Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Babil Dizi İncelemesi

EĞLENCE

19 Şubat 2020 Çarşamba 12:27:50

Babil Dizi İncelemesi

Babil dizisi, son günlerin en çok konuşulan dizileri arasında ilk sırada yer alıyor. Diziye baktığımızda, hayatın içinde yer alan olayların bir kesitini izliyoruz. Başrollerini, Halit Ergenç, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Ozan Güven   ve Mesut Akusta’nın paylaştığı dizi , dijital platformda yayınlanmak üzere çekildi.

Babil dizisi, son günlerin en çok konuşulan dizileri arasında ilk sırada yer alıyor. Diziye baktığımızda, hayatın içinde yer alan olayların bir kesitini izliyoruz. Başrollerini, Halit Ergenç, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Ozan Güven   ve Mesut Akusta’nın paylaştığı dizi , dijital platformda yayınlanmak üzere çekildi. Ancak, Yapımcı ile son anda çıkan anlaşmazlıklar sonucu, dizi Star Tv’de yayınlanmaya başlandı. Normalde 80 dakika olarak çekilen dizi, tv’de yayınlanması kesinleşince 120 dakikaya çıkarıldı. Dizi 7 bölümden oluşuyor.

Dizinin konusu Ne?

Mesnetsiz bir iftira sonucu , meslekten atılan prof. İrfan Saygun’un (Halit Ergenç)  etrafında şekillenen hikaye,  izleyiciye duygusal anlar yaşatıyor. Bu iftiranın etkisinden kurtulmaya çalışan İrfan, çocuğunun hastalığıyla adeta yıkılıyor.  Mahkeme tarafından  tüm hesaplarına  bloke koyulan  ve yurt dışına çıkış  yasağı bulunan  İrfan ,çareyi tefeciden para almakta buluyor.   Tefeciden para bulmasına yardım eden çocukluk arkadaşı Egemen (Ozan Güven) hayatı boyunca kolay para bulmak için çalışmış ve kirli işler yapmış bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.  Dizi, bir insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği, bütün aksiliklerin bir anda ortaya çıkınca , nasıl  bir insana dönüşeceğini anlatıyor.

Hayatı boyunca bir karıncayı incitmemiş, bir insanın çocuğunun hayatını kurtarmak için yasadışı işlere bulaşması, insanları derinden etkiliyor. Günümüz toplumunda bu anlatılanların gerçek olduğunu görüyoruz.  Khk ile işinden atılmış insanlarımızın durumu i, anlatılanlardan daha kötü.

Babil ismi nerden geliyor?

Dizide İrfan ve Egemen’in kurduğu şirketin adı Babil, Babil ismi oradan gelmekte. İrfan ve Egemen para bulmak için, paravan bir maden şirketi kurup, insanlardan kar ortaklığıyla para topluyorlar. Bir nevi saadet zinciri ile insanları kandırıyorlar. Buna  , Ponzi sistemi deniyor.

Ponzi sistemi nedir?

İtalyan işadamı ve oyuncu, Charles Ponzi’nin geliştirdiği ve 1903 yılında Amer,ka’yı dolandırdığı sisteme verilen addır. Sistem kısaca şöyle işler.  İlk, yatırımcıdan ,cüzi bir miktarla yatırım yapılası istenir. Bu yatırımcıdan, 3 veya daha fazla yatırımcı bulması istenerek halka büyütülür. Eski yatırımcılara ,  yeni yatırımcının paralarından kar payı ödenerek güven kazanma yoluna gidilir. Bu şekilde, kazanılan paralarla,   sistem yürür. Ülkemizde saadet zinciri, Titan  ve Çiftlikbank bu sisteme örnek verilebilir.

Babil dizisi, ülkemizdeki gerçekleri anlatması bakımından önemli bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.  Bu dizide, saf Türkiye gerçekleri var. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla EĞLENCE

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı