Fas’ı uluslararası düzeyde tanıtmak.

2. Tomorrowland

Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Tomorrowland, elektronik dans müziği festivalidir. Festival 2005 yılında başladı. 50.000’den fazla kişi katıldı. Festival o kadar popülarite sahibidir ki, biletler birkaç dakika içinde satılmasıyla bilinir. Bu yüzden festivale girmek gerçekten zor, ancak şansınızı değerlendirebilirsiniz. Bu dünyaca ünlü festival, iki haftadan fazla sürüyor.

1. Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali

1999’dan beri, ABD Kaliforniya’da düzenlenen festival,  büyük bir yer ve sanatçıların hip hop, indie, rock, elektronik gibi müzikler icra ettikleri birkaç sahne var. Coachella oldukça büyük bir müzik festivali ve en büyük sanatçıların katıldığı bir etkinlik. Bu nedenle eğer gitme şansı yakalarsınız sakın tepmeyin. Büyüklüğü ve popülaritesi göz önüne alındığında, Coachella en karlı müzik festivallerinden biridir..

Bu festivallerden herhangi birini ziyaret ettiniz mi? Aşağıdaki yorum bölümündeki deneyiminizi bize anlatın 🙂

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı