Dikkat: Yayılımda Çocuklar Çok Etkili! 5 Çocuk Aynı Flütü Kullanıyor! 14 Pozitif Vaka!

Dikkat: Yayılımda Çocuklar Çok Etkili! 5 Çocuk Aynı Flütü Kullanıyor! 14 Pozitif Vaka!
YAYIN TARİHİ: 2.04.2021 18:41:00

Vakalar artıyor! Yaşamlar yitirilmeye devam ediyor. Artan vaka sayılarında çocuklarında etkisi büyük. Çocuklar virüs yayılımında etkili. Okulların açılması vaka sayılarında etkili mi? Vakalar neden artıyor? Neler yapılmalı?

Vakalar artıyor. Bazen tedbirler hiçe sayılıyor ve bununla beraber de kaçınılmaz son. Özellikle son günlerde çocukların yayılımda çok etkili olduğu uyarıları yapılmaya devam ediyor. Uzmanlardan sürekli olarak vaka sayılarını azaltmak adına uyarılar gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamdai, Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, tarafından "Karadeniz Bölgesi’nde bir şehrimizde 5 çocuk, aynı flütü kullanıyor ve ardından aileleriyle birlikte 14 kişi pozitif çıkıyor. Yayılımda çocuklarımız çok etkili bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

YAŞANAN ARTIŞLARDA ÖĞRENCİLER ÖNEMLİ BİR FAKTÖR!

Yeni normal kapsamında alınan kararlara göre yüz yüze eğitim balşamıştı. Vaka sayılarında sürekli artış yaşanan illerden Samsuunda'da uzaktan eğitim 1 Mart’tan itibaren yerini yüz yüze eğitime bırakmıştır. Alınan karar göre koronavirüs sürecinde eğitimin aksatılmaması adına belirli kurallar çercevesinde yüz yüze eğitim seyreltilmiş model ve kademeli olarak uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan risk haritasına göre ‘çok yüksek riskli’ illerin sayısı artarak 17’den 58’e yükselmiştir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, vaka sayılarında yaşanan artışlarda öğrencilerin önemli bir faktör olduğuna vurgu yaparak, bulaş konusunda öğrencilere eğitim verilmesi gerektiği açıklamasında bulundu.


"ARTIŞIN ETKİLERİNDEN BİRİSİ DE OKULLARIN AÇILMASI!"

Gelen son dakika haberine göre Samsun’da vaka sayıları her geçen gün artarken, bu duruma yönelik Prof. Dr. Asuman Birinci şu ifadelere yer verdi;  “Artışın etkenlerinden birisi de okulların açılması. Çocuklar yayılımda çok önemli bir faktör. Karadeniz Bölgesi’nde bir şehrimizde 5 çocuk, aynı flütü kullanıyor ve ardından da aileleri de olmak üzere toplam 14 kişi koronavirüs oluyor. Bir çocuk masumca ‘ben flütü silmiştim’ diyor ama birçok kişiye virüs bulaşıyor.

"İNSANLAR KENDİLERİNİ KORUYOR FAKAT TORUNLARI VE ÇOCUKLARI İLE GÖRÜŞÜYOR"

Yayılımda çocuklarımız çok etkili bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor. İnsanlar kendilerini koruyor fakat torunlarıyla ve çocukları ile görüşmeye devam ediyorlar. Aynı evde yaşamayan herkes birbirlerine karşı risk faktörü. Bir anneanne ve dede, ‘pandemi boyunca hiç kimse ile görüşmemiştik, sadece kızımız ve oğlumuz gelmişti’ diyor. Dede torununu kucağına alıyor ve severken torunu hapşırıyor. Şimdi dede ve anneanne pozitifler. Bulaş konusunda çocuklara eğitim verilmesi ve öğretmenlerimizin de bir an önce aşılanması lazım. Normal hayatımıza bir şekilde geçmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

"NE KADAR ERKEN TEST YAPTIRIRSAK YAYILIMI ÖNLEMİŞ OLURUZ"

Prof. Dr. Asuman Birinci, Testlerin ne kadar erken yapılırsa bulaşın da o kadar önleneceğini ifade ederek devam etti; “Kasım ve aralık ayındı çok büyük bir pik yaşadık. Şu an kasım ve aralık kadar olmasa da giderek vaka sayılarımız artıyor. Fakat kasım ve aralık ayında Samsun’da 2 laboratuvar vardı. Şu an 10 laboratuvarımız var. Testlerimiz çok kısa süre içerisinde çıkıyor. Şikayetlerimiz varsa istediğimiz bir merkeze gidip vakit kaybetmeden test yaptırmamız gerekiyor. Ne kadar erken test yaptırırsak, yayılımı o kadar önlemiş oluruz” açıklaması yapılmıştır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER