Dövize Endeksli Mevduat Sistemi Nasıl İşleyecek? Dolar Neden, Nasıl Düştü? Dolar Kuru Canlı Kaç TL?

Dövize Endeksli Mevduat Sistemi Nasıl İşleyecek? Dolar Neden, Nasıl Düştü? Dolar Kuru Canlı Kaç TL?
YAYIN TARİHİ: 21.12.2021 10:59:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının sonrasında yaptığı ekonomi açıklamaları ile birlikte dolar kuru tepetaklak oldu. Erdoğan, “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak” dedi. Dövize endeksli mevduat sistemi nasıl işleyecek? Dolar neden, nasıl düştü? Dolar kuru canlı kaç TL?

Dolar Neden, Nasıl Düştü? Dolar Kuru Canlı Kaç TL? Dövize Endeksli Mevduat Sistemi Nasıl İşleyecek?  Türkiye ekonomisi bağlamında çok mühim ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor. Dolar kuru bu haftaya yine yükseliş trendinde başlarken akşam saatlerinde 18,50 TL oranına kadar yükselmişti. Dolar kurunda ortaya gelen bu yükselişer vatandaşları tedirgin eder iken bütün gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde oluşturulan kabine toplantısına çevrilmişti. Kabine toplantısında alıncak ekonomi kararlarına kilitlenen piyasalarda gergin bir bekleyiş nail olmuştu. 

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, sistemin hayata geçirilmesi için gereken yasal düzenlemenin, bu hafta Meclis’te görüşülecek torba yasaya eklenmesinin beklendiğini söyledi.

Tolu, dövize endeksli yeni mevduat sisteminin nasıl işleyeceğini şöyle anlattı ;

Sistemin detayları henüz belli değil, ancak şu şekilde işlemesi öngörülüyor: Bankalarda dövize endeksli hesap açılacak. Hesap açılış tarihi ile vade bitim tarihine bakılarak kur esas alınacak. Ana paraya aylık mevduat getirisi hesaplanacak, bu rakam kur farkından aşağı ise herhangi bir ekleme yapılmayacak. Ancak, ana paranın getirisi kur farkı ile oluşacak rakamdan düşük ise aradaki farkı Hazine karşılayacak. Paranın hesaba yatırıldığı tarih ile vadenin bittiği tarih arasındaki kur getirisi hesap edilerek, aylık faiz getirisi eklenmiş mevduatın üstüne bu fark yatırılacak. Ödenecek bu fark gelir vergisi stopajına da tabi olmayacak.

Mevduat Getirisi Nasıl Hesaplanacak?

Dövize Endeksli Mevduat Sistemi Nasıl İşleyecek?

 
Dövize endeksli mevduat yöntemi için örnek vermek gerekirse, bankaya 100.000 TL’lik dövize endeksli hesap açıldığını varsayalım. Bu 32 günlük hesabın getirisi 2 bin TL olsun. Sisteme göre, hesabın açıldığı tarihte kura bakılacak ve daha sonra 32 gün sonra yeniden kura bakılacak. 100.000 bin TL vade sonunda stopaj kesintisi de olmadığı için 102.000 TL olarak ele alınacak. Aynı anda, 100.000 TL dövizde olsa, 32 sonra gün getirisine bakılacak. Döviz olarak getirisi 2 bin TL’nin altında ise hesap sahibine herhangi bir ödeme yapılmayacak. Hesap sahibinin 102.000 TL’si olacak. Ancak döviz getirisi örneğin 2.500 TL olarak gerçekleşmişse, aradaki 500 TL hesap sahibine ödenecek, yani 102.500 TL para dönüşü olacak.


Bu sistemde kur riskini tamamen devletin üstlendiğini dile getiren tolu, “Bu şekilde dövize endeksli mevduat hesabı açanlar kur düşüşüne karşı korunuyor, kur artışında ise bir gelir elde ediyorlar. Kısa vadede kurları aşağı getirebilecek bir düzenleme. Başarılı olacağını düşünüyorum” dedi..
DOLAR ÇAKILDI! 


Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmaya başladığı sırada dolar kuru piyasalarda 18,40 TL'den prosedür görüyordu. Fakat bu açıklamaların sonrasında dolar kuru sözcüklerin tam manasıyla tepetaklak oldu. Dolar kuru sert bir şekilde düşerken 13,00 TL oranına kadar geriledi. Piyasalar bu sert düşüş ile bir anda şoka uğrarken dolar kurunda son bir revizyon geldi ama bu çok sınırlı kaldı. Dolar kuru şu anda 13,50 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

ANLIK DOLAR KURU 

https://www.haberlerim.com.tr/1-dolar-kac-tl-1-dolar-ne-kadar

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR