Dikkat! Yıllardır Bilinen Şey Meğerse Yanlışmış. Çok Su Tüketmek Su Zehirlenmesine Neden Olabilir…

Dikkat! Yıllardır Bilinen Şey Meğerse Yanlışmış. Çok Su Tüketmek Su Zehirlenmesine Neden Olabilir…
YAYIN TARİHİ: 27.04.2021 11:18:00

Medicana International İzmir Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, çok su tüketmenin vücuda zarar verdiğine dikkat çekerek, “Susamadıkça su içmeyin” uyarısında bulundu.

Zayıflamaya yardımcı olduğu ya da farklı gerekçelerle vücudun ihtiyacından fazla su tüketen kişilerde, kandaki sodyum miktarının düşmesine bağlı olarak hiponatremi geliştiğini, bu durumun da kişide bulantı, kusma ve hatta merkezi sinir sistemini etkileyerek bilinç kaybına neden olduğunu söyleyen Medicana International İzmir Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, toplum arasında bu durumun su zehirlenmesi olarak adlandırıldığını belirtti.
Uzm. Dr. Yıldız, “Görüyorum, özellikle çalışan kişiler masalarına sürahiyi koyarak aklına geldikçe su içiyor. Üreyi düşürdüğü, zayıflamaya yardımcı olduğu, selülitleri giderdiği, antioksidan etkisi olduğu belirtiliyor. Bunların çoğu bilimsel temele dayanmıyor. Susamadıkça su içmeyin” diyerek uyarıda bulundu.

ZORLA SU İÇMEK KANDAKİ SODYUM KONSANTRASYONUNU DÜŞÜRÜYOR

Medicana International İzmir Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Serkan Yıldız, son zamanlarda gerek yazılı ve görsel basında, gerekse de sosyal medyada fazla (bol) su içmeyi teşvik edici haberlerin giderek arttığını, kişinin susamadığı halde kendisini su içmeye zorlaması sonucunda kandaki sodyum konsantrasyonunun düştüğünü, sonucunda kişide hiponatremi geliştiğini söyleyerek normalde kişinin kandaki sodyum konsantrasyonunun 135145 milimol litre arasında olduğunu 135’in altında olmasının sorunlara neden olabileceğini ifade etti.
BÖBREK VE KALP HASTALARI DİKKAT!

Özellikle, normalde tuzsuz beslenmesi gereken böbrek, kalp ve tansiyon hastalığı olan kişilerin fazla su tüketmesi sonucu, kanındaki sodyum miktarının düştüğünü, bu nedenle bu kişilere tuz tüketmesi tavsiyesinde bulunulduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Yıldız, “Aslında kişide sodyum eksiği yok, su fazlası var. Kişi tuzlu beslenince tansiyonu; böbrek ve kalp hastalığı daha kötüye gidiyor. Aslında bu kişilerin yine tuzsuz beslenmeye dikkat ederek, su tüketimini azaltması gerekiyor” dedi.


“SİNİR SİSTEMİ ETKİLENİYOR”

Fazla su tüketiminin vücuda zarar verebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Yıldız, "Günlük yaşantımızda tükettiğimiz birçok besin su içeriyor. Su gereksinimi hastanın yaşına, cinsiyetine, eşlik eden hastalıklarına, kullandığı ilaçlara, tuz tüketimine ve mevsimlere göre değişmektedir. Biz hastalarımıza bazı özel durumlar dışında az ya da çok su içilmesi yönünde tavsiyede bulunmuyoruz. Sağlıklı bir kişi sadece susadıkça su içmeli. Fazla su tüketmesi durumunda, ilk başlarda bulantı, kusma, öğürtü gibi sonuçları olabiliyor. Kandaki sodyum miktarı 120’nin altına düşerse merkezi sinir sistemi etkilenerek, bilinç değişikliği oluşabiliyor” şeklinde konuştu.

‘GÜNDE ŞU KADAR SU İÇMELİYİĞM’ HESABI YAPILMAMALI

Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığı tavsiyenin, günde 56 litre hatta 9 litreye varan su tüketimi tavsiyesi olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Yıldız, “Fazla su içmek kilo verdirmez. Ya da böbrekleri temizleyerek üreyi düşürdüğü, selülitleri yok ettiği, antioksidan özelliği yönündeki iddialar bilimsel temeli olmayan iddialar. Özellikle çalışan kişiler, masasının üzerine sürahi koyarak ‘günde şu kadar su içmem gerekiyor’ diye hesap yapıyor. Bu doğru değil. Günlük yaşantımızda kişinin ne kadar su içtiğini hesap etmesi eşyanın tabiatına aykırı. Bir kişi sağlıklıysa, hipofiz bezi ve susama merkezi düzgün çalışıyorsa bu kişide su açığı olmaz. Özellikle son zamanlarda hiponatremi ile çok sık karşılaşıyoruz ve bunların olumsuz sonuçları ile mücadele etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR