Dolar İçin Şoke Eden Tarih! Son Dakika ABD Dolarının 12 Lira Olacağı Tarihi Net Olarak Açıkladılar!

Dolar İçin Şoke Eden Tarih! Son Dakika ABD Dolarının 12 Lira Olacağı Tarihi Net Olarak Açıkladılar!
YAYIN TARİHİ: 6.11.2021 09:43:00

​Son dakika dolar 12 TL olacak! ABD dolarının 12 lira olacağı tarih net olarak açıklandı. Bu anlamda yatırımcılar ve vatandaşlar dolar alıp almama konusunda kararsız kaldı. Fed, aylık varlık alımlarını Kasım ayından itibaren yavaşlatmaya başlayacak. Fed varlık alım süratini aylık 15 milyar Dolar azaltma kararı aldı. Aralık ayında 60 milyar dolar tutarında hazine kağıdı ve 30 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul değer alacak.

Son dakika dolar 12 TL olacak! ABD dolarının 12 lira olacağı tarih net olarak açıklandı. Bu anlamda yatırımcılar ve vatandaşlar dolar alıp almama konusunda kararsız kaldı. Bu bağlamda Amerikan Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Piyasaların merakla beklediği ve doların geleceğini belirleyen kritik tarih olan 3 Kasım'da hem ABD Merkez Bankası FED, faiz kararını açıkladı, hem de TÜİK ekim enflasyon miktarlarını... Her iki miktar da döviz üzerindeki baskısını korudu ve dolar ile euronun yükselişi devam etti. Dövizdeki artışın sürüp sürmeyeceği konusu ile ilgili herkeste kaygı sürerken ünlü ekonomistten kaygı verici bir açıklama geldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut ve Tahsin Bakırtaş, doları ne vakit 12 lira olacağını açıkladı.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut'un YouTube programına misafir olan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Tahsin Bakırtaş, FED'in faizleri sabit tutmasıyla alakalı bir değerlendirmede bulundu.

İki misafir arasında FED'in faizleri sabit tutması ve varlık alım kararı değerlendirildi.Dolar 12 lira olacak

Evren Devrim Zelyut'un, "Eğer enflasyon yukarı doğru kalıcı olacaksa da şunu da söylüyorsunuz o vakit FED'in faiz artırımı kaçınılmaz. 2022 nin ortasında falan..." sözlerine Tahsin Bakırtaş, "Ortasına kalacağını sanmıyorum. Varlık alımlarının 2022 senenin ortalarında başlayacağını söylüyor FED. Ama ben ekim ve kasım aylarında başlayacağını söylüyordum. Varlık alımlarının hazira ayına kalmadan mart-nisan gibi biteceğini ve anında arkasından da kaçınılmaz bir biçimde faiz artırımına ikinci çeyrekte başlayacağını düşünüyorum. Bu amaçla Türkiye ve aynısı gibi ülkelerde çalkantı büyük olacak. Bu çalkantı bizi uçurumun aşağısına sürükleyebilir." dedi.

Zelyut'un, "Aynen hocam. Durum sıkıntıya gider. Bu FED'in kararıyla eş güdümlü doların 12 lira olması 2022'de sürpriz olmaz." sözlerine ise Bakırtaş, "Olmaz. Çünkü baktığınız vakit Türkiye'deki idare biçimi, dünya ile olan sorunları, Türkiye'de emniyet yok. Hukuk emniyetliği yok. Para gelmez, sıcak para da gelmez. Hukuk emniyetliğinin olmadığı bir ülkede yabancı sermaye fark etmez, gelmez." karşılığını verdi.

FED kararı ne olmuştu?


Amerikan Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed 2020'nin ilk toplantısında farklılığa gitmemiş faizleri 1.50 – 1.75 aralığında bırakmıştı. Fed geçen yıl Koronavirüs salgınının ekonomik tesirlerini azaltmak amacıyla 18 Mart'taki toplantıyı beklemeden 3 Mart'ta 50 baz puan indirmiş sonrasında 16 Mart'ta faizleri 0-0,25 aralığına çekmişti.

ANLIK DOLAR 


‘BEKLENİLDİĞİ GİBİ GİDERSE HER AY AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİZ’

Varlık alımlarımız pandeminin ilk vakitlerında finansal devamlılık sağladı. Geçen Aralıkta komite varlık alımlarını devam ettirme kararı almıştı. Günümüz toplantıda istihdam ve fiyat devamlılıkı ekonominin testi geçtiğine ve varlık alımlarının azaltılmasına karar verdik.

Ekonomi beklenildiği gibi giderse bu alımların azaltılmasının her ay aynı şekilde devam edileceği görüşündeyiz. Önümüzdeki senenin ortasında bitecek gibi düşünebiliriz. Fakat ekonomik görünümde rastgele bir farklılık olursa sürati uyarlamaya hazırız.

Bugün açıkladığımız varlık alımlarının süratini düşürme kararı, faiz politikası konusu ile ilgili bir şey ifade etmemektedir. Bu hususta daha büyük bir testin geçilmesi gerekmektedir.”

Faiz artışına dair soruları da yanıtlayan Powell, şimdi faiz çoğaltmak amacıyla iyi bir vakit olmadığını, toplantının ana gündeminin varlık alımlarının azaltılması olduğunu söyledi.

Powell, bunun gerçekleşmesi amacıyla maksimum istihdam hedefine yaklaşmanın mühim olduğunu savundu.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER