Dolar Bugün Ne Kadar, Kaç TL Oldu? 26 Nisan 2021 Dolar Kaç Para? Dolar Neden Yükseldi?

Dolar Bugün Ne Kadar, Kaç TL Oldu? 26 Nisan 2021 Dolar Kaç Para? Dolar Neden Yükseldi?
YAYIN TARİHİ: 26.04.2021 09:33:00

Dolar bugün yani 26 Nisan 2021 tarihinde, rekor seviyeyi gördü. Peki Dolar bu gün ne kadar oldu? Dolar'ın artmasının sebebi ne? Türkiye ABD arasındaki finansal savaş devam edecek mi? Dolar ne kadar yükselir? Dolar yeniden düşer mi?

Dolar TL güne sert yükselişle başladı. Dolar gecenin açılmasıyla birlikte önce Asya piyasalarında, sonrada tüm dünya piyasalarında TL'ye göre oldukça değer kazandı. Peki Dolar bugün neden yükseldi. Dolar'ın yükselmesinde etki olan sebep ne? Dolar kuru bugün yani 26 Nisan 2021 tarihinde ne kadar kaç tl oldu? Şuan kaç paradan işlem görüyor? İşte ayrıntılar...

Geçtiğimiz günlerde Amerika Başkanı Biden'ın Ermeni meselesi ile ilgili "Soykırım" ifadesinin kullanılması, Türkiye ABD arasındaki gerilimin şimdiden yükseleceğine işaret etti. Türkiye Amerika arasında zaten uzun süredir soğuk savaş süreci devam ediyordu. Özellikle yine yakın zamanda PYD'ye yapılacak yardımların artırılmasına yönelik hamleler, Türkiye'nin ortak olduğu F35 Savaş uçağı programından çıkarılması ve aynı zamanda birkaç gün önce yapılan "Soykırım" açıklaması bundan sonraki süreç için piyasaları olumsuz şekilde etkiledi. Bu endişeler sebebiylede şuan Dolar/TL 8,40 TL'nin üzerinden işlem görüyor. 

DOLAR HESAPLAMA SAYFASI

ABD ile ilişkilerin yakın zamanda bozulmasına piyasalar sıcak tepki vermiyor. İşlemciler, ABD ile ilişkilerin bozulması bunun yanı sıra enflasyondan gelecek kötü rakamlar ve işsizlik sebebiyle, bununla paralel Türkiye'de artan korona virüs tablosunuda bunlara ilave edersek bir süre daha Dolar TL yukarı yönlü olarak yükselecek. 
Bunlara ek olarak Cuma günü Merkez bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yapmış olduğu "Sıkı Para Politikasına Devam Edeceğiz" açıklamasının ardından faiz artırımına karşı bir imada bulunması da yine para piyasalarını olumsuz olarak etkiledi.  Yapmış olduğu açıklamada Kavcıoğlu faize karşı olduğunu ancak şuan mecburen faizin bu seviyelerde olduğunu belirtti. 

Türkiye ile ilgili algıların geçtiğimiz hafta bir nebze bu sebeplerden dolayı bozulmasından dolayı Türk Lirası satışları hızlandı. 

GRAM ALTIN HESAPLAMA SAYFASI

Türkiye, 1. ağızdan yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Biden'a karşı "Soykırım" söylemenlerine henüz bir cevap vermedi. Aslında piyasalar biraz da bu cevabı bekliyor. Çünkü Türkiye'nin genel olarak Cumhurbaşkanı seviyesinden bir tepkinin tonu çok önemli. Bu tepkiye göre Türkiye ABD ilişkilerinin geleceği değişecek. Dolayısıyla şuan hem tüm yetkili isimler, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtemelen bu konuyla ilgili nasıl ve hangi şekilde bir duruş sergilenmeli bunun hesapları yapılıyordur. Zira tüm ekonomiyi, ortadoğudaki konumumuzu ve birçok şeyi değerlendirdiğimizda ABD ile ilişkiler çok önemli.

Dolar'ın bundan sonra da özellikle ABD ile ilişkilerin seyrine göre değişecek olmasını gözlemleyebiliriz. Daha önce dolar en fazla 8,58 seviyesine çıkmış ve tarihi zirve olarak şuan 8,58'i zorladığı gözlemleniyor.

BITCOIN HESAPLAMA SAYFASI

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER