DSÖ’den Korkutan Bir Açıklama Daha! Bakterilere Etkisi Olmadığı Açıklandı

DSÖ’den Korkutan Bir Açıklama Daha! Bakterilere Etkisi Olmadığı Açıklandı
YAYIN TARİHİ: 17.04.2021 12:11:00

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada en az koronavirüs salgını kadar tehlikeli bir durumu gündeme getirdi. DSÖ, şu ana kadar üretilen 43 antibiyotikten hiçbirinin bu süper bakterilere etkisi olmadığını duyurdu.

Korona virüsü salgınından önce de bilim insanları ve doktorların sık sık gündeme getirdiği, “Gereksiz antibiyotik kullanmayın. Eğer gereksiz antibiyotik kullanırsanız, antibiyotiklere dayanıklı süper bakteriler yaygınlaşır” uyarısı çok daha tehlikeli boyutlara ulaştı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü bir açıklama yaparak şu an geliştirilen 43 antibiyotikten hiçbirinin hızla çoğalan ve antibiyotiğe dayanıklı bakterilere etkisi olmadığı haberini yayınladı.

“BAKTERİYEL ENFEKSİYONLARIN YOK EDİLMESİNİ ENGELLİYOR”Son yıllarda piyasaya sürülen antibiyotiklerin bu bakterileri durdurmada hiçbir etkisi olmadığını belirten Dünya Sağlık Örgütü, “Halen geliştirilen 43 antibiyotikten 26’sı 13 çok tehlikeli süper bakterileri hedefine alıyor. Fakat bu antibiyotikler önceki vakalardan geliştirilmiş ilaçlar ve sonuçta süper bakterilerin daha da dirençli olmasına sebep olabilir” ifadelerine yer verdi.

Özellikle yaşlılarda ve gençlerde görülen süper bakterilerin ilaçlara dayanıklı olduğunu belirten DSÖ’nün Genel Direktör Yardımcısı Dr. Hanan Balkhy, “Etkili yeni antibiyotiklerin geliştirilme, üretim ve dağıtım aşamalarında yaşanan sıkıntılar antibiyotiğe dayanıklı bakteri oluşmasının önünü açtı ve bu durum bakteriyel enfeksiyonların başarılı bir şekilde yok edilmesini de engelliyor” diye konuştu.

Son yıllarda birçok ilaç şirketinin antibiyotik üretmeye ara verdiğini açıklayan DSÖ, Novartis, Bristol Myers Squibb ve AstraZeneca’nın antibiyotik programlarını son birkaç yılda durdurduğunu duyurdu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER