Aşkı Memnu Unutulmazları! Aşkı Memnu Roman ve TRT ile Farkları Neler?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Aşkı Memnu Unutulmazları! Aşkı Memnu Roman ve TRT ile Farkları Neler?

EĞLENCE

25 Haziran 2020 Perşembe 12:42:56

Son Güncelleme: 25/06/2020 13:10:10

Aşkı Memnu Unutulmazları! Aşkı Memnu Roman ve TRT ile Farkları Neler?

Aşkı Memnu dizisinin efsanesi 10. yıllında devam ediyor. Beren Saat’in canladırdığı Bihter Ziyagil karakteri Aşkı Memnu Veda son bölümünde intihar etmişti. Bihter Ziyagil ölümünün 10. yılında Twitter’da unutulmadı. Unutulmaz Aşkı Memnu diyalogları.. Aşkı Memnu bilinmeyenleri. Aşkı Memnu ne zaman başladı? İlk TRT Aşk-ı Memnu dizisi oyuncuları kimler? Aşk-ı Memnu romanı ile aynı mı?

Aşkı Memnu dizisinin efsanesi 10. yıllında devam ediyor. Beren Saat’in canladırdığı Bihter Ziyagil karakteri Aşkı Memnu Veda son bölümünde intihar etmişti. Bihter Ziyagil ölümünün 10. yılında Twitter’da unutulmadı. Unutulmaz Aşkı Memnu diyalogları.. Aşkı Memnu bilinmeyenleri. Aşkı Memnu ne zaman başladı? İlk TRT Aşk-ı Memnu dizisi oyuncuları kimler? Aşk-ı Memnu romanı ile aynı mı?

2008 yılında hayata başlayan Aşkı Memnu dizisi kadro uyumu, çekim uyumu, müzikleri, dekorasyon, zamanlama ve hikayenin birbirlerine uyumu ile efsane olmayı başardı. Aşkı Memnu dizisinin unutulmaz karakterlerinden Bihter Ziyagil 10 yıl önce bugün intihar etmişti. Dizinin fanları Bihter Ziyagil’i sosyal medyadan anmayı ihmal etmedi.

AŞKI MEMNU HAKKINDA KISA KISA BİLGİLER

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil’in romanıdır. Tv’ye ilk olarak TRT’de yayınlanarak 19 Nisan 1975’de uyarlanmıştır. 6 bölümdür.

Aşkı Memnu Roman ile Kanal D ve Trt Dizi Farkı

Kanal D’de yayımlanan Aşkı Memnu dizisinin Aşkı Memnu romanından ve TRT dizisinden farklılıkları neler?

Behlül karakteri Kanal D’de dizide Bihter’e aşık gibi gösterilse kitapta öyle bir şey yok. Behlül inanılmaz çapkın biri. Hayatın amacının her çiçekten bal almak olduğunu düşünüyor. Birlikte olduğu kızlardan fotoğraf koleksiyonu yapacak kadar vurdumduymaz biri. Esprileri, kadın ruhundan anlaması, hayata bakışı ve çapkınlığı ile İstanbul’da herkes tarafından tanınan ve sevilen biri. Hatta Peyker’e evli olduğu sıralar bile ahlaksız teklifler yapan biri.

Tüm bunların yanında Firves’in yarattığı oyun sonrası Nihal’in saflığını fark ederek aslında aradığı o özel narin çiçeğin Nihal olduğunu fark eder, onunla geçirdiği her an temizlendiğini içinde iyi duygular oluştuğunu hisseder ve gerçekten onunla evlenmek ve eğlence hayatını sonlandırmak ister.

Bihter ile aşkına gelirsek Behlül her zaman kovalamaktan hoşlandığı için Bihter’i de kovaladığı sıralar ona aşık sanır kendini ancak Bihter ona teslim olduktan sonra ondan sıkılıyor ve yeni maceralar peşinde koşuyor. Hatta Bihter’den sıkıldıktan ve onu kolay kadın olduğunu anladıktan sonra zor bir kız kovalamak ister ve eskiden operada gördüğü annesiyle yaşayan masum ve çok güzel şarkıcı bir kız aklına gelir. Behlül o kızı kovalamaya başlar eve gelmez Bihter’de acı içerisinde geceler geçirir. O kızıda tavladıktan sonra ondan hevesi geçer ve eve geri döner.

Bihter karakteri ise Melih bey takımına yarışır şekilde paragöz bir kadın karakteri. Adnan ile sadece lüks içerisinde yaşamak için evleniyor. Hatta Adnan’ı hep bir bahanelerle odasına bile sokmuyor. Adnan ise Kanal D’deki gibi Bihter’in bu davranışları aklını kurcalayıp şüphe duysa da Bihter’in çekiciliğini sevdiği için ondan vazgeçemiyor.

Nihal karakteri de dizideki gibi oldukça naif, çocuksu ve piyanoda elle gösterilecek kadar iyi bir yetenek. Tek hayali babasının yanında Bülent ile yaşlanmak. Behlül ile arasını yapmak isteyen Firdevs hanıma inansa da aslında ilk başlarda Behlül’e öyle duygular hissetmiyor. Gerçekleri fark edip Behlül ile Nihal’i gördükten sonra çok hastalanıyor, sonrasında az da olsa iyileşiyor. Olaydan sonra sadece babası, kardeşi ve çalışanlarını evde istiyor ve kimseyi bir daha eve aldırmıyor ve Behlül ve Yörüoğlu ailesinin adı bir daha evde anılmıyor.

Matmazel karakteri romanda Adnan beye aşık değil. Ancak dizideki gibi Nihal’in iyiliğini isteyen biri. Nihal’i Behlül konusunda imalarla uyarmaya çalışır. Bihter bu durumu fark eder ve onu evden uzaklaştırır. Matmazel Paris’e geri döner.

Peyker ve Nihat ise oldukça düzgün ahlaklı bir aile. Peyker Behlül’ün ahlaksız tekliflerine rağmen eşi Nihat’a sadık kalır ve kimseye de bu durumdan söz etmez. Dizide en baba karakterlerden Hilmi Önal ise romanda yok. Nihat babasıyla sorun vs yaşamayan oldukça sorunsuz bir karakter.

Cemile‘nin ise diziyle alakası yok. Nihal’i ve Beşir’i kıskanmıyor gelin olup gidiyor. Şaheste ve Nesrin gibi evin hizmetli takımı da Bihter ile anlaşamıyor ve evi terk ediyor.

TRT – Kanal D Aşk-ı Memnu oyuncuları kim kimi canlandırdı

Bihter Ziyagil – Müjde Ar – Beren Saat

Behlül Haznedar – Salih Güney – Kıvanç Tatlıtuğ

Adnan Ziyagil – Şükran Güngör – Selçuk Yöntem

Nihal Ziyagil – Itır Esen – Hazal Kaya

Matmazel – Çolpan İlhan – Zerrin Tekindor

Beşir – İhsan Küçüktepe – Baran Akbulut

Nihat – Ersin Pertan – İlker Kızmas

Firdevs Yörüoğlu – Nerima Köksal – Nebahat Çehre

Peyker – Suna Keskin- Nur Fettahoğlu

Bülent –  Murat Erton – Batuhan Karacakaya

DİZİNİN YAZARI HALİT ZİYA UŞAKLIGİL BİLİNMEYENLER 

Halit Ziya Uşaklıgil, henüz 23 yaşındayken annesini, daha sonra arka arkaya dedesini, amcasını ve ilk evladını kaybetti. Aşk-ı Memnu’yu yayınladığında kitaptep tepki çekmiş ve sansüre uğramıştır.

Kitabın yayımlanmasının ardından iki çocuğu daha arka arkaya vefat etmiştir.

Yıllar sonra bir diğer oğlu Vedat Halil’de başarılı bir diplomat iken çalıştığı elçilikte intihar etmiş.

Halit Ziya’nın hayatta kalan çocuklarından birinin ismi Aşk-ı Memnu’daki Bülent ile aynı adı taşır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı