Doğalgaz Yardımı Yapılıyor! Bu Desteğin Detayları Açıklandı! Kimler Doğalgaz Yardımı Alabiliyor?

Doğalgaz Yardımı Yapılıyor! Bu Desteğin Detayları Açıklandı! Kimler Doğalgaz Yardımı Alabiliyor?
YAYIN TARİHİ: 16.01.2022 20:11:00

Doğalgaz yardımı kimlere yapılacak? Bu yardımdan kimler yararlanabilecek? Ödemeler nereden alınacak? Ne kadar süre ile yapılacak?

Daha önce gündeme gelen doğalgaz yardımına dair tüm detaylar belli oldu. Hanelere yapılacak olan yardımdan yararlanmak isteyen vatandaş detayları araştırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından detaylar açıklanırken, 4 milyon haneye 450 ile 1150 lira arasında ısınma desteği yapılacağı belirtildi. Bakan Yanık yapılacak olan bu desteğin ısıl haritaya göre belirleneceğini ifadeleri yer aldı.

HANE BAŞINA 450 LİRA İLE 1150 LİRA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından verilecek olan doğalgaz yardımına dair tüm detaylar açıklandı. Bakan Yanık doğalgaz yardımının ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılacağını, ısınma desteği kapsamında doğal gaz yardımının gerçekleştirileceğini, bu desteğin ısıl haritaya göre belirleneceğine vurgu yaparak, "Hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında destek sağlanacak." açıklamasında bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığa bağlı bir kuruluşta gazetecilerle bir araya geldi ve burada açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, Bakanlık gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak merak edilen, soruları yanıtlamıştır.

Bakan Yanık, İhtiyaç sahipleri için hane başına yapılan kömür yardımının yanı sıra doğal gaz yardımının da hayata geçirileceği müjdesini verdi. Bu kapsamda Bakan Yanık, doğalgaz yardımçalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirtti.

Bakan Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışma yürüttükleri bilgisini vererek açıklamasında, 2022 şubat ayı ile beraber ikinci yarısından itibaren başvuruların yapılabileceği duyurusunda bulundu. Bakan Yanık yardımın, martın ikinci yarısından itibaren de ödemelerin gerçekleştirileceği açıklamasında bulundu.

YARDIMLAR NASIL ALINACAK?


Bakan Yanık, yapılacak olan sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabileceği açıklamasında bulundu.

Vatandaş tarafından merakla beklenen doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgilendirmede bulunan Bakan Yanık, ödemenin hak sahibi vatandaşlarının PTT kartına yatırılacağı açıklamasında bulundu.

Bakan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

"Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini almış olacak. Rakamlar da hemen hemen ortaya çıktı. Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacak çünkü, Erzurum'daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege'deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil. O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak. İki eşit taksitte yapacağız bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında. Kömür yardımı da hemen hemen buna benzerdi.

Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz. Yani, ödemelerimiz ısıl haritaya göre belirlenmiş 450 lira 1150 lira arasında değişiyor bölgesine göre. Belirttiğimiz tarihleri geçmemek, eğer mümkün olursa daha erken sürelerde yapmak için yoğun bir gayret gösteriliyor." açıklamasında bulundu.

YARDIMLAR NE KADAR SÜRECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık detayları paylaşırken," doğal gaz ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez gerçekleştirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi."

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR