E-Devletten Emeklilik Hesaplaması Kaç Yaşında Ne Zaman Emekli Olurum? Tek Tıkla EYT Emeklilik!

E-Devletten Emeklilik Hesaplaması Kaç Yaşında Ne Zaman Emekli Olurum? Tek Tıkla EYT Emeklilik!
YAYIN TARİHİ: 10.11.2021 10:33:00

​Uzun seneler çalışarak emek vermiş vatandaşlar bir gün emekli olacakları hayalini kurarlar.  Bunun yanısıra emeklilik yaşı, ödenen prim günleri ve çalışma günleri emeklilik vakti amacıyla vatandaştan vatandaşa değişiklik gösterebilir. Peki, emeklilik hali sorgulaması nasıl yapılır? E-devlet portalı üzerinden 'Ne vakit emekli olurum?' sorusunun cevabını öğrenmek çok ise olabildiğince kolay. İşte, e-devlet üzerinden emeklilik yaşı, emeklilik hali sorgulama işlemleri amacıyla SGK emeklilik yaşı hesaplama sistemi... 

Tek tuşla EYT emeklilik hesaplaması E-devlet üzerinden yapılıyor. 
Bu anlamda EYT haberlerinin son dönemde yoğun şekilde gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyor. Bu anlamda EYT ile ilgili çeşitli formüllerde haber sitelerinde yer alıyor. Haberimizde e-devlet uygulaması üzerinden tek tıkla emekli olmayı sağlayan uygulamayı tanıtacağız. 

E-DEVLETTEN EMEKLİLİK YAŞI NASIL SORGULANIR?

Emeklilik yaşını merak eden vatandaşlar amacıyla e-devlet portalı, emeklilik yaşı hesaplama robotu ile bu prosedürü gerçekleştirebiliyor. 'Ne vakit emekli olurum?' uygulamasına giriş gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, lüzumlu verileri sisteme girdikten sonra emeklilik yaşını ve halini sorgulayabilmektedir. Bunun yanısıra SGK hizmet dökümü de e-devlet üzerinden alınabilir. 

E-DEVLET EMEKLİLİK DURUMU SORGULAMAEMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

SGK emekli maaşını sorgulamak isteyen vatandaşlar gene bu prosedürü de e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Ödenen primler ve emeklilik haline bağlı olarak, emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını öğrenmek isteyenler SGK doğrultusundan açılan alakalı sayfadan bu prosedürü de basitçe yerine getirebilirler.


EMEKLİ MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN!

EYT ÇIKACAK MI, KİMLERİ KAPSIYOR? 

İlk ön çalışmanın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu ile alakalı Çalışma Bakanlığı’nda başlayacağı öne sürüldü. Çalışmanın ‘ara formül’ niteliğinde bulunduğu ve yalnızca mağduriyeti belli oranda gidereceği belirtildi. Buna göre, bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün miktarını doldurup, emekli olmak amacıyla lüzumlu yaş zamanını bekleyenler amacıyla, bir planlama tartışılıyor.

Bekleme zamanını 2-3 sene düşürmeyi hedefleyen plana göre, prim gün miktarını tamamlayanlar ya da şu anda emekli olmak amacıyla 56 yaşını bekleyenlere 2-3 senelik bir üstünlük sağlanacak. Çalışmayla alakalı olarak maliyet analizi yapılacağı, kaç vatandaşın yararlanacağı ve neticeleriyle alakalı değerlendirmeler hazırlanacağı ifade ediliyor.

EYT 1999 ÖNCESİNİ KAPSIYOR

1999 öncesi emekli girişi olanlar için çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bilindiği gibi Başkan Erdoğan bu konuda talimat vermişti. EYT yasasının 2022 yılında çıkması bekleniyor. Almanya ve Finlandiya formülü üzerinde durulurken 50 yaş altı kapsama alanı dışında olacak. 


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER