DSÖ’den Flaş Açıklama! O İhtimal Doğrulandı. Koronavirüs İnsanlardan Hayvanlara Mı Bulaştı?

DSÖ’den Flaş Açıklama! O İhtimal Doğrulandı. Koronavirüs İnsanlardan Hayvanlara Mı Bulaştı?
YAYIN TARİHİ: 6.04.2021 09:41:00
ABONE OL
  
Haberlerim Google News Takip Et

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, Covid-19’un insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimalinin olduğunu belirterek, virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkilerinin araştırıldığını bildirdi.

Bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz koronavirüsün insanlar ve hayvanlar arasında nasıl yayıldığı konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) açıklama geldi.

DSÖ’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yaptığı açıklamada, Covid-19’un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakunlara, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini belirtti.

DİĞER HAYVAN TÜRLERİ İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR


DSÖ’nün Covid-19’un diğer hayvanlar üzerindeki etkilerini araştırdığını söyleyen Vujnovic, “Covid-19 esas olarak insandan insana bulaşma yoluyla yayılıyor, fakat Covid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor” dedi.

Ara taşıyıcının henüz tanımlanmadığını belirten Vujnovic, “Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.
“VİRÜSÜN GENETİK MODİFİKASYONLARI MEYDANA GELEBİLİR”

Vujnovic, Covid-19 testlerinde pozitif sonuç alan kişilere evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları tavsiyesinde bulunarak şunları kaydetti: “Şu anda Covid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir.” 

Vujnovic ayrıca, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı olduğunu anlamanın önemli olduğunu da vurguladı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER