DÜŞTÜ! KDV Kaç TL Oldu? Süt, Peynir, Yağ KDV Oranı Yüzde Kaç? 12 Şubat Hangi Ürünlerde KDV Düştü?

DÜŞTÜ! KDV Kaç TL Oldu? Süt, Peynir, Yağ KDV Oranı Yüzde Kaç? 12 Şubat Hangi Ürünlerde KDV Düştü?
YAYIN TARİHİ: 12.02.2022 17:31:00

Süt, Peynir, Yağ KDV oranı yüzde kaç? 12 Şubat hangi ürünlerde KDV düştü? Gibi sorular vatandaşların radarında olmaktadır. Başkan Erdoğan, yüzde 8 olan KDV seviyesini yüzde 1'e indirildiğini açıkladı. Süt, Peynir, Yağ ve Yumurta ürünleri ucuzlayacak. Bu bağlamda vatandaşlar hemen hangi ürünlerde KDV düştü? KDV kaç TL oldu? Temel gıda ürünleri KDV oranı yüzde kaç? Gibi soruları aratmaya başladılar. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, KDV oranlarıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada " KDV Sistemini Sadeleştirme Programımız kapsamında esas besin ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz" dedi. Bu bağlamda vatandaşlar hemen hangi ürünlerde KDV düştü? KDV kaç TL oldu? Temel gıda ürünleri  KDV oranı yüzde kaç? Gibi soruları aratmaya başladılar. 


KDV KAÇ TL OLDU? TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ KDV ORANI YÜZDE KAÇ?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına göre esas besin ürünlerindeki KDV seviyesi yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi. Böylece KDV'de 7 puanlık bir indirim sağlanmış oldu 
Temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olarak yapılan KDV seviyesi KDV Sistemini Sadeleştirme Programı kapsamında yüzde 7 düşürülerek yüzde 1'e indirildi. 2022 senesinde esas besin ürünlerinde yapılan KDV yüzde 1 olarak uygulanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan," Bunlar pirinç, makarna, et, balık, çay, kahve, su, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, şeker ve şekerli ürünler, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat tipleri gibi, insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri besinlerdir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Mal ve hizmetlerde KDV oranını düşürecek karara imza atıyorum. Hayırlı olsun. KDV Sistemini Sadeleştirme Programımız kapsamında esas besin ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz. KDV'si yüzde 1'e inen ürünler, enflasyon sepetinde ciddi bir ağırlığa sahiptir. 

Bu vergi indirimi enflasyon ile mücadelede mühim bir kazanım anlamıma gelmektedir. Yarınki resmi gazetede yayımlıyoruz. Bugüne kadar bulunduğu gibi bundan sonrada rehberimiz insanı yaşat ki devlet de yaşasın düsturu olacaktır. Değerli iş insanları KDV'yi yüzde 1'e indirmemiz besin ürünlerinde yüzde 7 indirim demektir. Pazartesi gününden itibaren besinde yüzde 7'lik bir indirim yapılmasını devletimiz adına bekliyoruz.


12 ŞUBAT HANGİ ÜRÜNLERDE KDV DÜŞTÜ?


KDV seviyesi esas besin ürünlerinde indirildi. Buna göre şu ürünlerin fiyatlarında KDV  indirimi olacak:

* Peynir
* Zeytin
* Yumurta
* Çay
* Et
* Süt
* Pirinç
* Sebze ve meyveler
* Bakliyat ürünleri
* Protein ve yağ gibi besinler

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: "KDV İNDİRİMİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, esas besin ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "KDV Sistemini Sadeleştirme Programı'mız kapsamında esas besin ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz." açıklamasını değerlendirdi.

KDV indirimini memnuniyetle karşıladıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, "Gıda üretimi ve ticareti yapan üyelerimizi, imkanları ölçüsünde Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı enflasyonla mücadele kampanyasına destek vermeye çağrı ediyorum." ifadesini kullandı.

ATO BAŞKANI BARAN: "GIDADAKİ KDV İNDİRİMİ ENFLASYONUN İNMESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, esas besin ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesinin enflasyonun düşmesine katkı sağlayacağını belirtti.


Baran, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "KDV Sistemini Sadeleştirme Programı'mız kapsamında esas besin ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz." açıklamasına dair değerlendirmede bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen, söz hususu kararın açıklandığı "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı"na katılım sağladıklarını bildiren Baran, şunları kaydetti:

"Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati doğrultusundan belirtiler yatırım, dışalım ve işletme harcamaları destek paketlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. KDV düzenlemesini büyük sevinçle karşıladık. ATO üyelerimizin de istekleri arasında yer alan esas besin ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi, ekonomik çarkların daha süratli dönmesine vesile olacaktır. Gıdadaki KDV indirimi enflasyon rakamlarının inmesine katkı sağlayacaktır."


KDV ORANI KAÇTIR?

KDV, sözleşme ve senetlerde %18 olarak uygulanır. Bazı besin maddeleri ve ürünlerden ise %8'lik KDV alınır.

KDV NASIL HESAPLANIR?

KDV hesaplama formülünün bir örneği şöyledir:

500 TL’lik bir malın yüzde 18 KDV’si olsun. Buna göre; 500x18/100: 90 TL. Örnekten de anlaşıldığı gibi 500 TL’lik bir malın yüzde 18 KDV’si 90 TL ediyor.

Peki malın KDV dahil fiyatı ne kadar? 

MALIN FİYATI: 500 TL

YÜZDE 18 KDV: 90 TL

MALIN KDV DAHİL FİYATI: 500+90: 590 TL

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR