Aile Bakanlığı Kimsesizler Dizisini RTÜK'e Şikayet Etti
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Aile Bakanlığı Kimsesizler Dizisini RTÜK’e Şikayet Etti

EĞLENCE

25 Eylül 2020 Cuma 15:29:27

Aile Bakanlığı Kimsesizler Dizisini RTÜK’e Şikayet Etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı FOX TV’nin yeni dizisi Kimsesizler’i RTÜK’e şikayet etti ve incelenmesini talep etti. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı FOX TV’nin yeni dizisi Kimsesizler’i RTÜK’e şikayet etti ve incelenmesini talep etti.

Fox Tv’nin geçtiğimiz günlerde tanıtımını yayımladığı “Kimsesizler” adlı dizi, henüz daha yayınlanmadan şikayet edildi. Hem de bakanlık tarafından RTÜK’e şikayet edildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, diziyi RTÜK’e şikayet ederek incelenme talep etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamasında, “Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nde kimse, kimsesiz değildir. Devletimiz ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza imkanlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber etmektedir. Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir.

Fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadeler kamuoyu vicdanını yaralamıştır. Çocuk alanında çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları da dizinin içeriğine dair şikayetlerini çeşitli mecralar aracılığı ile bakanlığımıza ulaştırmışlardır.

Dizinin konusu, konunun işleniş biçimi ve fragmanındaki görüntüler değerlendirildiğinde; devlet koruması altındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği, çocuklarımıza büyük bir özveri ile bakım hizmeti sunan personellerimizi töhmet altında bırakacağı değerlendirilmektedir.

Söz konusu dizinin senaryosunun ilgili mevzuat doğrultusunda, çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yayın akışına girmeden önce RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır.

Bu amaçla, ilk tanıtımın yayınlanmasının hemen akabinde, 21 Eylül 2020 tarihinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından RTÜK’e resmi yazı yazılmıştır.

Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz.” denildi.

Sosyal medya da bakanlığın bu ifadeleri şaka mı yapıyorsunuz diyerek tepki gördü.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı